Těžba BTC se připravuje na šok, který způsobí halving. Odměna za jeden blok BTC bude opět o polovinu snížena. Stává se tak zhruba každé 4 roky a jedná se o přirozený důsledek Satoshiho génia. Těžaři kryptoměny BTC, malí či velcí, začali zoufat již šest měsíců dopředu. Jak klesá cena, tak se přestává těžba hlavně těm malým vyplácet. A to může velice negativně ovlivnit síť a cenu.
Mohlo by vás zajímat: Bitcoin 2020: Jakou má Bitcoin budoucnost a jaká je krypto predikce?
Obecně: Vytěžit blok něco stojí. Je nutné započítat cenu elektřiny, nákupu hardware a pravidelné údržby, Cena za jeden blok je proto všude na světě jiná. Tam, kde by se dařilo hardware je drahá elektřina (sever planety) a tam, kde je levná, je drahá údržba (čínské provincie s obrovskými hydroelektrárnami). Právě proto se nedá přesně odhadnou cena jednoho bloku.
Pokud tedy cena klesne pod určitou úroveň, přestane být těžba BTC výhodná. Těžaři kryptoměny BTC pak následně ukončují operace a tím snižují výkon sítě a její bezpečnost.
Kaskáda výprodeje spustila kapitulaci
Od července 2019 byly kryptoměny ovládány všudypřítomným medvědem, Cena BTC se propadla zhruba o 40 %. Obtížnost těžby se ale zvedla o 30 %. To znamená, že odměna za jeden blok BTC je hůře dosažitelná. Tím zde vzniká vzduch 10 %, který velice negativně ovlivňuje těžbu.
Malé společnosti proto doufají, že se cena zvedne. Jelikož nevytěží tolik bloků, jsou na pokles ceny mnohem náchylnější. Zároveň právě malí těžaři tvoří síť Bitcoin. Vytvářejí diverzitu mezi společnostmi, aby nikdo nemohl BTC ovládnout.
Mohlo by vás zajímat: Google banka: Gigant vstupuje do boje a dává naději BTC
To bude dál vést ke snižování ceny a kruh se uzavře. A to, že se sníží odměna, ještě celou situaci zhorší. Pokud odejdou i velcí těžaři jako je Bitmain, zůstanou všem jen oči pro pláč. Jakmile bude kapitulace těžařů na maximu, historicky víme, že BTC začne nový cyklus. Cena stoupne, do hry naskočí další těžaři a cena poletí nahoru. Jedná se o klasický vývojový cyklus ceny aktiv. Dokud bude poptávka, těžba zůstane.
Je proto zásadní, aby se pro BTC hledaly další odbytiště. Destabilizované regiony jako je blízký východ, Venezuela a Hongkong mohou vést k udržení poptávky. Dále je zde samozřejmě řada spekulátorů, kteří buzdou chtít v době nízké ceny naakumulovat co největší množství kryptoměny.