Bílý dům podpořil široký politický tlak na snížení emisí skleníkových plynů a naléhala na používání čisté energie americkými kryptotěžebními společnostmi – a případně na přísnější opatření, pokud by takové snahy selhaly při snížení dopadu průmyslu na životní prostředí.
Omezí Bílý dům těžbu kryptoměn proof-of-work
Zpráva Úřadu pro politiku vědy a technologie Bílého domu navrhla, aby američtí zákonodárci zvážili právní omezení nebo přímá omezení s cílem snížit dopad těžby kryptoměn na životní prostředí, pokud se jiné strategie neuchytí.
Zpráva, která byla nařízena exekutivním příkazem na začátku tohoto roku, vyzývala k úsilí o minimalizaci dopadů kryptoaktiv na životní prostředí.
Vládní instituce, jako je Agentura pro ochranu životního prostředí, by měly poskytnout technickou pomoc a zahájit proces spolupráce se státy, komunitami, průmyslem kryptoaktiv a dalšími s cílem vyvinout účinné standardy environmentální výkonnosti založené na důkazech pro odpovědný návrh, vývoj a používání technologie kryptoaktiv šetrné k životnímu prostředí.”
Tyto navrhované standardy se mimo jiné zaměřují na využívání čisté energie, nízkou spotřebu vody a nízkou energetickou náročnost, uvádí zpráva.
„Pokud by se tato opatření ukázala jako neúčinná při snižování dopadů, administrativa by měla prozkoumat výkonné kroky a Kongres by mohl zvážit legislativu, která by omezila nebo odstranila používání mechanismů konsenzu s vysokou energetickou náročností pro těžbu kryptoaktiv,“ uvádí zpráva. Konsensus Proof-of-work (PoW) je v současnosti používán Bitcoinem a dalšími digitálními aktivy k vytvoření dalšího bloku transakcí v síti. Těžař, který vytvoří blok, je odměněn jak dotací — v současnosti 6,25 BTC —, tak transakčními poplatky, ale tento proces je vysoce energeticky náročný.
Těžaři provozují specializovaný hardware nepřetržitě a vydělávají, když jsou odměny na tvorbu bloků vyšší, než kolik zaplatili za energii a další zdroje. V posledních letech se objevilo mnoho amerických krypto společností, zejména v Texasu.
Takový růst vyvolal odpor, zejména v New Yorku, kde zákonodárci zašli o krok dále a schválili dvouleté moratorium na některé operace těžby kryptoměn. Legislativa ještě musí být oficiálně podepsána guvernérkou New Yorku Kathy Hochul, ale mnoho osoností, jako je starosta New Yorku Eric Adams, vyzvali k vetování legislativy.
Mezi další návrhy ve zprávě patří komplexnější shromažďování dat o využívání energie při těžbě kryptoměn a vývoj „norem pro zachování energie pro zařízení na těžbu kryptoaktiv, blockchainy a další operace“.cry