Silk Road – Hedvábná Stezka – je nechvalně proslulý internetový obchod, který řeší veškeré nestandardní zboží. Můžete zde získat drogy, falešnou identitu nebo klidně i cizí kreditku – záleží jen na Vašem budgetu. Za posledních několik let se ale začaly dělat větší a častější kontroly. Ty poslední stály tamní prodejce přibližně 2 930 BTC – což je přibližně 130 milionů USD. A tato částka byla zabavena vládou.
Zisk bitcoinu
Americké ministerstvo spravedlnosti (Department of Justice), zabavilo ze Silk Road bitcoin v hodnotě více než miliardy USD. Jedná se o nejvyšší množství prostředků v kryptoměně, které bylo zatím zabaveno tímto ministerstvem. Bitcoin byl spojen s Ryanem Faracem, který byl minulý rok v Marylandu odsouzen na 54 měsíců za praní špinavých peněz.
Farace a jeho otec byli shledáni vinnými za praní bitcoinu, který byl využíván pro pašování a prodej drogy Xanax. Konfiskace první části proběhla 10. února 2021 v Memphisu, ve státě Tennessee, druhá část byla zabavena 11. června 2021 v Arlingtonu, Virginii.
Dražba bitcoinu
Americká vláda plánuje prodat bitcoin zhruba v hodnotě 130 milionů USD. Tyto prostředky byly v historii zabaveny na základě vyšetřování osob, které obchodují na portálu Silk Road. Soudní dokumenty, které byly zveřejněny 8. ledna 2024, potvrdily zabavení celkem 2874,904256 bitcoinu a suma byla následně oceněna na 129 mil. USD. Poté byla zabavena další částka, 58,7 BTC, která byla oceněna na zhruba 3 mil. USD.
Rozhodnutí o prodeji více než 2 930 BTC přišlo poté, co o tom rozhodl soud v Marylandu, který má kauzu na starosti. Kryptoměna byla nejdříve zkonfiskována od Ryana Farace a Seana Bridgese. Rozhodnutí je považováno za další významný krok v řešení kriminálních aktivit spojených s kryptoměnami.
Soud také umožnil veřejnosti, kromě osob spojených s případem, aby se účastnila dražby bitcoinu. Od 10. 1. 2024 má každý možnost projevit zájem – po dobu šedesáti dnů. Vznikají také petice, které navrhují způsoby, jak se zabaveným bitcoinem naložit.
Současná situace
Vláda zatím prodala 9 861,17 BTC za téměř 216 milionů USD. Tato transakce proběhla 14. října 2023. Prodaný bitcoin je součástí majetku v hodnotě 50 000 BTC, který byl zabaven po zatčení Jamese Zhonga, který byl taktéž aktivní na darkwebu. V tu dobu to byla nejvyšší suma zabavená v kryptoměně. Vláda má v úmyslu prodat zbývající sumu – 41 490 BTC – do konce kalendářního roku.
Podle prohlášení plánuje vláda v blízké době učinit dvě transakce v bitcoinu – první bude prodej přibližně 2 800 BTC, jejichž hodnota se odhaduje na 129 milionů USD, další, menší transakce, čítá pouze 58 BTC v hodnotě cca 3 milionů USD. Vláda přesunula ze Silk Road částku přibližně 300 milionů USD v bitcoinu. Transfer byl proveden ve třech transakcích a do dvou separátních peněženek.
🚨 US government files notice to sell $130M of #Bitcoin seized from Silk Road
— Satoshi Stacker (@StackerSatoshi) January 25, 2024
Vliv na bitcoin
Vzhledem k vládním prodejním postupům by se mohlo stát, že rozprodávání tohoto zabaveného bitcoinu by mohlo způsobit tlak na cenu kryptoměny. Forma prodeje je proto jednou z nejdůležitějších informací. Pokud bude suma prodána rychle a po větších částech, mohlo by to vyvolat prodejní tlak a výrazně ovlivnit cenu bitcoinu.
O Silk Road
Silk Road neboli Hedvábná Stezka, byla zrušena nebo zakázána vládou USA už několikrát. K prvnímu zákazu došlo v roce 2013 a nebylo to nic jednoduchého pro nikoho z účastníků. Například zakladatel, Ross Ulbricht, si v současné době odpykává trest – ekvivalent dvou doživotím – poté, co byl obviněn a odsouzen za praní špinavých peněz, hacking a globální pašování narkotik.
Silk Road je první a nejpopulárnější internetový darkweb obchod, který byl založen v roce 2011. Obchod založil zmiňovaný Ross Ulbricht, který používal přezdívku „Dread Pirate Roberts“. Jelikož byl obchod přístupný pouze na darkwebu, tak stránka operovala skrze internetový prohlížeč Tor, což umožňovalo zajistit anonymitu pro nakupující i prodávající stranu. Všechny transakce byly řešeny skrze bitcoin, protože jakožto kryptoměna též pomáhal s účelem ochrany identity stran.
Stránka byla velmi známá hlavně v souvislosti s obchodem s drogami, ale obchodovalo se například i s bankovními údaji, různými službami, identitou a dalším legálním i nelegálním zbožím. Když stránka v období mezi únorem 2011 a červnem 2013 vykázala tržby, tak odpovídaly hodnotě 9,5 mil. bitcoinů, byl to jen důkaz popularity – a to i navzdory tomu, že byla tehdy cena bitcoinu mnohem nižší.
Po zatčení Rosse Ulbrichta došlo k pozastavení Silk Road, ale ani to nebylo řešením, protože se v následujícím měsíci objevil Silk Road 2.0, který byl založen předchozím vedením. Stránka byla ale vypnuta hned další rok. Silk Road měl velký vliv na utváření dark webu a dá se i říci, že proklestil cestu pro podobné projekty, protože podobných míst se začalo objevovat více.
3 nejlepší kryptoměny, které koupit během poklesu trhu
Investice do kryptoměn patří mezi ty riskantnější, ale některé kryptoměny už začínají být odolné vůči jednotlivým tržním propadům. V současné době většina konzervativních investorů upřednostňuje bitcoin (BTC), ethereum (ETH) nebo tether (USDT). Mezi aktivnějšími investory je naopak populární například eTukTuk, Sponge V2 nebo Bitcoin Minetrix.
eTukTuk
eTukTuk je ekologický projekt, který se snaží modernizovat transport v rozvojových zemích. Díky ekologickému zaměření si získává vyšší a vyšší podporu u veřejnosti. eTukTuk chce nahradit spalovací TukTuk – transportní tříkolku – její ekologičtější variantou. První předprodej byl velmi úspěšný, eTukTuk získal více než 500 000 USD. Doprava klasickými TukTuky je v rozvojových zemích velmi běžná a z dlouhodobého hlediska by projekt mohl být finančním i ekologickým přínosem. eTukTuk bude startovat na Srí Lance.
Bitcoin Minetrix
Bitcoin Minetrix je nový blockchain projekt, který inovuje cloudovou těžbu bitcoinu. Projekt tokenizuje těžbu kryptoměny a podíl na ní rozprodává veřejnosti. Projekt zatím získal 10 milionů USD od sponzorů. Token kryptoměny je unikátní v tom, že kromě zhodnocení tokenu jsou zde i další benefity, tou hlavní je podíl ze zisku z těžby bitcoinu, který je pro majitele tokenu měsíční dividendou.
Sponge V2
Sponge V2 se dá nazvat strategickým přesunem Sponge projektu na Polygon. Sponge oznámil, že ukončuje podporu Sponge V1 a z bezpečnostních důvodů zahajuje přesun na Sponge V2, které by mělo aktivu poskytnout i lepší zabezpečení. Všichni majitelé Sponge V1 budou přesunuti na její novější a modernější verzi. Nová verze kryptoměny je rychlejší, bezpečnější a levnější, než její předchůdce.
Následky pro trh
Bitcoin získal touto kauzou další pozornost, která na něj nevrhá zrovna ideální světlo, je ale potřeba si uvědomit, že je využíván i pro legální transakce. Využití blockchainu a technologie k ilegálním aktivitám sice podporuje propagaci kryptoměn, ale trendem se stále více a více stávají ESG investice. Kryptoměny jsou rozhodně průlomovou technologií a reprezentují především pokrok, stejně jako jiné technologie, tak i ony mohou být využity k různým účelům.