V posledních týdnech se objevila řada negativních zpráv, které narušily kryptotrh. Několik společností a burz v tomto sektoru ochromilo výběry svých zákazníků, vyhlásilo bankrot, stalo se insolventní, hromadně propouštělo zaměstnance a potřebovalo finanční pomoc.
Citi: To nejhorší je za námi
Zdá se však, že tato „nákaza“ vyvolaná kolapsem stablecoinu TerraUST (UST) a kryptoměny LUNA, který zasáhl řadu organizací, již prozatím ustala. To je to, co Citi uvedla v nedávné zprávě, kterou podepsal analytik Joseph Ayoub.
Jak Citi zdůraznila, některé indikátory tomu nasvědčují:
„V každém případě se domníváme, že obavy z nákazy na kryptotrhu mohly vyvrcholit. Skutečnost, že se stETH vrátila k paritě, svědčí o klesajícím tlaku na likviditu a je vektorem nedávné výkonnosti ETH.“
Ve skutečnosti se zdá, že digitální aktiva zažívají mírnější dny než v posledních několika týdnech.
To ale nejsou všechny důvody, proč Citi vádí, že to nejhorší máme za sebou. Podle Ayouba byly odlivy stablecoinů omezeny a odlivy ETF se také staly stabilnějšími. To naznačuje, že stres možná pominul.
Kryptotrh je příliš malý na to, aby ovlivnil ekonomiku
Nakonec Citi uvedla, že kryptotrh je stále příliš malý a izolovaný na to, aby měl vedlejší účinky na širší finanční trhy nebo globální ekonomiku:
„Kryptotrhy zůstávají na nízkých úrovních, aby významně ovlivnily finanční trhy. S tržní kapitalizací 990 miliard dolarů oproti 32 bilionům dolarů na akciovém trhu v USA je nepravděpodobné, že by stav na trhu s kryptoměnami nějak ovlivnil širší trhy, protože se potýkají s podobnými problémy (růst, inflace a zpřísnění měnové politiky).
“Takže si nemyslíme, že by se potíže na trhu s kryptoměnami samy o sobě rozšířily do širší nákazy.”
Pokud jde o větší institucionální investice do kryptoměn, Citi uvedla, že většina velkých finančních firem čeká na jasnější regulaci. Nebo jsou stále v rané fázi zkoumání možností investování do digitálních aktiv.