Evropská centrální banka (ECB) minulý týden ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Zvýšení úrokových sazeb podle očekávání způsobilo růst eura vůči americkému dolaru. Oživení směnného kurzu eura posunulo index amerického dolaru DXY přibližně o 2 procentní body směrem na jih. Tato cenová korekce následně vedla k výraznému oživení cen na evropských a amerických akciových indexech i na kryptotrhu.
Cena BTC se v následujících dnech dokázala více prosadit a vzrostla zpět k důležité úrovni odporu na 21 890 USD. Druhá největší kryptoměna ETH také výrazně posílila na hodnotě a dosáhla nového měsíčního maxima několik dní před plánovaným updatem „The Merge“.
Kromě této důležité události se účastníci trhu v tomto obchodním týdnu čekají také na čerstvá data o inflaci z USA a eurozóny.
Index spotřebitelských cen CPI poskytuje nový pohled na míru inflace v USA
Záplava čísel v nadcházejícím obchodním týdnu začíná americkým indexem spotřebitelských cen (CPI) za měsíc srpen. V úterý 13. září ve 14:30 (SEČ) zveřejní americký Úřad pro statistiku práce data CPI za předchozí měsíc srpen. Meziroční růst indexu spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 8,5 procentního bodu z předchozích 9,1 procentního bodu. Pokud by míra inflace v USA opět klesla a opět podkopala očekávání analytiků ve výši 8,1 procenta, pravděpodobnost pokračování nedávného oživení cen v amerických akciových indexech se dále zvýší. Stejně jako v předchozím měsíci by další pokles indexu spotřebitelských cen CPI mohl mít býčí vliv na vývoj cen rizikových tříd aktiv, jako je kryptotrh.
Přechod Etherea na proof-of-stake se očekává v polovině týdne
Všichni investoři v krypto sektoru čekají na upgrade sítě Ethereum „The Merge“ uprostřed týdne. Mezi 14. a 15. zářím se očekává, že síť přejde z Proof-of-Work (POW) na Proof-of-Stake (POS). Během tohoto období se pravděpodobně výrazně zvýší volatilita ETH a krypto sektoru jako celku. Pokud bude fúze beacon chain s mainnetem úspěšná, mohlo by to následně vést ke zvýšení ceny ETH a všech kryptoměn ERC-20 a ERC-21. Problémy při dokončení fúze by však mohla vést k významnému výprodeji. Účastníci trhu by také neměli vyloučit tzv. akci „Sell the Fact“.
Americký index cen výrobců PPI ve středu
Ve středu 14. září ve 14:30 bude zveřejněn americký index cen výrobců (PPI). Experti trhu očekávají snížení výrobních nákladů o minus 0,1 procentního bodu. V předchozím měsíci již pokles cen výrobců činil minus 0,5 procentního bodu a byl tak hluboko pod prognózou plus 0,2 procenta. Index cen výrobců (PPI) měří produkty a služby vyráběné a prodávané v USA z hlediska změn transakčních cen. Další pokles indexu výrobních cen by byl dalším náznakem klesající inflace v USA a měl by způsobit, že americký dolarový index DXY opět půjde na jih. Slabší americký dolar zase zvyšuje pravděpodobnost trvalého zotavení na akciových a krypto trzích.
Čerstvé údaje o čtvrtečních maloobchodních tržbách v USA
Ve čtvrtek 15. září ve 14:30 budou zveřejněny maloobchodní tržby v USA za měsíc srpen. Jsou považovány za důležité měřítko pro výpočet nákupní nálady spotřebitelů. V poslední době maloobchodní tržby v USA meziměsíčně stagnovaly. Nákupní nálada soukromých domácností se v posledním měsíci postupně snižovala. Hráči na trhu očekávají za srpen mírný nárůst o 0,2 procentního bodu. Pokud budou zveřejněné maloobchodní tržby opět pod očekáváním expertů a naznačí tak pokles spotřebitelského sentimentu v USA, mohlo by to vést k rychlejšímu přehodnocení americké centrální banky, než se očekávalo. Šéf Fedu Powell minulý týden pouze potvrdil, že hodlá snížit inflaci zpět na zvládnutelnou úroveň i na úkor recese v USA, ale prostor pro další zvyšování úrokových sazeb by se stále více omezoval.
Velký pokles a nové spotřebitelské ceny v EU uzavírají obchodní týden
V pátek 16. září, ale i v předchozích dnech lze na klasických finančních trzích očekávat zvýšenou volatilitu kvůli velkému datu expirace v poslední obchodní den týdne. Čtyřikrát ročně, třetí pátek na konci každého čtvrtletí, vyprší třikrát ročně opce a futures na indexy, akcie a komodity.
V pátek ráno v 11:00 budou zveřejněny také údaje o indexu spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně. Prognóza analytiků je nárůst o 9,1 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Očekávání expertů jsou tedy na stejné úrovni jako míra inflace pro eurozónu zveřejněná minulý měsíc. Pokud by míra inflace opět překročila odhady, musela by ECB při příštím rozhodování o úrokových sazbách zvážit další zvýšení úrokových sazeb.