Do již tak zamotané situace na ukrajinsko-ruských hranicích, vstupuje nová proměnná, což je schválení Bitcoinu jako legálního platidla na celém území Ukrajiny. Tento krok ukrajinské vlády dělá konflikt ještě o něco vyhrocenější, protože postoje Ruské strany ohledně Bitcoinu a kryptoměn obecně, jsou velmi negativní s tím, že by Rusko preferovalo úplný zákaz kryptoměn a jejich těžby. Jaký má tento krok ukrajinské vlády vliv na současnou situaci a jak vlastně celá legalizace kryptoměn na Ukrajině probíhala? Odpovíme v tomto článku.
Na začátku je potřeba zdůraznit, že legalizace Bitcoinu na Ukrajině nebyla úplně snadnou záležitostí. V září loňského roku byl prezidentu Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému představen zákon o legalizaci kryptoměn jako platidla, který jej ihned vetoval a poslal jej tímto krokem k opětovnému projednání do parlamentu. Prezident uvedl jako důvod veta nedostatek finančních prostředků v rozpočtu na splnění požadavků tohoto zákona na regulační dohled. Jako další důvody neschválení tohoto zákona byly obavy z potencionálního rizika praní špinavých peněz a financování nezákonných činností.
Trh virtuálních aktiv měl být regulován Ministerstvem digitální transformace, Národní bankou Ukrajiny (NBU), Národní komisí pro cenné papíry (NSC) a novým nezávislým regulačním orgánem, který by musel být vytvořen.
Bitcoin na druhý pokus schválen
Legalizace se Bitcoin dočkal až na druhý pokus, kdy Nejvyšší rada podpořila pozměňovací návrh prezidenta Ukrajiny (zákon o virtuálních aktivech). Pro pozměňovací návrh hlasovalo 276 poslanců. Tento pozměňovací návrh svěřuje regulaci virtuálních měn do rukou Národní komise pro cenné papíry a burzu. Mezi její nejnovější úkoly bude patřit:
- politika virtuálních měn
- vydávání povolení poskytovatelům služeb virtuálních aktiv
- dohled a monitoring virtuálních aktiv
Ukrajinská vláda v tomto kroku vidí bránu ke statusu “vedoucí země pro rozvoj podnikání v oblasti kryptoměn”. I přes nově přijatý zákon, který legalizuje Bicoin jako platidlo, se nejedná o ustanovení této virtuální měny oficiálním Ukrajinským platidlem (jako je to například v Salvadoru). Tato role je stále ponechána ukrajinské hřivně.
Závěr
Ukrajisnká vláda legalizovala Bitcoin a další kryptoměny jako oficiální platidlo. Zákon, který toto stanovil, byl přijat až po vetu prezidenta Zelenského, ve své druhé pozměněné variantě. Nová varianta zákona o virtuálních aktivech ustanovuje Národní komisi pro cenné papíry a burzu jako hlavní dozorčí a regulační orgán. I přes tyto kroky není Bitcoin národní měnou Ukrajiny.