Výhody decentralizované sítě

Je-li technologie centralizovaná, znamená to obvykle, že je řízena a provozována jednou společností, vládou, nebo jednotlivcem. Decentralizovaná technologie je naopak řízena sítí provozovatelů, z nichž žádný nemůže sám o ničem rozhodovat. Tady jsou některé výhody decentralizované technologie:

1. Uživatelé nemusí důvěřovat centrální autoritě

Jsme zvyklí běžně svěřovat své osobní údaje a peníze vládám nebo společnostem, a často je to v pořádku. Všichni ale známe případy, kdy tyto instituce naši důvěru zklamaly. Ať už je to záloha vašich fotografií, o kterou přijdete, když její provozovatel skončí, nebo sociální síť, která vaše osobní data prodává reklamním agenturám. V dobře navržené decentralizované síti můžete omezit, případně úplně vypustit, důvěru ve třetí stranu.

2. Menší šance že se vyskytne jeden slabý bod

Na centralizovaných webech vidíme slabé body neustále. Gmail spadne, a vaše práce stojí, protože nemůžete odpovídat na důležité e-maily. Web vaší banky je mimo provoz a vy nemůžete zaplatit účty. V decentralizovaných systémech nemůže selhání jednoho uzlu shodit celou síť, takže bez ohledu na to, kolik uživatelů se připojuje nebo odpojuje, vaše aplikace běží bez problémů.

3. Méně cenzury

Je stále běžnější, že vládní organizace brání svým občanům v přístupu na sociální sítě, ve snaze cenzurovat informace o aktuálních problémech. Je pro ně snadné zabránit vám v přístupu na Twitter. Vše co musí udělat, je zastavit data směřující k jeho centrálním serverům. Ale v peer to peer síti se jedná o mnohem obtížnější úkol. Každý uzel může totiž posílat data kterémukoliv jinému, a ten je může zase přeposlat dál.

 

4. Decentralizované technologie jsou zpravidla open-source

To znamená že kdokoliv s přístupem k těmto sítím může vytvářet úžasné nástroje, produkty a služby. Naproti tomu v centralizovaných sítích mají vývojáři úmyslně omezené možnosti. Otevřené a decentralizované sítě neznamenají že firmy nemohou vydělávat, ve skutečnosti pravý opak. Čím více služeb a nástrojů totiž na platformě vzniká, tím více uživatelů se k ní připojuje a příležitosti k obchodu rostou. Internet samotný je skvělým příkladem decentralizované, otevřené sítě s mnoha úspěšnými firmami jako například Amazon, kterému síť díky všem svým službám umožnila narůst do obrovských rozměrů.

 

5. Možnost sdíleného vlastnictví

Podstatou této myšlenky je, že lidé, kteří k existenci a hodnotě sítě významně přispívají získají podíl na jejím vlastnictví, který narůstá na ceně spolu s růstem sítě samotné. Toto je jedna z největších výhod, kterou technologie blockchain přináší do světa decetralizovaných sítí. Umožňuje aby ekonomické systémy byly zabudovány do sítě samotné, díky čemuž mají ranní uživatelé skvělé podmínky pro to stát se šiřiteli dané technologie a podílet se na její hodnotě. V centralizovaných sítích vydělává pouze firmy, jíž síť patří. Pro uživatele je tedy decentralizovaná síť jednoznačně výhodnější.

 

6. Decentralizovaná síť je více meritokratická

Když všichni hrají podle stejných, jasně daných pravidel, mají kvalitní produkty mnohem větší šanci na to být objeveny a náležitě odměněny. Pokud jde o tok dat, pozornosti, která daným uživatelům připadne a celé ekonomice sítě, rozhoduje neprůhledný algoritmus, rovnost příležitosti nemůže být zaručena.

Podíváme-li se na plusy a mínusy, je snadné říci, že například decentralizovaná služba sdílených jízd by nikdy nemohla soupeřit s Uber, pro to je mnoho ekonomickcých důvodů, proč to tak je. Na druhou stranu ale vidíme, že uzavřené, centralizované sítě jako AOL nebo Prodigy neměly šanci proti světovému webu, právě díky výhodám decentralizace.

Tento článek má sloužit jako připomínka výhod decentralizace pro případ námitek proti ní. Plně věřím, že pokud hledáte na svůj problém řešení, které je spolehlivé, otevřené vývoji, necenzurované a které dává trhu volnou ruku, je decentralizovaná síť vaší nejlepší volbou.

Autor: Milan K.

 

loading...
Sdílet

Autor

Studuji informatiku, kryptoměny mě fascinují a myslím, že jsou budoucnost ekonomiky. Osobně preferuji dlouhodobé investice ale nebráním se i promyšlenému riskování. Pokud se vám články líbí, můžete mě podpořit zde: 1DU8m33NjdZhFiUyBEb6ue9UAR2wX47H7N

Zanechat komentář

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ
error: Chráněný text.
Práce/Brigáda - Hledáme do týmu nové české redaktory. Pro více informací prosím kontaktovat na [email protected]
+