Co tvoří kryptoekonomiku? Řada faktorů, určitě. Ty se mohou pohybovat od počtu bitcoinových uzlů a krypto automatů v zemi až po regionální předpisy a množství peněženek.
Agregátor kryptoburz Coincub provedl analýzu a vytvořil svůj žebříček krypto zemí za poslední čtvrtletí roku 2021. Po prozkoumání množství dat, kterými se museli analytici prokousat, se zdá, že existuje jasný vítěz.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Největší kryptoekonomika na světě – pojďme se podívat na data
Nebudeme vás napínat, vítězem není nikdo jiný než Singapur. Země jihovýchodní Asie překonala řadu metrik, jako je institucionální přijetí, dostupnost burz, množství peněženek, regulace, finanční služby, transparentnost, utrácení kryptoměn a aktivita bank v kryptoměnách.
Agregátor burz zaznamenal, že 9,4 % z 5,6 milionů lidí v zemi vlastní kryptoměny,
„V souladu s udržením své konkurenční pozice Singapur nabízí pevné, ale jasné legislativní pokyny s nízkou daní z výnosů z kryptoměn v kombinaci s progresivním přístupem v rámci finančního sektoru a velkým množstvím retailové aktivity.“
Jedinou z oblastí, kde Singapur zaostával, je přijetí DeFi. Zpráva uvedla,
„Decentralizované finance stojí za rychlým zájmem a růstem kryptoměn a jsou podporovány technologií blockchain. Centrální banka, Monetary Authority of Singapore, zkoumá regulace tohoto sektoru včetně přísnějších standardů pro poskytovatele kryptoměnových služeb a vyšších požadavků na řízení technologických rizik ve finančních institucích.”
Mezi další vítěze v první pětici seznamu patřili Austrálie, USA, Německo a Kanada. Stojí však za zmínku, že předchozí vítěz byl sražen ze svého piedestalu díky regulačním zásahlm proti sektoru kryptoměn. Byly to Spojené státy americké.
A co víc, pokud jste zvědaví, zemí na konci žebříčku byla Čína kvůli zákazu kryptotransakcí. Mezi další země se špatnými výsledky patřilo Rusko, Nový Zéland a Nigérie.
V době psaní tohoto čláku měl Singapur bitcoinové bankomaty/bankomaty asi na devíti místech. Coincub poznamenal, že těžba nebyla ve „Lvím městě“, jak je Singapur někdy označován, zdaleka zisková kvůli vysokým daňovým sazbám.
Jen několik týdnů předtím se kryptoburza Huobi Group rozhodla zřídit své regionální sídlo v Singapuru. Ve stejném měsíci však Huobi přidala Singapur na svůj seznam „omezených jurisdikcí“. Otázka tedy zní – Singapur sice může vypadat jako krypto centrum budoucnosti, ale jak dostupné je pro jeho vlastní obyvatele?
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny