Zločiny týkající se kryptoměn jsou letos na vzestupu. Bezpečnostní firma Kaspersky uvedla, že jen v první polovině roku 2022 již identifikovala a zablokovala asi 200 000 pokusů o krádež digitálních aktiv.
Podle společnosti Kaspersky podvody přibývají
Podle zprávy společnosti jsou jako „návnady“ nejčastěji používané burza digitálních aktiv Binance a kryptopeněženky Electrum a MetaMask. Jak zdůraznil Alexey Marčenko, vedoucí výzkumu specializujícího se na krádeže informací ve společnosti Kaspersky, falešné zprávy jsou hlavní formou útoku:
„Podvody využívající kryptoměny jsou již realitou. Investoři musí být obzvláště opatrní, aby se jim vyhnuli – zejména falešným zprávám. Koneckonců je snadné je vytvořit a využít nepozornosti lidí a nedostatku znalostí,“ řekl.
Některé z těchto podvodů používají airdrops jako návnadu ke krádeži peněženek uživatelů. Posledním případem byl možná podvodný airdrop LUNA 2.0, ke kterému došlo na konci května. Podvod byl identifikován blockchainovou bezpečnostní firmou Peck Shield.
Dalším typem opakujícího se krypto podvodu je zasílání malwaru. Koncem loňského roku byl například identifikován nový malware s názvem Echelon zaměřený na kryptoměnové peněženky. Dotyčný malware byl distribuován na platformě pro zasílání zpráv Telegram prostřednictvím infikovaného souboru a jeho cílem bylo ukrást kryptoaktiva.
Phishingové podvody
Nejběžnější jsou phishingové podvody, kdy se počítačoví zločinci snaží vydávat za legitimní organizace, aby okradli uživatele. Podle společnosti Kaspersky bylo v roce 2022 dosud zablokováno více než 193 000 pokusů o phishing proti investorům.
Minulý měsíc bylo hned několik serverů Discord projektů souvisejících s kryptoměnymi cílem phishingových útoků.
Jedním z cílů byla blockchainová hra play-to-earn (P2E) Axie Infinity. Útok však zasáhl také projekty nezaměnitelných tokenů (NFT), jako jsou kolekce Moonbirds a PROOF. Terčem útoku byla také společnost RTFKT, která se spojila s Nike a uvedla na trh virtuální tenisky.
Podle zprávy Kapersky je nejpoužívanější kryptospolečností k klamání uživatelů Binance se 75 % případů. Pak přichází na řadu kryptoměnová peněženka Electrum s 10 % případů a MetaMask s 9 %. Podle společnosti mohou falešné aplikace těchto značek doprovázet viry, jako jsou trojské koně, spyware a ransonware.