Marek “Slush” Palatinus je zakladatelem prvního světového těžebního poolu SlushPool. Navíc založil i světovou klasiku mezi hardware peněženkami. Peněženka Trezor. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není se čemu divit. Zhruba v roce 2016 se odmlčel a my jsme se tedy rozhodli ho trochu připomenout. Jedná se totiž o českou hvězdu, která stála u zrodu naší komunity a jednoho z prvních nadšenců do kryptoměn, díky kterému je Česká republika právem řazena mezi nejvíce crypto-friendly státy na světě.
Začátky mezi IT a financemi
Marek “Slush” Palatinus začal svoji kariéru přesně tam, kde měl, aby objevil již v roce 2010 Bitcoin, který byl v té době ještě v plenkách. Studoval v Hradci Králové obor Information Management, kde získal zevrubné znalosti a schopnosti týkající se databází a prací s počítačem. Výpočetní technika byla vždy jeho nejsilnější stránkou. Při studiu si přivydělával v NetCentru, kde měl na starosti programování. NetCentrum je průkopník českých vyhledávacích webů a Marek “Slush” Palatinus zde mohl prohlubovat své IT schopnosti.
První kroky s BTC a adopce
Palatinus je opravdový kryptoměnový nadšenec. K BTC se nachomýtl už v roce 2010. O rok později opustil práci a začal kryptoměny akumulovat – některé odhady hovoří, že má tisíce BTC. V jednom videu zmiňuje, že téměř netěžil. Jak sám říká: “Měl jsem jenom notebook.” Je velice složité najít nějaké osobní zápisky tohoto giganta. Na jedné své přednášce přiznává, že se na kryptoměnách stal prakticky závislý. Technologie a ideály ho pohltily. Vnímá BTC jako převratnou událost v historii technologií a svobody lidstva.
O tom naznačuje i to, že byl několikrát v televizi. Dělal velké množství přednášek. Vznikly desítky videí, kde dává rozhovory českým investičním webům či youtuberům, kteří o kryptoměny projevili zájem. Před dvěma lety se v české komunitě umlčel a nadále vznikají jen ojediněle videa pro anglofonní posluchače. Nicméně do české facebookové skupiny někdo z projektu SatoshiLabs, jež pomáhal založit, stále přispívá zajímavé články a postřehy.
Mohlo by vás zajímat: Burza Bakkt se opět hlásí: pracuje na aplikaci pro širokou veřejnost
SlushPool
Palatinus v jednom videu říká, že vymyslel myšlenku sdílení výpočetního výkonu za účelem těžby BTC. Jak totiž bylo řečeno, sám těžil jen velice málo, protože neměl kapacity na nákup speciálních grafických karet, které se v té době začaly objevovat.
SlushPool vznikl 27. listopadu 2010 a Slush se o něj staral až do roku 2013 sám. Později se přidal další nadšenec a pool začal růst a nabízet služby. Přesto vyvolával mnoho kontroverze, protože se zakladatelé báli zombie počítačů či jiného druhu nelegální aktivity, o které bylo již tehdy známo, že Bitcoin přitahuje. Jedná se tedy o nejstarší těžební pool na světě.
Díky tomu, že se projekt nejdříve jmenoval Bitcoin.cz, přišlo mnoho lidí české komunitě na chuť. Nakonec se projekt rozrostl a Palatinus, který v té době neměl již skoro žádné přátele, kontaktoval svého starého kamaráda, aby se stal CTO SlushPool.
SatoshiLabs a projekty Trezor a CoinMap
SatoshiLabs je společnost sídlící v Praze, která se orientuje na adopci kryptoměn. Ve světě má velké jméno, stejně jako dva z ní vzešlé projekty – peněženka Trezor a CoinMap.
Společnost SatoshiLabs vznikla jako zastřešení dalších projektů. V prvních letech SlushPoolu, který zažil hack Linode a Palatinus přišel o tisíce BTC. Oficiálně vznikla společnost až v roce 2013, tedy poté, co Marek “Slush” Palatinus vytvořil se svými společníky první prototyp hardwarové peněženky a poté, co začal fundraising na výrobu. Na světě byla brzy peněženka Trezor One.
Peněženka Trezor je první hardware peněženka, tedy nejbezpečnější způsob uchovávání BTC. Trezor je standardem mezi hardware peněženkami a téměř žádný uživatel BTC na něj nedá dopustit. Určitě ho dobře znáte, jen nevíte, že jde o českou společnost. Trezor nyní využívají jak velké společnosti, tak retail obchodníci. Jedná se o špičkovou technologii, která udržuje klíče v naprostém bezpečí pod vrstvou několika hesel. Jejich stránku najdete zde.
Stejně tak CoinMap. Evropa je díky vysoké hustotě obyvatelstva také nejhustěji poseta BTC automaty. Proto vznikl CoinMap. Každý může vyhledat automat a proměnit své kryptoměny na fiat či obráceně. Vznikla už i verze 2.0, která obsahuje i další stovky obchodů, kde se dá BTC platit. Jedná se o nástroj každého, kdo chce využívat potenciál Bitcoinu a dalších kryptoměn na maximum.
Naše Bitcoin video i s článkem: Co je Bitcoin (BTC)? Vysvětlení pro nováčky – Video