Sólo těžař Etherea, který vytěžil celý blok, dosáhl jackpotu tím, že za své úsilí získal 170 ETH. Přepočteno na hodnotu v dolarech se odměna rovná téměř 540 000 (počítáno podle ceny v době, kdy byl blok vytěžen).
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny
Další úspěšný sólo těžař
Navzdory tomu, že někteří lidé tvrdí, že těžba Etherea je škodlivá pro životní prostředí, tento sektor stále vzkvétá a dokonce i jednotlivci neustále zkouší štěstí, aby těžili bloky na vlastní pěst a někdy se opravdu daří.
Jeden takový příklad se stal na začátku tohoto týdne, kdy těžař vydělal 170 ETH za vytěžaní celého bloku. V přepočtu na dnešní ceny činí částka kryptoměny celkem přibližně 480 000 dolarů, zatímco v době těžby se hodnota v dolarech rovnala 540 000.
Individuální těžař fungoval prostřednictvím poolu 2Miners: Solo. Tento pool je relativně malá organizace, která se skládá z 854 těžařů online a 1,5 terahashů za sekundu, což znamená, že průměrný těžař přispívá 1,85 gigahashe za sekundu (GH/s).
Začátkem tohoto měsíce také sólo bitcoinový těžař překonal kurz 1 ku 10 000 a získal blokovou odměnu 6,25 BTC. Zajímavé je, že pravděpodobnost, že k tomu dojde, byla odhadnuta na pouhých 0,000073 %. K události došlo v poolu Solo CK, přičemž odměna měla hodnotu přes 267 000 dolarů (podle tehdejší aktuální ceny Bitcoinu).
I když jsou šance extrémně vzácné, totéž se stalo o den později, když jiný sólo těžař získal odměnu za blok 6,25 BTC. S pouhými 116 TH/s měl to štěstí, že vyhráli závod a získal primární digitální aktivum v hodnotě přibližně 270 000 dolarů.
Těžba PoW by mohla čelit zakázu
Dva hegemoni v sektoru kryptoměn, Bitcoin a Ethereum, v současnosti spoléhají na konsenzus těžby PoW. Tento model však v poslední době vyvolal mnoho kontroverzí, protože mnoho odborníků tvrdí, že představuje velká rizika pro životní prostředí.
Před pár dny do tohoto klubu vstoupil Erik Thedéen – místopředseda Evropského úřadu pro cenné papíry a trhy (ESMA). Podle jeho názoru by finanční regulátoři EU měli zakázat těžbu proof-of-work a podporovat model proof-of-stake, který je méně energeticky náročný.
Stojí za zmínku, že Ethereum je na cestě k upgradu sítě na Ethereum 2.0, protože k přechodu by mělo dojít letos v létě. V návaznosti na vývoj začne kryptoměnový protokol Vitalika Buterina využívat metodu proof-of-stake a stane se tak více zaměřeným na zelenou.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod