Nedávný průzkum ukázal, že většina obyvatel Velké Británie by svou vládu nepodporovala, pokud by z ekologických důvodů zavedla zásah proti Bitcoinu (BTC). Možná trochu očekávaně byli starší zastánci toho, že zákaz BTC by mohl být účinným opatřením, které by pomohlo v boji proti změně klimatu.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Zákaz Bitcoinu není nejlepší nápad
Prvních deset měsíců roku 2021 bylo dalším turbulentním obdobím pro Bitcoin. Primární kryptoměna dosáhla v dubnu historicky nejvyšší ceny téměř 65 000 dolarů, ale poté se v příštích několika měsících propadla až na 29 000 dolarů v červenci. Institucionální přijetí, spuštění prvního ETF bitcoinových futures v USA a mnoho dalších faktorů ho však vrátilo na nový vrchol zhruba 67 000 dolarů.
I když mnozí popisují aktivum jako skvělé zajištění proti rostoucí inflaci a dokonce lepší než zlato, způsob jeho těžby stále vyvolává obavy o životní prostředí, protože tento proces využívá obrovské množství energie. Podle některých zpráv představuje těžba Bitcoinu 0,46% světové spotřeby elektřiny na celém světě, což je více, než kolik ročně spotřebují Filipíny.
Zákaz Bitcoinu by však planetě příliš nepomohl. Alespoň to si myslí 55% Britů. Stejně jako v předchozích podobných průzkumech veřejného mínění, průzkum YouGov odhalil, že názory na toto téma se v různých věkových skupinách liší.
Například pouze 21% osob mladších 24 let by podpořilo úřady, pokud by zavedly úplný zákaz Bitcoinu. Naopak, 63% starších lidí – lidí starších 65 let – by na tuto myšlenku řeklo „ano“.
Proti takovému zákazu se častěji postavili muži než ženy. Stojí za zmínku, že muži jsou mnohem více zapojeni do sektoru digitálních aktiv než ženy, což by mohlo vysvětlovat jejich postoj.
Těžba BTC by mohla být dokonce prospěšná
Místo zákazu těžby Bitcoinu se úřady kanadského města North Vancouver, části okresu Britská Kolumbie, rozhodly uvolněnou tepelnou energii využít k vytápění obytných a komerčních budov.
Iniciativa by měla být spuštěna v roce 2022 po partnerství mezi společností zabývající se těžbou kryptoměn – MintGreen – a Lonsdale Energy Corporation (LEC). Ve svém oznámení společnost prohlásila, že její „digitální kotle“ zabrání 20 000 tunám skleníkových plynů na MW ve vstupu do atmosféry.
Pokud vše proběhne podle očekávání, stane se North Vancouver prvním městem, které tímto způsobem těží BTC.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny