V současnosti jsou na světě pouze dvě země, kde byl Bitcoin oficiálně prohlášen za zákonné platidlo.
Bitcoin jako zákonné platidlo
Obě jsou to chudé nebo relativně chudé země s malým počtem obyvatel. Z monetárního hlediska mají společné hlavně to, že nemají vlastní národní fiat měnu.
Salvador
První z nich je Salvador, malý středoamerický stát s přibližně 6,5 miliony obyvatel, který drží 112. místo na světě v HDP na obyvatele upraveného podle kupní síly.
Protože země nemá vlastní národní měnu, používá americký dolar jako své zákonné platidlo a v září 2021 prohlásila vedle dolaru také Bitcoin jako svou druhou měnu.
Středoafrická republika
Druhá je Středoafrická republika (CAR), středně velký stát ve střední Africe, ale s méně než 6 miliony obyvatel. Je to jedna z nejchudších zemí světa s ročním HDP na obyvatele (PPP) těsně nad 500 dolary, což ji řadí na celkově 179. místo na světě.
Země používá jako svou fiat měnu takzvaný CFA frank vydaný francouzskou centrální bankou a v dubnu rozhodla, že zde bude zákonným platidlem i Bitcoin.
Celkový počet lidí v těchto zemích je něco málo přes 12 milionů, což je lehce přes polovinu velikosti New Yorku.
Zájem po celém světě
V současné době existují další státy, které, jak se zdá, jsou ochotny udělat něco podobného.
Ze všech zemí, které se zdají být ochotny podpořit adopci Bitcoinu ve svých zemích, je nejzajímavější Mexiko, a to jak proto, že má téměř 130 milionů obyvatel, tak proto, že je velmi blízko USA. Také ačkoli je pouze 67. na světě v HDP na obyvatele (PPP), je 14. na světě v celkovém nominálním HDP.
Existuje však mnoho dalších zemí, kde, i když to není zákonné platidlo, je Bitcoin běžně přijímán jako způsob platby.
V tomto ohledu bylo prvním, kdo ho uznal jako měnu, Japonsko, které má nejen více než 125 milionů obyvatel, ale je také jednou z nejbohatších zemí světa, je na třetím místě v celkovém nominálním HDP a na 28. místě v HDP na obyvatele.
V poslední době se také ve Švýcarsku množí místa, kde lze běžně používat Bitcoin jako platidlo, počínaje městem Lugano. Dalším městem, které v tomto směru dělá obří kroky, je americké Miami, jehož příklad následuje New York.
Zdá se, že je stále méně států, které zakazují používání kryptoměn, a stále více států, které mají zavedený právní rámec legalizující jejich používání, a to i bez toho, aby byly prohlášeny za zákonné platidlo.