Paolo Ardoino, technologický ředitel (CTO) Tether Holdings Limited, společnosti stojící za největším stablecoinem na trhu, USDT, oznámil, že úplný finanční audit rezerv společnosti, slíbený před několika lety, je „pravděpodobně k nedohlednu.
Podle zprávy ve Wall Street Journal přišlo Ardoino prohlášení minulý týden.
Úplný finanční audit rezerv společnosti Tether opět nebude
Jak je uvedeno ve zprávě, Tether slibuje úplný audit od roku 2017. Ale až do dnešního dne společnost, která vydává stablecoin s tržní kapitalizací více než 67,5 miliardy dolarů, nevydala úplný audit s podrobnostmi o rezervách.
Místo toho zveřejňuje čtvrtletní (a nyní měsíční) zprávy o rezervách USDT, podepsané účetní firmou.
Podle zprávy, schvalují čísla poskytnutá společností pro konkrétní datum a čas. Nepotvrzují však transakce před tímto datem nebo po něm, takže je pravděpodobnější, že zprávy budou použity k vytvoření jiného obrazu, než je skutečnost.
Atestace od Tetheru z roku 2017 byla zkreslena její sesterskou společností Bitfinex, která převedla 382 milionů dolarů na svůj bankovní účet několik hodin předtím, než účetní čísla ověřili.
Podle Johna Reeda Starka, bývalého šéfa internetového dohledu v americké Komisi pro cenné papíry (SEC).
Audity samozřejmě nemusí nutně předcházet nebo předvídat insolvence. Výrok auditora bez výhrad získal například poskytovatel půjček kryptoměn Voyager Digital. Ale spolenost pak stejně zkrachovala a vyhlásila bankrot.
Na druhou stranu audity mohou investorům pomoci pochopit rizika, která podstupují.
Rezervy Tetheru (USDT)
Tether najal BDO Italia jako svou novou účetní firmu. Podle oznámení bude společnost zodpovědná za vytváření zpráv o rezervách USDT. Kromě toho společnost uvedla, že její zprávy o rezervách budou měsíční namísto čtvrtletních.
Ve své nejnovější zprávě auditorská firma potvrdila, že Tether snížil svůj podíl v komerčních cenných papírech o 58 % oproti předchozímu čtvrtletí.
Také podle zprávy měly rezervy USDT 30. června: 28,9 miliard USD v amerických státních dluhopisech; 6,8 miliardy USD ve fondech peněžního trhu; 25,4 miliardy USD hotovosti a bankovních vkladech; dohody o zpětném odkupu ve výši téměř 3 miliardy USD; a neamerické státní dluhopisy ve výši přibližně 397 milionů USD.
Podle Stevena Kellyho, vedoucího výzkumného pracovníka na Yale School of Management, jde o „určitě o rizikovější kategorie“ než aktiva, která se obvykle používají k zajištění měn.