Informační web Cointelegraph.com přišel se zajímavým průzkumem, jehož shrnutí vám dnes přinášíme. Při tvoření tohoto průzkumu vycházel web z jednoduchého předpokladu. Kód byl totiž ještě před Bitcoinem v USA prohlášen za součást “Prvního dodatku Ústavy”.Ten zajišťuje všechny základní svobody – politické, náboženské, svobody projevu. Svoboda projevu je nedotknutelná i u nás, proto není od věci si tento průzkum pročíst. Nicméně pro obraz je důležité vědět, že kód byl prohlášen za svobodu projevu pouze v soudech nižších instancí.
Otázka: Mohl by první dodatek regulovat legalitu Bitcoinu v návaznosti na to, jestli je svobodou projevu?
Lata Nott je expertka na První dodatek Ústavy USA. První zmiňuje, že v případě kódu je důležitý i produkt v něm obsažený. Svoboda projevu neplatí pro nelegální aktivity, je proto například nemožné si domluvit nájemnou vraždu.
Mohlo by vás zajímat: Krypto kalendář: Tohle jsou data, která je potřeba vědět
Uvádí, že například počítačová hra by mohla být teoreticky chráněna svobodou projevu. Virus nikoliv. Na blockchain přenáší tuto logiku tak, že financování politické strany je skrze něj v pořádku, chytré kontrakty už být nemusí.
Další expert, který do přehledu patří, je Carol Goforth. Goforth je profesorkou práva na Arkansaské univerzitě. Zmiňuje, že některý kód by se dal téměř brát jako součást svobodného trhu – komerční svobodu. Nicméně popírá, že by to mělo jakýkoliv dopad na legalitu regulace. Komerční svoboda také neobsahuje ilegální obsah.
Následně dodává, že pokud má SEC nebo FinCEN problémy s jistými aspekty kódu kryptoměn, tak je to jejich výsostné právo, protože dokud soud neurčí jinak, zastupují lid a jeho zájmy. A je jedno, jestli se jedná o zásadní a klíčové parametry kryptoměn, jako byla do nedávna naprostá anonymita.
Poslední velice vlivný muž je Mark A. Lemley, jež je profesorem na Stanfordské právnické univerzitě. Navíc je ředitel tamního programu pro právo, vědu a technologie. Lemley vymezuje hned v úvodu to, jak může být nahlíženo na projev. Ačkoliv kód může být projevem, vzhledem k jeho funkčnosti musí být objektem regulací a dozoru.
Případná regulace by nepřišla podle něho z důvodu expresivního projevu a filozofie kryptoměn, nicméně z jejich důsledků. Stejně tak jako web nemůže nahrát na svoji stránku ukradená hesla. Heslo je projev, ale není důvodem k zákazu. To důsledek.
Na webu Cointelegraph.com najdete i odpovědi dalších expertů, nicméně většinou jsou to pracovníci technologických firem.
Mohlo by vás zajímat: Indický Nejvyšší soud nařídil centrální bance vysvětlení o zákazu kryptoměn