Od roku 2020 má Turecko vysokou míru přijetí kryptoměn. Statistiky ukázaly, že země má celosvětově jednu z nejvyšších expozic vůči kryptoměnám. Průzkumy ukázaly, že asi 16% tureckých občanů někdy používalo nebo vlastnilo kryptoměny. Důvod tohoto vysokého objemu lze přičíst neregulovanému prostředí, kterému se daří už roky. Následně se Turecko proslavilo jako pro-kryptoměnová země.
Tento boom kryptoměn by se bohužel nakonec setkal s dlouhou rukou státu.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!
Turecko vyhlašuje tažení proti kryptoměnám
Stejně jako mnozí po celém světě se turečtí občané také hrnuli investovat do Bitcoinu a toužili vydělat na bull runu kryptoměny poslední rok. A zároveň doufají, že se ochrání před inflací.
Letos se neregulovaný kryptotrh v Turecku podrobil bližší kontrole. Vláda začala zpřísňovat omezení. V březnu vyjádřilo turecké ministerstvo financí obavy z kryptoměn. Rovněž oznámilo spolupráci s několika místními regulačními orgány.
V dubnu vláda oznámila legislativu zakazující používání kryptoměn jako platby za zboží a služby. Tento zákaz vstoupil v platnost 30. dubna. V prohlášení vysvětlujícím důvody centrální banka uvedla, že transakce prováděné pomocí kryptoměn představují „neodvolatelná“ rizika. Krypto aktiva „nepodléhají žádným mechanismům regulace a dohledu ani centrálnímu regulačnímu orgánu. Jejich tržní hodnoty mohou být nadměrně volatilní.“
Rovněž zmiňovala jejich použití v „nezákonných transakcích kvůli jejich anonymitě“, investice však nebyly považovány za nezákonné. Kryptoburzy v Turecku tedy stále mohly fungovat. Krátce po zprávách o zákazu plateb informovala místní média o kolapsu dvou tureckých kryptoburz Thodex a Vebitcoin. V důsledku toho mnoho investorů utrpělo obrovské ztráty.
Turecké úřady vydaly mezinárodní zatykač na zakladatele a generálního ředitele společnosti Thodex, Faruka Fatiha Ozera. Údajně uprchl do albánského hlavního města Tirany s aktivy investorů ve výši 2 miliardy dolarů. Guvernér centrální banky Sahap Kavcioglu následně uvedl, že ministerstvo financí pracuje na regulacích týkajících se kryptoměn.
Během pátečího meetingu, prezident Turecka řekl, že vyhlásil válku proti kryptoměnám. Byla to odpověď na otázku, zda se centrální banka otevřela kryptoměnám a jeho názorům na ně. Zda dojde k přísnějším regulacím nebo jde o válku pomocí vlastní CBDC zatím není jasné, protože pouze dodal, že Turecko bude pokračovat ve vývoji svých vlastních peněz, což je podle něj součást národní identity.
Prezidentovy komentáře přicházejí po oznámení centrální banky zřídit „platformu pro spolupráci na digitální turecké liře“ s cílem usnadnit výzkum a vývoj CBDC.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!