CEO Binance reagoval na aktivity spojené se zvýšenou kontrolou regulatorních orgánů, jejichž aktivitu označil za tzv. fenomén FUD (Fear, Uncertainty and Doubt) namířený proti jeho společnosti. Bouře, kterou spustily regulátoři a některá média v souvislosti s jednou z nejznámějších kryptoburz, nechává jejího CEO – Changpenga Zhao klidným.
Během pátečního eventu Twitter Spaces vzkázal kritikům Binance, že jeho společnost připodobňují k FTX, zkrachovalé kryptoměnové burze, kterou vedl Zhaův hlavní rival Sam Bankman-Fried. Navzdory všudypřítomným obavám a nejistotě dokázala Binance udržet velkou uživatelskou základnu i svůj podíl na trhu, čímž podle Zhaa prokázala svou velkou sílu. „Dnes jsme daleko silnější společností než před dvěma lety a jsme také o mnoho napřed, pokud jde o dodržování předpisů,”uvedl v pátek Zhao.
Nelegální burza bez licence
Navzdory slovům svého CEO však Binance i její dceřiná společnost Binance US čelí žalobě, kterou proti ní podala americká Komise pro cenné papíry 5. června letošního roku. SEC v ní Binance obviňuje z nelegálního a nelicencovaného působení a také z toho, že v rámci tzv. wash trading schématu přesunul miliony finančních prostředků mezi svými společnostmi, což SEC označuje jako podvodné obchodování.
Vedle SEC si však na Binance posvítila také americká Komise pro obchodování s komoditami a futures. Ta na společnost rovněž podala žalobu kvůli údajnému porušování pravidel pro obchodování s deriváty. Právní kontrole Binance dále čelí i v Kanadě, Austrálii nebo Francii.
Ačkoli má Zhao stále pravdu v tom, že Binance je lídrem mezi světovými kryptoměnovými burzami, nelze říci, že by se žaloby a právní peripetie na objemech obchodů nikde nepodepsaly – podle Coingecku se snížily týden po podání žaloby SEC o 52 %, podíl Binance US na trhu se dokonce snížil o 78 %. Zhao přesto vývoj tlaku regulátorů na kryptotrh spatřuje pozitivně – dokonce hovořil o zlepšení v širším regulačním prostředí kryptoměn celosvětově a poukázal např. na Francii, Hong Kong nebo Japonsko, kde podle něj došlo k pozitivnímu vývoji.
S podobným optimismem komentoval příznivé soudní rozhodnutí pro Ripple Labs nebo Grayscale v USA. To vše jsou podle něj události, které přispívají ke snížení medvědích tlaků na krypto trh. Komunikaci s americkými regulačními orgány zase Zhao spatřuje jako možnost, která by mohla vést ke změnám způsobu, jak regulátoři přistupují ke kryptoměnám. Vzájemnou spolupráci a komunikaci tak vidí jako příležitost k lepšímu vývoji do budoucna, vzhledem k řadě nejasností, které v otázkách současné krypto regulace panují.