Na konci tohoto týdne se do světa uvolní mince BTC s pořadovým číslem 18 milionů. Těžba Bitcoinu tak dosáhne bodu, kdy k vytěžení budou zbývat už jen 3 miliony coinů. Vytěžené Bitcoiny jsou důležitým faktorem pro náročnost těžby Bitcoinu. Experti se shodují na tom, že uvolnění jubilejní mince bude důležitou událostí pro nadcházející halving.
Na všechny vytěžené Bitcoiny si ještě počkáme
V řeči procent je v současné době už v oběhu 85,7 procenta z celkových 21 milionů mincí. Necelých 15 procent se však bude na trh uvolňovat velmi dlouhou dobu. Algoritmus Bitcoinu totiž počítá s tím, že poslední BTC coin vypustí na trh v roce 2140. Zatímco za 10 let bylo vytěženo 18 milionů mincí, zbylé 3 miliony se na trh budou dostávat ještě 120 let.
Díky tomu začínají vyvstávat podstatné otázky, které si těžaři budou moci položit. Těžba Bitcoinu bude totiž už jen náročnější a odměny nižší. Budou se tedy muset rozhodnout, zda se jim těžba nejpopulárnější kryptoměny ještě vůbec vyplatí. V budoucnu totiž nebude většinu příjmů pro těžaře představovat nová emise kryptoměn, ale transakční poplatky. Už nyní je v sektoru nesmírná konkurence. Hashrate totiž neustále roste.
Náročnost těžby Bitcoinu trhá rekordy
Síla celosvětové těžební soustavy opět dosáhla nového rekordu poté, co překonala 108,5 milionů TH/s. To oproti lednu 2019 představuje nárůst o 150 procent. Tehdy se totiž tato hodnota držela pod 42 TH/s. Experti odhadují, že takto masivní nárůst výkonu těžební sítě je dán především zapojením nové generace těžebních rigů. Po očekávaném halvingu, ke kterému dochází pravidelně každé čtyři roky a kdy odměny za jeden vytěžený blok poklesnou na polovinu, totiž výrobci těžebních zařízení představují stále výkonnější počítače.
Skončí těžba Bitcoinu neúspěchem?
Těžaři se staršími rigy nebudou po dokončení halvingu na nové generace počítačů stačit. Nezbývá jim tedy nic jiného než upgradovat nebo těžbu ukončit. To je také důvod, proč řada skeptiků, tvrdí, že všechny Bitcoiny nebudou nikdy vytěženy. Jednoho dne totiž nastane bod zlomu, kdy se už těžba Bitcoinu nikomu dále nevyplatí. Nikdo ovšem neví, jakým směrem se ubere vývoj výpočetní techniky. Podobné kritické ohlasy se totiž ozývaly už před posledním halvingem a jak se ukázalo, nic takového se nestalo. Místo toho vytěžené Bitcoiny vystoupaly do rekordních hodnot a více než kdy dříve rostl také hashrate.