Poté, co se investoři v posledních týdnech obchodování kromě relevantních ekonomických dat zaměřili i na čtvrtletní čísla velkých amerických technologických společností, zaměří se druhý srpnový týden především na čerstvá data o inflaci a spotřebitelském chování v USA. Pokud se trendy posledních týdnů a měsíců nezmění a inflace bude nadále růst, pravděpodobnost dalších úprav úrokových sazeb v USA se zvyšuje.
Kvůli nadcházejícímu zářijovému rozhodnutí o úrokových sazbách však musí americká centrální banka sledovat i spotřebitelské chování amerických spotřebitelů, aby neudusila poptávku po spotřebním zboží. V důsledku by to mělo i nadále negativní dopad na ekonomický vývoj v USA. Jaká ekonomická data z Evropy a USA by mohla mít vliv na cenový vývoj BTC, ETH a dalších kryptoměn v tomto týdnu, si můžete přečíst v následujícím přehledovém článku.
Důležité události tento týden
Index spotřebitelských cen v polovině týdne v USA
Čísla tento týden začínají až ve středu 10. srpna. Americký úřad pro statistiku práce ve 14:30 SEČ zveřejní index spotřebitelských cen (CPI) za měsíc červenec v USA. Účastníci trhu předpovídají meziroční nárůst o 8,9 procentního bodu.
V předchozím měsíci činil nárůst 9,1 procenta. Experti proto aktuálně očekávají v červenci nižší nárůst než v předchozím měsíci. Pokud budou expertní odhady opět překonány, jako v předchozím měsíci, tlak na americkou centrální banku (Fed) se dále zvýší. Šéf Fedu Jerome Powell pak pravděpodobně zváží vyšší zvýšení sazeb, než bylo plánováno, aby omezil trvale vysokou inflaci.
Nové výrobní ceny pro USA ve čtvrtek
Následující čtvrtek, 11. srpna, ve 14:30 (SEČ) bude zveřejněn americký index cen výrobců (PPI). Odborníci na trh předpovídají nárůst o 0,5 procenta. V předchozím měsíci byl růst cen výrobců v průměru o 0,4 procentního bodu a byl tak pod odborným odhadem 0,8 procenta.
Index cen výrobců (PPI) měří produkty a služby vyráběné a prodávané v USA z hlediska změny transakčních cen. Rostoucí PPI ukazuje na vyšší inflaci, která by mohla dále přiživit sílu amerického dolaru vůči euru. Fed by také měl tato data bedlivě sledovat a zohlednit je při svém rozhodování o úrokových sazbách.
Týden uzavřou údaje o průmyslové výrobě v Evropě
V pátek 12. srpna v 11:00 (SEČ) Eurostat nejprve zveřejní údaje o průmyslové výrobě v eurozóně. Účastníci trhu očekávají nárůst o 0,3 procenta. Průmyslová výroba v předchozím měsíci vzrostla o 1,6 procenta, oproti očekávání 0,3 procenta. Průmyslová výroba v eurozóně popisuje změny ve výrobní produkci společností v Evropě. Zejména zpracovatelský průmysl je považován za náchylný k ekonomickým změnám, a proto tento ukazatel spolehlivě odráží nadcházející změny ekonomických cyklů.
Když se ekonomická aktivita zrychlí, zrychlí se i průmyslová výroba. Na druhou stranu, pokud ekonomika slábne, má to také negativní vliv na produkci. Rostoucí průmyslová výroba obvykle vede k růstu kurzu eura. Naopak, hodnota eura klesá, pokud expertní odhady jasně chybějí. Udržitelná solidní průmyslová výroba by také dala Evropské centrální bance (ECB) větší prostor pro plánované zářijové zvýšení úrokových sazeb.
Michiganská univerzita vychází z očekávání spotřebitelů
V 16:00 (SEČ) téhož dne bude představeno několik významných klíčových dat z University of Michigan. Účastníci trhu věnují zvláštní pozornost očekáváním spotřebitelů v soukromých domácnostech v USA. Ty jsou považovány za důležité parametry pro nákupní chování amerických spotřebitelů.
Pro měsíc srpen předpovídají analytici hodnotu 47,0, což je stejně jako v předchozím měsíci na 10letém minimu. V předchozím měsíci byla očekávání spotřebitelů na 47,3. Pokud bude tato prognóza výrazně mimo, tlak na Fed se dále zvýší. Jerome Powell by mohl být stále více nucen zavádět fiskální opatření, aby zmírnil zátěž soukromých domácností.
Nová data spotřebitelské důvěry v USA
Michiganská univerzita také v 16:00 ET vydá nová data spotřebitelské důvěry za měsíc srpen. Spotřebitelská důvěra odráží optimismus spotřebitelů ohledně ekonomického vývoje v USA. Spotřebitelská důvěra je považována za hlavní ukazatel spotřebitelských výdajů a poukazuje na ekonomické body obratu v rané fázi.
Prognóza na měsíc srpen je 52,0, což je mírně nad aktuální hodnotou z července. V předchozím měsíci to bylo 51,5. Pokud bude spotřebitelská důvěra nad očekávanou hodnotou, je to první náznak možného zlepšení spotřebitelských výdajů. Na druhou stranu, pokud se tento klíčový údaj ukáže jako slabší, je to další známka oslabení spotřebitelských výdajů v USA. Tento vývoj Fed zohlední i při plánovaném zvyšování sazeb.