Světové regulace jsou potřeba. S takovým tvrzením přišel předseda národní agentury SEC (The Securities and Exchange Commission). Předseda Jay Clayton se nechal slyšet, že bitcoin musí být velice silně regulován předtím, než bude moci být obchodován na velkých burzách. Také varoval investory a doporučil jim, aby si velice investici rozmysleli. Minimálně do doby, než budou digitální tokeny regulovány. Clayton prohlásil tyto komentáře během deváté konference Delivering Alpha. Tu organizuje investičně zaměřená informační agentura CNBC.
Tip: Získtejte Revolut kartu zdarma a k ní 300kč navíc!
Clayton během svého proslovu přímo řekl:
“Pokud si investoři myslí, že bude stejný vzruch kolem price discovery díky burzám jako je Nasdaq nebo New York Stock Exchange… Jsou velice na omylu. Nejdříve musíme vytvořit bezpečné prostředí s pomocí regulací.”
Co to je price discovery?
“Price discovery je pojem, který je obzvláště známý v prostoru kryptoměn. Nicméně může se dotknout všech investičních příležitostí. Ať se jedná o komodity či akcie. Jedná se o fenomén, při kterém se cena dostane nad nejvyšší dosaženou hodnotu. Není tedy podle čeho tvořit některé druhy technických analýz a celá investice se tak dostává do jisté bubliny, ve které nikdo nedokáže předvídat, co se bude dít.”
Vztah SEC ke kryptoměnám
Komentáře od předsedy The Securities and Exchange Commission přichází v době, kdy v narážce na probíhající světové regulace stahují společnosti VanEck a SolidX svoje žádosti o udělení povolení k ETF obchodování bitcoinu. Bitcoin exchange-traded fund (ETF) by znamenal průlom v tom, jak veřejnost a úřady kryptoměny vnímají. Jay Clayton nicméně poznamenal, že je stále potřeba mnoho práce. Nejblíže k ETF jsou fyzické futures kontrakty CME. Ty se začaly obchodovat ve státě New York.
Mohlo by vás zajímat: Fortress vykoupí Vaši pohledávku za Mt.Gox
Jayton byl při vysvětlování problematiky veřejnosti velmi přímý:
“Pokud růst možností neznamená přímý zásah do našich soukromých trhů a klasičtí investoři k nim nemají přístup, je to špatně. Ale co pro to uděláme?”
Narážel tak na samotné rozpory v online komunitě. Ta je v otázce regulací rozdělená. Někteří je odmítají jako nástroj moci nad kryptoměnami, jiní nevidí pro budoucnost BTC jiné východisko a proto regulace podporují. Ty platí již například v EU. Přísnější legislativu připravuje i Česká republika.