Poté, co špičky vývoje Ethereum vyjádřily v lednu podporu algoritmu ProgPow, který má za cíl zbavit síť Ethereum těžebních zařízení ASIC, komunita kolem kryptoměny se ptá, jestli tato tolik očekávaná změna v systému nevytvoří více problémů než vyřeší. Nyní je budoucnost ProgPow nejistá.
Tipy kde koupit kryptoměny: Kde a jak nakoupit spolehlivě kryptoměny
ProgPoW je zkratka pro Programmatic Proof of Work. Tento upgrade by změnil momentální algoritmus Proof of Work tím, že by jemně poupravil strukturu matematických úkolů, které mají těžební uzly řešit. Změna má silně podpořit grafické karty a ASIC zařízení upozadit.
ASIC ve světě kryptoměn
ASIC je zkratka pro “application specific integrated circuit”. V kontextu Ethereum se jedná o vysoce specializovaný počítač, který byl navržen a určen pro težbu této kryptoměny. Vzhledem k jejich velké efektivitě napomáhají centralizaci. Nicméně tento problém existoval již před Ethereum. Originální white paper kryptoměny upozorňoval na nechtěnost těchto zařízení, které se v té době začaly objevovat na síti Bitcoin. ASIC byl a je považován za věc, která napomáhá centralizaci a white paper Ethereum to důsledně reflektoval.
Mohlo by vás zajímat: SEC bude zbierať blockchain dáta z veľkých kryptomien
Obecně se dá říct, že komunita Ethereum není velkým fanouškem ASIC. Těžba s pomocí grafických karet pomáhá více roztříštěné moci na síti. Mnoho velkých společností nakupuje ASIC ve velkém a tím centralizují síť do svých rukou. Dalším důležitým faktorem je i to, že jednotnost v tom, jaké zařízení na síti pracují, napomáhá nebezpečí, že se vyskytne nějaký problém v populární řadě ASIC a celá síť tak bude v nebezpečí.
Debata kolem ProgPow
Někteří stojí za tím, že algoritmus ProgPow spíše celý problém centralizace ještě zhorší. Společnosti, které těží s pomocí grafických karet totiž skupují zařícení od jedné z velkých firem – ať už se jedná o AMD nebo Nvidia. Jeden z komenátorů na sociální síti Reddit sepsal článek, ve kterém kritizuje zjištění, že Nvidia bude oproti AMD v případě aplikace algoritmu ve velké výhodě. Navíc, jeden z předních vývojářů pracujících na záplatě je bývalý hardware inženýr v Nvidia. Tím se na světlo dostala i otázka, jestli za celou akcí společnost nestojí. Tým pracující na ProPow, známý pod přezdívkou IfDefElse celou věc vyvrátil a informoval, že schopnost těžit bude reflektovat to, jak si karta vede při hraní počítačových her.
Mohlo by vás zajímat: Nová kryptomena GRIN inšpirovaná filmom Harry Potter
Celý patch je nyní ve fázi testování a ještě stále je příliš brzo na to určit, jestli nebo jak bude aktualizace aplikována do sítě Ethereum. Navzdory žhavé debatě vývoj algoritmu běží dál. Jak je vidět na zpoždění hard forku Constantinople, data se s kryptoměnami mohou měnit velmi často.