Když Čína v květnu 2021 zakázala těžbu kryptoměn, čímž donutila mnoho čínských těžařů k přesunu do zahraničí, analytici si mysleli, že těžba Bitcoinu (BTC) bude decentralizovanější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí. Minimálně druhý faktor je však po zveřejnění nové studie více než kontroverzní.
Podle nové zprávy je těžba BTC “špinavější” než před čínským zákazem
Nová zpráva s názvem „Revisiting BTC’s carbon footprint“, publikovaná vědeckým časopisem Joules, uvádí, že podíl zelené těžby BTC překvapivě klesl po čínském zákazu ze 42 % na přibližně 25 %.
Čínští těžaři působící přímo v pevninské Číně měli dominantní postavení v těžbě BTC až do května 2021, přičemž obecné odhady naznačují jejich 60 až 65% podíl na celkovém hashratu (celkovém výpočetním výkonu vynaloženém na těžbu BTC). Když však čínská vláda zakázala těžbu, hashrate BTC se propadl asi o polovinu. Díky tomu postupně první trojku co do generovaného hashratu získaly USA, Kazachstán a Rusko a čínští těžaři rychle migrovali jinam.
Ztráta čínského podílu na těžbě BTC byla v průběhu času vnímána velmi pozitivně, protože těžba BTC je v současnosti více decentralizovaná a hashrate je opět na historických maximech. Zároveň se však očekávalo, že bude šetrnější k životnímu prostředí, protože předchozí zprávy naznačovaly, že velká část těžby BTC v Číně byla poháněna uhelnými elektrárnami.
Magazín Joules však tuto skutečnost vyvrací, čímž podkopává tvrzení, že těžba BTC je ekologičtější než v minulosti. K takovým závěrům dospěla například Rada pro těžbu Bitcoinu (BMC), která zastřešuje největší západní těžaře BTC. Nedávno uvedla, že podíl zelené těžby BTC již přesahuje 58 %, což je významný rozdíl oproti 25 %, které uvádí Joules.
Alex de Vries, jeden z autorů nedávné zprávy, zdůrazňuje: „Studie obecně poukazuje na to, jak se těžba BTC od loňského zákazu v Číně stala ještě špinavější. Mnoho těžařů využívajících vodních elektráren nyní nahradilo zdroje pro těžbu zemním plynem (v USA). Elektřina z uhlí v Kazachstánu je navíc špinavější než elektřina z čínského uhlí. Celkově to dělá těžbu kryptoměn Proof-of-work ještě uhlíkově náročnější než dříve.“
Studie sledovala zdroj elektřiny pohánějící těžební operace, aby vypočítala uhlíkové emise bitcoinové sítě a zjistila, že špičkový krypto blockchain ročně emituje 65 megatun oxidu uhličitého. Studie dospěla k závěru, že těžaři v Číně se více zaměřují na obnovitelné zdroje energie než většina zemí s největší těžbou v současnosti.