Ve středu došlo v Salvadoru k dalšímu protestu proti bitcoinůovému zákonu a prezidentovi země. Dav se vydal do ulic hlavního města.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!
Tisíce lidí protestuje proti bitcoinovému zakonu
Včera se shromáždilo několik tisíc lidí, aby pochodovali na centrální náměstí San Salvadoru a protestovali proti samotnému prezidentovi Nayibu Bukelovi, uvedla agentura AP News. Demonstranti tvrdili, že Bukele má v rukou příliš mnoho moci a že oslabil nezávislost soudů. Tito demonstranti jsou rozhodně proti jeho snaze o znovuzvolení v roce 2024.
Kromě toho jsou proti rozhodnutí učinit BTC zákonným platidlem, což mnozí vyjádřili tím, že na tričku měli nápisy jako „ne BTC“ nebo nesli cedule s nápisem „ne diktatuře“ a „byli jsme podvedeni Bitcoinem“. Demonstranti byli také rozhněvaní pokračujícími problémy peněženky Chivo. Aplikace je stále ochromena díky počtu uživatelů, kteří se pokoušejí využít BTC bonus v hodnotě 30 dolarů vydaný vládou ke každému účtu.
Bukele nedávno připustil, že spuštění nového systému do tří měsíců je „příliš velká výzva“ a tvrdí, že chyby jsou již opravovány. Dále tvrdil, že řada technických problémů peněženky Chivo již bylo z 95% vyřešeno, zatímco zbývající problémy budou vyřešeny „v příštích několika dnech“. Bukele před dvěma dny uvedl, že Chivo má více než půl milionu uživatelů neboli přibližně 8% populace země.
Během tohoto posledního protestu byl zapálen nejméně jeden bankomat Chivo, na jehož skříni byly napsány slogany proti Bukelemu a proti BTC.
Salvador přijal BTC jako zákonné platidlo BTC 7. září a vláda navrhla více než 200 změn ústavy, včetně zrušení zákazu znovuzvolení prezidenta.
“Nastal čas bránit demokracii,” řekl protestující bývalý soudce Nejvyššího soudu Sidneyho Blanca. “Tento pochod je symbolický, jsme frustrováni z tolika porušeních ústavy.”
Podle opoziční poslankyně Claudie Ortizové:
„Bitcoin byl velmi velkým ekonomickým rozhodnutím a proces byl proveden zcela nelogicky, navrh odeslán na kongres a schválen ve stejný den. Procházíme hlubokou fiskální krizí s vysokými životními náklady a nezaměstnaností a vládní reakcí namísto seriózní hospodářské politiky je přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla.”
Poté dodala, že není jasné, kdo za vandalismem stojí. Bukele tvrdí, že není pochyb, že to byli demonstranti, nikoli „infiltrátoři“.
Dicen que el “vandalismo” fue hecho por “infiltrados”, pero han hecho vandalismo en TODAS sus manifestaciones 🤷🏻♂️
Además, ¿por qué no se escuchan gritos de “deténganse” o “no hagan eso”?
Lo que se escucha son APLAUSOS y VÍTORES; y ahí está la prensa. pic.twitter.com/3MetlCntCK
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 15, 2021
Podle nedávných průzkumů v Salvadoru byla většina Salvadoranů proti tomu, aby se Bitcoin stal oficiální měnou. A nespokojených stále přibývá a není divu například vzhledem k prohlášení prezidenta Bukeleho, který ujišťoval celý svět, že přijetí Bitcoinu bude dobrovolné a jeho použití zdarma, přestože zákon jasně hovoří o jeho povinném přijetí a bitcoinové transakce musí mít přidružený poplatek.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!