Před týdnem Google oficiálně potvrdil, že se mu podařilo udělat průlom v quantum computing. Kvantové počítače dokáží spočítat extrémně složité příklady tisíckrát rychleji, než světové nejsilnější superpočítače.
Hlavní trik spočítá ve vlastnostech kvantové mechaniky. Kvantové počítače nemají pouze bity, tedy jedničky a nuly, ale také mohou nést obě informace najednou. Díky tomu je teoreticky nekonečná možnost výkonu. Quantum computing může kryptoměny zničit, protože digitální aktiva stojí na složitosti odhalení privátních klíčů jakýmkoliv počítačem. Dnes by to i nejrychlejšímu počítači trvalo tisíce let, ale s kvantovou mechanikou…
Naše Bitcoin video i s článkem: Co je Bitcoin (BTC)? Vysvětlení pro nováčky – Video
Problém technologie, která dokáže prorazit veškeré šifrování, samozřejmě řeší úplně všichni. Nikdo nechce, aby se šifrované záležitosti dostaly na veřejnost. Superpočítače budou brzy nahrazeny.
Tady je krátký seznam toho, co se děje:
1. NSA vyvíjí šifrování, které kvantovým počítačům odolá
Od 2015 NSA vyvíjí s pomocí špiček oboru řadu různých šifrovacích postupů, které budou proti kvantovým počítačům odolné. Důvodem je to, aby byly dokumenty USA vždy a za každých okolností v bezpečí.
2. Existuje velká soutěž o vytvoření nejlepšího šifrování
Organizace NIST, která se zabývá technologiemi, vyhlásila soutěž o nejunikátnější šifrování, které by odolalo kvantovým počítačům. Zatím zaslalo své návrhy 80 soutěžících. NIST je prakticky zlatým standardem v teoretickém řešení technologických problémů. Jakmile v roce 2022 zveřejní výherce, blockchain bude pravděpodobně zachráněn. Spekuluje se ale, zda to NSA dovolí. Problematické by bylo, kdyby se za účinnou ukázala jen jedna metoda.
3. QRL
QRL je blockhainový projekt, který se snaží vytvořit post-quantum šifrování. Někdy se mu ještě budeme věnovat, zatím ale moc informací není.
4. Praxxis
5. HyperCash
HyperCash je další ze zajímavých projektů. Má využívat duální řetězec a protokoly RingCT, které mají zaručit stoprocentní odolnost a bezpečnost. Díky možnosti duálního řetězce lze využít hned dva šifrovací systémy, které by neměly najednou být překonány. Tento projekt se vyvíjí na Singapurské univerzitě v Centru pro kvantovou technologii.
6. IOTA
IOTA by měla teoreticky už ze své povahy proti kvantové technologii odolná. Všechny transakce jsou provázané, proto by bylo obtížné je dešifrovat i pro kvantový počítač. Navíc má IOTA modul “Masked Authenticated Messaging”, který šifruje veškerá data ještě jednou.
Mohlo by vás zajímat: Verze Ethereum 2.0 zdvojnásobí výdělky stakingu – co je Ethereum staking?