Pokud jste si mysleli, že vyhodit miliardy nevyžádaných tokenů, které dorazí do vaší peněženky, je snadné, jste na omylu. Stačí se zeptat spoluzakladatele a vývojáře Etherea Vitalika Buterina, který se musel zbavit tokenů Shiba Inu (SHIB) v hodnotě téměř 7 miliard dolarů.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Vitalik Buterin: „Bylo to děsivé i zábavné“
Buterin mluvil ve podcastu s Cobie a Ledgerem a diskutoval o nesčetných tématech, včetně toho, jak mohl v pohodě zlikvidovat tokeny SHIB v hodnotě přibližně 6,7 miliardy dolarů.
V květnu 2021 tvůrci oblíbeného napodobitele Dogecoinu, Shiba Inu, zaslali Buterinovi 50 % z celkové nabídky. V době transakce držel Buterin celkem 504 bilionů SHIB, což odpovídá 8 miliardám dolarů tehdy, když se zpráva dostala na povrch.
Vývojáři SHIB poslali obrovskou část své zásoby mincí Vitalikovi, aby přilákali publicitu a zvýšili ceny efektivním spálením tokenů.
Později poslal SHIB a další nevyžádaná krypto aktiva, která obdržel, různým charitativním organizacím po celém světě. Například daroval 50 bilionů SHIB (v té době v hodnotě kolem 1,1 miliardy dolarů) indickému fondu COVID Relief Fund.
Buterin poté spálil 410 bilionů tokenů Shiba Inu (což představovalo 90 % SHIB v jeho peněžence) tím, že je poslal na neaktivní adresu, čímž je stáhl z oběhu. Zajímavé je, jak složité vyhazování těchto tokenů SHIB bylo.
Proces likvidace tokenů SHIB
Buterin vysvětlil Cobbiemu a Ledgerovi, jak těžké pro něj bylo získat přístup k tokenům SHIB a také je poslat ven. Celý proces popsal jako „děsivý a zábavný zároveň“. Pro začátek si musel koupit nový notebook za přibližně 300 dolarů pouze pro tento účel.
Podle Vitalika se SHIB nacházely ve studené peněžence – což je kryptopeněženka, která se nepřipojuje k internetu, pokud není ručně zapojena do počítače – jejíž soukromý klíč byl ve formě dvou čísel napsaných na různých listech papíru. Jeden z papírů měl Buterin, zatímco druhý měla jeho rodina v Kanadě. Musel jim proto zavolat a nechat si přečíst číslo.
Po zadání čísel do svého nově pořízeného notebooku Buterin stáhl program, který by mu pomohl generovat QR kódy. Poté vygeneroval transakci a naskenoval QR kód pomocí svého telefonu, než jej zkopíroval do notebooku. Buterin ho nakonec vložil do etherscan.io a poté mohl odeslat tokeny.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny