Podle německého technologického zpravodajského webu zvažuje Švédsko po konzultaci s Evropskou komisí zákaz těžby kryptoměn.
Zakáže Švédsko těžbu Bitcoinu?
Podle zprávy, kterou zveřejnil netzpolitik.org, německý web věnovaný technologickým tématům, švédští finanční regulátoři a Evropská komise diskutovali o možnosti zákazu systému Proof-of-Workkvůli jeho dopadu na životní prostředí.
Tato zpráva přichází jen pár týdnů po schválení nového krypto nařízení MiCA, ze kterého byl návrh na zákaz PoW prozatím vyškrtnut. Je však zřejmé, že tento problém stále visí ve vzduchu, protože mnoho zemí, včetně Švédska a Německa, se domnívá, že systém Proof of Work je příliš neudržitelný, zvláště nyní, kdy ceny komodit a energií raketově vzrostly.
Již nějakou dobu se hodně diskutuje o dopadu těžby Bitcoinu na životní prostředí a jeho nadměrné spotřebě energie, která se odvíjí od nutnosti řešit velmi komplikované matematické výpočty pro vygenerování nových BTC pomocí velmi výkonných, a tedy velmi energeticky náročných strojů.
Sám Elon Musk při několika příležitostech poukázal na tento negativní aspekt Bitcoinu, což ho vedlo k tomu, že přestal přijímat bitcoiny jako způsob platby.
Již nějakou dobu se mluví o tom, jak učinit těžbu kryptoměn udržitelnější, možná pomocí alternativních energií, jako je jaderná energie, nebo možná pomocí vulkanické energie navržené prezidentem El Salvadoru.
Vliv algoritmu konsenzu PoW na životní prostředí
Poté, co Čína zakázala veškerou těžební činnost, která měla podíl 65 % celkového hashratu sítě, hledali těžaři alternativní země, kde je dostatek levné energie, jako je Texas nebo Kazachstán.
Ethereum, které také používá protokol založený na PoW, jako je bitcoin, je připraveno spustit novou aktualizaci Merge, která povede k přechodu na systém Proof of Stake, který je považován za mnohem udržitelnější, levnější a škálovatelnější.
Vrátíme-li se ke Švédsku, které bylo vždy velmi pozorné k otázkám životního prostředí, vezmeme-li si například Gretu Thunberg, je třeba dodat, že již v listopadu napsal ředitel finančního regulátora a ředitel úřadu pro ochranu životního prostředí dlouhý dopis Evropské komisi na téma spotřeba energie a kryptoměny.
V dopise stálo:
„Univerzita v Cambridge a Digiconomist odhadují, že dvě největší kryptoaktiva, bitcoin a ethereum, spotřebují dohromady přibližně dvakrát více elektřiny za jeden rok než celé Švédsko. Vyzýváme proto EU, aby na úrovni EU zvážila zákaz energeticky náročné těžební metody Proof of Work“.
To bylo učiněno s cílem dosáhnout zákazu PoW v Evropě, než byla v březnu schválena MiCA. Pozměňovací návrh, který předložili někteří europoslanci, nakonec o pár hlasů neuspěl. Nyní se však zdá, že samotná švédská vláda se chce do boje vrátit, aby dospěla k definitivnímu zákazu Proof of Work, což by jistě mělodůsledky pro trh s kryptoměnami.
Skutečnost, že Německo má nyní exekutivu se silnou a důležitou přítomností zástupců Strany zelených, by mohla být velmi důležitou oporou pro to, aby byl tento návrh přijat co nejdříve a zakázal těžební aktivity v celé Evropské unii.