Anders Helseth, hlavní analytik společnosti Arcane Research, vydal zprávu o krocích Terraform Labs. Podle dokumentu organizace prodala velké množství LUNA během kolapsu UST.
To znamená, že zakladatelé sítě dokázali prodat své LUNA ještě před kolapsem, který kryptoměnu proměnil v prach. Ostatní investoři mezitím museli utrpět ztráty až 100 %.. Helseth přirovnal postoj Terraform Labs k potápějící se výletní lodi. V tomto ohledu „kapitán a vzácní hosté uprchli na super jachtách a většinu cestujících nechali bez záchranných člunů“.
Designové nedostatky ve prospěch Terraform Labs
Helseth nejprve sleduje nedostatky protokolu Terra Classic zpět k jeho počátkům. Zpráva poukazuje na velkou koncentraci LUNA v rukou Terraform Labs. Podle údajů instituce ve svých rukou soustředila více než 50 % LUNA.
Dalším problémem je, že Terra nemá žádné blokové odměny, to znamená, že nemá těžbu. A jelikož došlo k předdistribuci, první držitelé měny získali velkou moc.
Analytik tvrdí, že analyzoval hodnotové toky v ekosystému Terra až do 5. května (krátce před krachem), aby se předešlo nejasnostem.
Analýza ukazuje, že sady neznámých peněženek (nazývaných ve zprávě John Doe) úzce spolupracují ve skupinách. Tato skupina peněženek provedla masivní přesuny z ekosystému Terra. Většina transakcí směřovala na mosty a centralizované burzy (DEX). To znamená, že je pravděpodobné, že vlastníci peněženek již měli v úmyslu prodat.
Uvádí, že mezi těmito clustery existuje společný jmenovatel – „jedna nebo více peněženek v clusteru obdrželo významné převody z peněženek Terraform Labs“. Od října 2020 do 5. května 2022 peněženky přes mosty a DEX přesunuly přes 6 miliard dolarů. Většina adres byla spojena s hlavními síťovými investory. A „všechny ostatní stovky tisíc peněženek mají čistý příliv 6,5 miliardy dolarů“. To znamená, že velmi malí investoři nakupovali.
Využití UST
Konečně Helseth také tvrdí, že skupiny ukládaly velké množství LUNA na burzách, když byla jejich cena stále relativně nízká, čímž se “výstupy ve srovnání se vstupy LUNA podhodnocovaly“.
Zpráva také podrobně uvádí, že algoritmus UST umožňoval i jiné typy výdělků. Tyto adresy byly například schopny vytvořit velké množství UST.
Dále investoři vložili své UST na protokol Anchor, který vyplácel výnosy až 20 %. Vysoký výnos sloužil jako návnada k přilákání větší poptávky. Ve zprávě Helseth poukazuje na to, že tento výnos vytvořil obrovskou poptávku po UST. Když drobní investoři vstoupili do protokolu, zajistili požadovanou odtokovou likviditu pro velké adresy.
„Ve standardním schématu ‚nakup a prodej‘ buduje shortující strana poptávku před agresivním prodejem svých coinů. Během dumpingu, často nazývaného trakce, platí obvyklá dynamika trhu. Nakonec nabídka nabízená prodejci, kteří chtějí vymáčknout každý cent, převáží poptávku a cena se pak zhroutí,“ vysvětlil analytik.