Švédská centrální banka se připojila k chóru dalších měnových autorit, které odmítají status Bitcoinu jako „měny“. Tvrdí, že kryptoměny špatně plní tři primární role peněz – uchovatel hodnoty, prostředek směny nebo zúčtovací jednotka – a místo toho se více podobají aktivům.
Švédská centrální banka o kryptoměnách
Jak Riksbank vysvětlila ve vláknu na Twitteru, správné peníze by měly efektivně fungovat jako uchovatel hodnoty, prostředek směny a zúčtovací jednotka.
Pokud peníze mohou uchovávat hodnotu, znamená to, že jejich kupní síla zůstane v průběhu času zhruba stejná nebo bude klesat většinou zanedbatelným tempem. Jinými slovy, měl by být odolný vůči vysoké inflaci – něco, čím v poslední době začínají trpět měny celého světa.
Mnoho bitcoinových býků prosazuje aktivum jako technologii pro zajištění proti inflaci a ukládání hodnoty kvůli jeho pevné nabídce a odolnosti vůči měnovému znehodnocení. Bitcoin ani jiné kryptoměny však takto v praxi nefungují. Ceny kryptoměn v poslední době vysoce korelují s akciemi, které mají tendenci se pohybovat podle pokynů Federálního rezervního systému.
„Cena Bitcoinu má vysoký stupeň volatility, a proto je relativně slabým zajištěním,“ vysvětluje banka.
Bitcoin také bledne ve srovnání s fiat měnou jako prostředek směny, protože tak málo obchodníků přijímá přímé platby v BTC. Podle Coinmap existuje na celém světě asi 29 500 bitcoinových bankomatů a obchodníků, oproti 60 milionům obchodníků, kteří akceptují Visa.
V této oblasti však dochází k pokroku. Bitcoinová platební společnost Strike uzavřela partnerství se Shopify i NCR a koncem tohoto roku přinesla bitcoinové platby prodejcům po celých Spojených státech. Průzkum Visa v lednu také odhalil, že 25 % malých obchodníků v 9 zemích plánuje v letošním roce integraci kryptoplateb.
Bitcoin je také stále nevhodný jako zúčtovací jednotka, což je z velké části způsobeno jeho volatilitou. Bitcoin stál v listopadu na 69 000 dolarů, ale začátkem tohoto měsíce klesl až na 25 000 dolarů.
Dokonce i v Salvadoru – první zemi, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo – jsou produkty stále většinou oceňovány v amerických dolarech.
Averze centrálních bank vůči Bitcoinu
Nejen Švědská centrální banka, minulý měsíc Bank of Canada také podobně kritizovala potenciál Bitcoinu jako zajištění proti inflaci. Země také trpí rekordně vysokou inflací a jeden z jejích politických vůdců prosazoval Bitcoin jako potenciální řešení.
Měnové orgány od Federálního rezervního systému po ECB jednomyslně odmítají potenciál Bitcoinu jako peněz. Nyní se rozhodly zaměřit více pozornosti na stablecoiny pro regulační účely – krypto aktiva, která jsou hodnotově navázána na fiat měny.
V nedávném rozhovoru bývalý předseda Fedu Ben Bernanke vysvětlil, proč dokonce popírá budoucí potenciál Bitcoinu jako uchovatele hodnoty.
„Zlato má základní užitnou hodnotu. Základní užitnou hodnotou Bitcoinu je dělat ransomware nebo něco takového.”