Po mírné stabilizaci na začátku týdne, částečně v důsledku vyšší spotřebitelské důvěry CB v USA, než se očekávalo, se americký finanční trh opět obrátil na jih a měl opět slabší trend. Silnější než očekávaný nárůst indexu spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně o 9,1 procentního bodu a indexy nákupních manažerů PMI v USA byly také silnější, než se očekávalo, povzbudí dva nejvýznamnější světové centrální bankéře, předsedu americké centrální banky Powella a prezidentku ECB Lagardeovou, aby se drželi plánovaného zvýšení úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních centrální banky v září. Medvědí vývoj cen v minulém obchodním týdnu také způsobil, že se ceny na kryptotrhu opět propadly.
Krypto trh je odolnější, než se očekávalo
Pozitivně je třeba hodnotit fakt, že BTC a ETH se v této složité situaci dokázaly poměrně dobře udržet i přes uzavírací cenu Nasdaq v oblasti týdenního minima. Přestože se cena BTC v posledních sedmi obchodních dnech pohybovala v úzkém pásmu mezi 19 500 USD a 20 500 USD, nezdá se, že by se prozatím chtěla vzdát oblasti kolem psychologické hranice 20 000 USD. Kurz ETH byl ještě odolnější vůči blížící se korekci kurzu. V očekávání začátku „The Merge“ 6. září se zdá, že investoři nadále očekávají, že ETH opět poroste, dokud nebude dokončen přechod z proof-of-work na proof-of-stake.
ISM US Services Index nákupních manažerů (PMI) v centru pozornosti na začátku týdne
Čísla začnou dnes v úterý. 6. září v 16:00 (SEČ) budou zveřejněna nová čísla indexu nákupních manažerů ISM pro sektor služeb. Analytici předpovídají pro měsíc srpen hodnotu 55,5. Pokud budou čísla za zpracovatelský sektor také vyšší, než se očekávalo, jako tomu bylo nedávno v případě protějšku za zpracovatelský sektor, měla by americká centrální banka potvrdit svou současnou politiku dalšího zvyšování úrokových sazeb. Hodnota pod hranicí 50 by na druhé straně znamenala pokles ekonomické aktivity. Klesající index nákupních manažerů by mohl přimět předsedu Fedu Powella k přehodnocení agresivní úrokové politiky.
V úterý také začíná první část aktualizace sítě Ethereum – „Merge“. Pokud se sloučení beacon chainu s mainnetem ETH rozběhne bez výraznějších problémů, mělo by to mít pozitivní vliv na cenový vývoj ETH. Pokud by však oproti očekávání došlo k dalšímu zpoždění kvůli neočekávaným chybám, investoři by mohli přehodnotit svou strategii při investování do ETH.
Zúčtování ve čtvrtek
Ve čtvrtek 8. září ve 14:15 (SEČ) se účastníci trhu nejprve podívají do Bruselu. ECB oznamí své rozhodnutí o klíčové úrokové sazbě a úrokovou sazbu pro vkladovou facilitu. Investoři očekávají ještě silnější zvýšení klíčových úrokových sazeb o 100 bazických bodů, a ne jen o 50 bazických bodů, jak se nedávno proslýchalo. Ještě před několika týdny tržní experti očekávali nárůst jen o 25 bazických bodů. Při posledním rozhodnutí ECB o úrokových sazbách překvapila šéfka ECB Lagardeová experty zvýšením úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu.
S ohledem na nedávno vyšší než očekávanou míru inflace v eurozóně z 8,9 procenta na 9,1 procenta se šéfka ECB Lagardeová domnívá, že výrazné zvýšení úrokových sazeb by mělo být naprosto nezbytné. Úpravy úrokových sazeb, které jsou vyšší, než účastníci trhu očekávali, by měly vést k oživení slabého kurzu eura vůči americkému dolaru. Zda mírná konsolidace amerického dolaru bude stačit k zajištění oživení ceny BTC, se teprve uvidí. Krypto investoři by si měli rozhodně počkat na první cenovou reakci po zveřejnění úpravy klíčových úrokových sazeb, protože ta jde často špatným směrem, jak bylo minulý pátek pozorováno ve zprávě US NFP o trhu práce.
V centru pozornosti tiskové konference guvernérů centrálních bank
Velký zájem účastníků trhu by měla být také tisková konference, kterou v krátké době uspořádal předseda americké centrální banky Powell. Investoři se mohou od 15:10 (SEČ) dozvědět, co zde chce pan Powell řešit. Skutečnost, že se paní Lagardeová navzdory tiskové konferenci ECB po rozhodnutí o úrokových sazbách ve 14:45 (SEČ) znovu objeví před kamerou v 16:15 (SEČ), je podle různých ekonomických kalendářů novinka a zdá se, že je to způsobeno současnou nejistou situací v Evropě. Od čtvrtečního odpoledne lze tedy očekávat výrazně zvýšenou volatilitu.
Summit EU uzavře druhý obchodní týden
V pátek 9. září začíná ve 12:00 (SEČ) v Bruselu summit EU. Naposledy se zástupci členských zemí sešli 26. března 2021, aby projednali aktuální problémy v Evropské unii a možná řešení. Zejména tisková konference po summitu by měla vést ke zvýšeným pohybům cen na devizovém trhu a na akciovém trhu. Silné pohyby cen na evropských burzách by mohly ovlivnit i kryptotrh.