Bitcoin dary se staly oblíbeným způsobem, jak může někdo podpořit svého oblíbence či politika. Julian Assange je zakladatel stránky WikiLeaks, která za poslední desetiletí odtajnila hromady dat o fungování tajných služeb, vlád a elit po celém světě. 11.4. 2019 byl zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se schovával přes 7 let poté, co na něj byl ve Velké Británii vydán zatykač. Zatknutí vyvolalo obrovskou vlnu reakcí na sociálních sítích všude na světě. Není se proto čemu divit, že na účet WikiLeaks proudí dary z celého světa.
Fond Wikileaks do 12.4. 2019 obdržel přes 31000 dolarů v BTC. A peníze se podle všeho nezastavují. Mnoho komentátorů nazývá jeho zatčení černým dnem pro svobodu tisku. Julian Assange se stal symbolem pro svobodný internet a přístup k informacím, jak ho známe dnes.
Mohlo by vás zajímat: Changpeng Zhao sa vyhráža Craig Wright, že delistuje BSV, pokiaľ sa bude hrať, že je Satoshi Nakamoto
WikiLeaks Defense Fund k dnešnímu dni přijímá Bitcoin dary, stejně jako dary v ZCash a mnoho jiných tradičních platebních metodách jako je třeba kreditní karta, fiat a šeky. Bitcoin peněženka na dary pro Juliana Assange drží přes 6 BTC. Na fond začaly lidé posílat peníze hned poté, co se v médiích objevily zprávy o zatčení.
Bitcoin jako kryptoměna svobody projevu
WikiLeaks měla problémy se svým financováním od roku 2010. Tehdy tradiční platební portály jako je Visa, MasterCard a PayPal přestaly WikiLeaks podporovat. Od té doby přijímá stránka Bitcoin, protože dává sílu nad prostředky do rukou jednotlivým uživatelům.
Nicméně komunita kolem kryptoměn se v názoru na hnutí, které Julian Assange vytvořil, rozchází. Coinbase v dubnu 2018 přestala Wiki podporovat. Assange následně vyzval k bojkotu směnárenského giganta a začal přijímat přímé Bitcoin dary.
Od té doby několik dalších společností a značek následovalo cestu, která značila Bitcoin jako peníze svobody projevu. WikiLeaks využívá peníze k tomu, aby mohla stránka nadále fungovat bez jakýkoliv politických vazeb.
Bitcoin dary: Zvyšující se trend
Bitcoin se stává oblíbencem mezi webovými projekty. Hraje v tom hned několik faktorům. Prvním z nich je to, že Bitcoin nabízí nulovou cenzuru. Za druhé je velmi snadné a levné ho poslat kamkoliv na planetě. Nesmí se ani zapomínat na naprosté odloučení od politických hráčů jednotlivých regionů.
Od roku 2007 WikiLeaks obdržely 4000 BTC v hodnotě přes 22 milionů amerických dolarů.