Neděle bývá tradičním dnem, kdy jsou objemy obchodů slabší než během týdne a ceny největších kryptoměn zpravidla mírně poklesnou. Minulou neděli však XRP, pátá největší kryptoměna z hlediska své tržní kapitalizace, byla na svém vrcholu, když vzrostla o 8 procent. V předprodeji však roste i další nová a zajímavá kryptoměna sonik coin. Ta míří k hranici 500 tisíc dolarů.
Skončí rally XRP dalším rozpačitým závěrem?
Je pravda, že letošní rok s sebou prozatím přinesl už více než 1 neúspěch pro některé projekty. Např. půlení litecoinu nepřineslo udržitelný růst ceny, jakkoli byla očekávání vysoká – cena nakonec dokonce klesá. Většího úspěchu nedosáhl ani projekt Shibarium a cena tokenu SHIB přinesla během posledních týdnů až 20 % ztráty. I XRP se takto pomalu přidává na podobnou cestu.
Červencové rozhodnutí amerického soudu, který potvrdil, že veřejně obchodovatelné XRP nejsou cenné papíry, přineslo ripplu částečné vítězství proti Komisi pro cenné papíry (SEC). Cena ripplu hned po zveřejnění výsledků soudního sporu poskočila krátkodobě o 80 % procent. Nicméně z tohoto nárůstu už dnes nezbývá prakticky nic a po ztrátách z minulých týdnů se červencový zisk jeví jako kapka v moři.
Další vzestup na obzoru?
Jestliže se ještě před několika týdny hodnota XRP pohybovala okolo 0,88 dolarů, tak aktuálně dokázala klesnou k hranici okolo 0,5 dolarů – což je úroveň, kde se ripple nacházel před rozhodnutím soudního sporu se SEC. Opětovné dosažení maxima na 0,88 dolarech se jeví jako běh na dlouhou trať vzhledem k tomu, že SEC se proti rozsudku odvolala, a lze proto očekávat v příštím roce další kolo soudního sporu. Zdá se proto, že také jednodolarový milník je zatím v nedohlednu.
Obchodní model ripplu má rozhodně budoucnost, nicméně v době aktuální vysoké regulatorní nejistoty na americkém trhu může investici do ripplu považovat řada obchodníků za poměrně rizikovou. Dokud nebude více jasno, existují na trhu alternativy, které jsou spojeny s menším rizikem. Kromě bitcoinu, který by si mohl do budoucna zajistit větší podíl na trhu, mohou investoři zvažovat také alternativní ICO předprodeje kryptoměn, které často na trh přinášejí čerstvý vítr a neotřelé obchodní modely.
Řada obchodníků vsadila jako na jednu z bezpečnějších alternativ k ripplu na projekt XRP20, a to především kvůli jeho plně decentralizované soustavě a možnosti sázení tokenů, ačkoli projekt není přímo na společnost Ripple nebo XRP nijak navázán. 22. srpna byl XRP20 zalistován na Uniswapu a řada komentátorů trhu očekává masivní nárůst, protože více než polovina tokenů v předprodeji byla již vsazena, což znamená značně poníženou nabídku v oběhu.
Sonik coin nastupuje virální jízdu
Jedním z coinů, o kterých se mluví, je nový předprodej sonik coin ($SONIK). Po několika dnech od spuštění předprodeje mince míří k půlmilionové hranici a letos by tak mohla mít možná mnohem působivější trajektorii než XRP. Sonik coin stále nabírá v předprodeji rychlost a jeho hlavním mottem je stát se „nejrychlejším meme coinem, který se dokáže dostat na 100 milionů dolarů“. Je tedy jasné, že tým má v záloze do budoucna ještě velké věci.
Podle dostupných informací nemá sonik coin žádnou vazbu na společnost SEGA nebo na animovanou postavičku ježka Sonica, nicméně těží samozřejmě ze svého předobrazu alespoň symbolicky. Struktura tokenomiky je nastavena tak, že 50 % tokenů jde do předprodeje, 40 % je vyhrazeno na odměny za sázky a 10 % na DEX likviditu.
Oproti jiným meme coinům $SONIK tedy svým držitelům umožní staking a po zalistování na decentralizované burzy bude k dispozici dostatečná likvidita, která umožní efektivní obchodování i při vysokých objemech. Sonik coin má takto ve svém rukávu veškeré trumfy, aby po svém uvedení na trh způsobil explozi přímo raketovou rychlostí.