Dnes na našem webu vychází Tycoon69 recenze. Tento kryptoměnový projekt je další z velmi pochybných schémat. Přitom Tycoon69 vypadá na první pohled profesionálně. Jenže vše je to nejspíše jen zástěrka plná levných grafických triků, psychologického nátlaku a absurdních slibů. Pojďme se na to společně dnes podívat. Je tedy Tycoon69 podvod? A co český Tycoon69?
Pro účely recenze rozdělím článek do několika bodů:
- Právní norma a oficiální informace
- Český Tycoon69 a kontroverze
- Webová stránka a produkty
- Závěr
1. Právní norma a oficiální informace
První, co vypadne při zadání společnosti do internetového vyhledávání Google je sídlo společnosti ve Švýcarských horách. Čtenáře asi první napadne, že technologická společnost s globální nabídkou služeb, pro kterou pracují největší experti v oboru, bude mít sídlo alespoň v nějaké kancelářské budově uprostřed Ženevy.
Ale ne. Sídlo společnosti Tycoon69 AG je zde:
Staveniště. Sídlo luxusní společnosti s ambicemi na vytvoření celosvětově uznávané kryptoměny je staveniště kdesi ve švýcarských horách. Pokud se projdeme po okolí, uvidíme, že se jedná nejspíše o nějaký developerský projekt, který se v době pořízení snímků ani nestal skutečností.
A co nějaký jednatel společnosti? Snažil jsem se vyhledat vlastníka společnosti skrze podobný registr, jako máme v České republice. Bohužel jsem narazil na to, že ho Švýcaři nemají veřejný. Nicméně weby v zahraničí uvádějí jméno Stefan Hostettler, ale pouze na základě rozpoznávání obličejů z propagačního videa.
Co ale v Česku? Stopy vedou k jistému Pavlu Zítkovi. Jak je na tom tedy český Tycoon69?
2. Český Tycoon69 a kontroverze
Tycoon s.r.o. je česká odnož švýcarské společnosti, která zatím nebyla nikterak omezena ve své práci. Jediným jednatelem je Pavel Zítko, kterému se budu ještě věnovat. Sídlí na pražském Chodově.
V této budově o velikosti menší sokolovny mají fyzické kanceláře 3 společnosti. Zbylých 27 zde sídlí virtuálně, tedy nemají zde kanceláře, ale jsou zde uvedeny v rejstříku. Nejedná se o nic nelegálního, nejedná se o nic neobvyklého, ale posuďte sami, zda by budoucí banka a údajná obrovská společnost s nekonečným potenciálem měla mít pouze virtuální sídlo.
Jednatel Pavel Zítko
Pan Zítko byl členem Tycoon69 již téměř od založení. Žije Kadani, provozuje vlastní hostinec zapsaný jako TEACHER´S spol. s r.o. Zde bychom narazili na druhý problém a vadu na jinak dokonalém obraze Tycoon69 s.r.o. Tento právnický subjekt je totiž dva roky v exekuci. Nechám samozřejmě na čtenáři, zda by svěřil své těžce vydělané peníze právě někomu, kdo přesídlí po uvalení exekuce na primární podnikání v naprosto jiném oboru, na kryptoměny.
Pavel Zítko se již v minulosti (2018) s kolegou Zbyňkem Čepem nejspíše dopustil nelegální činnosti, když provozovali finanční poradenství spojené s webem Crypto Group. Web již neexistuje, protože na problém upozornily některé české weby zaměřené na investice. V České republice je totiž nelegální nabízet finanční poradenství bez patřičné licence společnosti a zároveň jednotlivých fyzických osob. Tuto licenci spravuje Česká národní banka a je veřejně přístupná.
Pojďme se zadívat do minulosti a společně si prohlídnout stránku Crypto Group, která je dělaná podle levné (či rovnou zadarmo) šablony ve WordPressu a kde o sobě pan Pavel Zítko mluví s ženskou koncovkou.
Kontroverze
Na Facebookové Bitcoin komunitě jeden z uživatelů upozornil na článek, kde Pavel Zítko a Tycoon69 figuruje. Jedná se o rozhovor s panem Zítkem a o komentář jednoho z uznávaných českých expertů na kryptoměny. Český Tycoon69 na sebe nenechal dlouho čekat.
Rozproudila velice plodná diskuze, do které přispívala řada podporovatelů Tycoon69.
Jeden z uživatelů napsal:
“Jestli má Tycoon oficiální web nebo YouTube kanál, měl by vystavit prohlášení nebo reakci na tyto lži.”
To je jeden z problémů stále fungující české buňky. Web uvedený v rejstříku je jen slepý odkaz na modrou stránku. Po jiném komunikačním kanále ani stopa.
Dále najdeme komentáře jako:
“V projektu T69 jsem od začátku věrný a věřím, že to dotáhneme tam kam chceme.”
“Psi štěkají, karavana jede dál…”
V této diskuzi se ozval jak samotný Stefan Hostettler, tak Pavel Zítko. Hostettler v němčině tvrdí, že se jedná o propagandu namířenou proti kryptoměnám. Zítko na druhou stranu obhajuje skulinku, kterou představil DeníkuN. Tedy to, že prodává pouze poukázky, nikoliv cenné papíry či jakýkoliv jiný finanční nástroj, jež by ČNB mohla regulovat. Český Tycoon69 tak využívá skulinu v zákoně.
Obrana a vyjádření Tycoon69
Dále zmíní, že se jedná o propagandu, protože se článek objevil v jazykové obměně jak v Česku, tak na Slovensku a zároveň ve Švýcarsku. Zde je nutný komentář. DeníkN na kauze spolupracoval se Švýcarskými listy a je proto více než logické, že jakmile se o tom díky brilantní práci novinářů z N začne mluvit, budou více čtené i jiné jazykové variace. Nejedná o žádný účelný útok, ale o jednoduchý krok pro zvýšení dosahu a čtenosti.
Na webu Bussiness For Home se dočteme řadu vícejazyčných recenzí, které vesměs vychvalují model Multi Level Marketing a samotnou společnost či pana Zítku. Tyto komentáře jsou přidávané skrze Facebook, proto jsme všechny ozkoušeli. Z 43 příspěvků chválících společnost existují nadále pouze tři účty – jeden je Pavel Zítko. Je to další varovný signál, protože komentáře jsou z roku 2019 a neumím si reálně představit, že by svůj Facebook smazalo za několik měsíců zrovna těchto několik desítek lidí. Leda by se jednalo o falešné účty. Na ty s internetový gigant umí došlápnout. Je možné, že je český Tycoon69 využívá.
3. Webová stránka a produkty
Česká buňka stránku nemá, ale ta švýcarská stále ano. Jen z ní zmizely veškeré nabídky, nejspíše vlivem probíhajícího vyšetřování. (Ne)nabízený produkt se zde přirovnává k Bitcoinu a shrnuje tak svůj potenciál. Celý web je graficky vyblýskaný a informuje o výborné možnosti výnosu a hlavně o nové nabídce – koučování.
Hlavním koučem je Eric Adler, který je prezentován jako přední osobnost, zakladatel několika směrů a výherce “oscarového ocenění pro mluvčí”. Bohužel nejsem jako laik schopen uhádnout nakolik je toto ocenění prestižní, nicméně krátká reportáž z předávání má na YouTube i se mnou 40 shlédnutí.
Evropský leader v koučování má také vlastní YouTube kanál. Zde je 235 sledujících a na efektních videích, kde stojí na klíčovaném závodě běžců, pláži či u západu slunce dosahuje čísel hodných leadera svého oboru – 70, 59 a 68 (všechna videa za poslední 3 roky). Odkaz bohužel po diskuzi nepřikládáme, protože nám nepřijde vhodné kanál propagovat a zvyšovat tak dosah i mimo náš web.
Údajně web po přihlášení do struktury MLM a po absolvování tajných webinářů nabídne investiční balíčky. Ty se pohybovaly od několika tisíc do deseti milionů. Ovšem ty již k dispozici nejsou a česká buňka je nabízí až po vstupu do pyramidy, což přenechám zapálenějším pisálkům.
Hlavním výdělkem je právě podstata Multi Level Marketingu. Tu můžete znát dobře třeba z OVB. Nejedná se opět o nic nelegálního, ale nevím, jestli se má na vysokou pozici v budoucí bance dostat někdo, kdo udělal jen to, že investoval své peníze a do projektu přilákal 500 svých přátel. To z něho nedělá odborníka na kryptoměny nebo finance.
Co je Multi Level Marketing?
Multi Level Marketing je způsob kariérního žebříčku v rámci firmy, kde lidé stoupají na základě toho, kolik přivedou do projektu dalších duší.
4. Závěr
Za celou redakci CryptoSvět.cz investice či vstup do tohoto projektu důrazně nedoporučuji. Jak jsem ukázal, obě buňky se potýkají s obrovskými problémy a pohybují se na hranici zákona. V české kotlině dokonce tak, že hledají přímo skuliny, které nedokázali zákonodárci ještě zaplátovat. A my ostatní fanoušci kryptoměň se poté divíme, když přicházejí další a další tvrdé regulace na celý průmysl. A to je opravdová myšlenka, kterou bychom si měli z podobných pochybných struktur odnést. Sdílejte tento článek mezi přátele a šiřte povědomí o čistém využití legitimních kryptoměn a projektů s transparentním řízením a financováním.
Co si o projektu myslíte? Napište nám do komentářů nebo nás kontaktujte na Facebooku!