Ministerstvo financí Velké Británie hostilo meeting se svým protějškem, ministerstvem financí USA v rámci americko-britského finančního inovačního partnerství. Obě strany uznaly, že je důležité spolupracovat na podpoře bezpečných inovací a posílení regulací pro digitální aktiva napříč jurisdikcemi.
USA a Velká Británie spojily úsilí v oblasti regulace kryptoměn
Podle vydaného společného prohlášení se tohoto setkání zúčastnili přední regulátoři, jako je SEC, CFTC, zaměstnanci Bank of England a Financial Conduct Authority (FCA) a změřují se především na nedávný vývoj v oblasti stablecoinů a CBDC. Panel položil základ pro dialogy jako takové v budoucnosti, uvádí dokument.
Od svého zrodu byly kryptoměny vytvářeny v reakci na omezení transakcí uvalených třetími stranami. Vzhledem k tomu, že se o krypto aktivech nyní mluví díky řadě kolapsů uprostřed historického krachu trhu, regulační orgány považují za naléhavé vyvinout přeshraniční úsilí zaměřené na toto odvětví.
Mezi všemi regulačními obavami týkajícími se sektoru vyvolává znepokojení pokračující „klíčová role stablecoinů a platforem pro obchodování a půjčování kryptoaktiv“ v ekosystému.
„Účastníci z Velké Británie a USA také zvažovali budoucí příležitosti pro další diskusi o širších regulačních iniciativách a úvahách o krypto aktivech s tím, jak postupují jejich příslušné politiky a regulační programy.“
Jak je uvedeno v prohlášení, předpisy týkající se kryptoměn byly také široce řešeným problémem na zasedáních G7 a G20. Obě strany slíbily, že tématem takových setkání v budoucnu bude „robustní přeshraniční regulační spolupráce“, jejímž cílem je poskytnout jasný regulační rámec pro stablecoiny a kryptoburzy.
CBDC
Kromě toho úřady UK a USA také dikutovaly o svém přístupu k CBDC a vyměnily si názory na své plány politického výzkumu a technologického průzkumu. Nebylo to překvapením, protože průzkum Bank of International Settlements (BIS) ukázal, že devět z deseti centrálních bank již pracuje na vývoji své vlastní CBDC.
Podle Cecilie Skingsleyové, první náměstkyně guvernéra švédské centrální banky, je rostoucí trend adopce CBDC v rámci měnového systému založeného na fiatu mnohými centrálními bankami vnímán spíše jako evoluce jejich příslušných rolí než jako revoluce.
Uvedla, že velká výzva před přeshraničními platbami CBDC spočívá v interoperabilitě, protože takové digitální měny navrhují a zavádějí vlády po celém světě. V důsledku toho se kooperativní komunikace mezi národy před zavedením takových měn stala zásadní pro zaručení budoucího úspěchu.