Podle nedávné zprávy zveřejněné Cambridge Center for Alternative Finance (CCAF) produkuje těžba Bitcoinu celosvětově přibližně 0,10 % celosvětových emisí skleníkových plynů (GHG) nebo 48,35 milionů tun oxidu uhličitého ročně.
Bitcoinová síť produkuje 48,35 milionů tun CO2 ročně
V úterý Cambridgské centrum pro alternativní finance (CCAF) zveřejnilo novou zprávu nazvanou „A deep dive into Bitcoin’s environmental impact“, kterou napsal vedoucí projektu CCAF Alexander Neumueller. Zpráva zdůrazňuje, že rostoucí popularita Bitcoinu upozornila na „environmentální problémy spojené s těžbou Bitcoinu“.
Studie CCAF tvrdí, že bitcoinová síť produkuje 48,35 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Tato hodnota se rovná zhruba 0,10 % globálních emisí skleníkových plynů a Neumueller říká, že je to „o 14,1 % méně než odhadované emise skleníkových plynů v roce 2021“.
Neumuellerův výzkum dále upřesňuje, že 37,6 % energie využívané těžaři BTC pochází z udržitelných typů energie. „Nejlepší odhad“ CCAF ve výši 0,10 % globálních emisí skleníkových plynů odpovídá stejnému množství energie spotřebované Nepálem nebo Středoafrickou republikou.
Energie těžby Bitcoinů představuje méně než polovinu ze 100,4 milionů tun oxidu uhličitého ročně z těžby zlata. Neumueller se domnívá, že emise skleníkových plynů v roce 2022 byly nižší než v roce 2021 kvůli „podstatnému poklesu ziskovosti těžby“.
CCAF poznamenává, že pokles mohl být způsoben přechodem od méně účinných těžebních zařízení k účinnějším strojům nové generace. Neumueller říká, že předpoklad CCAF byl „potvrzen neoficiálními důkazy o těžařích Bitcoinů“.
Miners face pressure from three angles: Falling BTC price, increasing hashrate & operating costs. Rev per hash is close to the '20 lows, and energy costs are rising, ASICs more efficient though. This year might separate the wheat from the chaff, consolidation ahead? pic.twitter.com/WRqbTD8raG
— Alexander Neumüller (@alexneumueller) June 16, 2022
Kromě výměny starého hardwaru za novější a efektivnější CCAF dodal, že když čínský hashrate klesal, „směs elektřiny kryptoaktiv se stal rozmanitějším“. Neumueller a CCAF vysvětlují, že údaje naznačují klesající využívání udržitelné energie v poslední době.
„Vzhledem k tomu, že zatím není možné komentovat, jak se změnila intenzita emisí od roku 2021 do roku 2022, protože v současné době jsou k dispozici pouze lednová data, byla průměrná emisní intenzita bitcoinu v roce 2020 (491,24 gCO2e/kWh) porovnána s tou v roce 2021 (531,81 gCO2e/ kWh), což naznačuje, že udržitelnost energetického mixu se zhoršila,“ poznamenává Neumueller.
Zpráva CCAF předpokládá, že průmysl těžby Bitcoinu se neustále mění a nástroje CCAF se nadále upravují. S dostupnými údaji z reálného světa jsou analytici schopni na situaci nahlížet mnohem detailněji.