I přes svou částečnou izolaci Velkým čínským firewallem je nejlidnatější země světa důležitým hráčem ve světě kryptoměn. Ostatně, totéž lze říci i o celé řadě dalších asijských států v čele s Japonskem, Indií a Jižní Koreou. Sledovat tamní média a fóra zaměřená na kryptoměny se často vyplácí, lovíte-li podpultové informace a tržní signály. Naštěstí pro nás, kteří žádný jazyk Dálného východu neovládáme, jsou si důležitosti tohoto regionu vědomi i v anglicky mluvících částech internetu. A tak se stává, že některé zvěsti jsou přeloženy i do této nám bližší řeči.
Podobně je tomu i se zprávou o záměru tvůrce TRONu, Justina Suna, koupit firmu Steemit. Ta stojí za stejnojmennou sociální sítí, a zejména blockchainem kryptoměny STEEM. Informaci v Číně publikovala Mars Finance a server huoxing24.com, západnímu světu ji přeložil portál globalcoinresearch.com. Ten mimochodem asijská média pokrývá dlouhodobě. Cryptosvět.cz je pak první český server, které o této záležitosti informuje.
Podle Mars Finance, čínského média, v němž má mimo jiné majetkový podíl burza Binance, byl Justin Sun v prvním prosincovém týdnu velmi aktivní a investoval do několika projektů. V nejbližších dnech by pak měl oznámit akvizici sociální platformy Steemit.com.
Mars Finance své informace mimo jiné opírá o post, který Sun publikoval na čínské sociální síti Weibo. Krátce na to jej ovšem smazal. Dovedete-li číst zjednodušenou čínštinu, můžete se přesvědčit na vlastní oči. Pokud vám stejně jako mně kaligrafie mnoho neříká, zajímavý je i počet reakcí. Ten je na prinstcreenu vidět také:
TRON a Steemit: pro a proti
Spojení TRONu, který má ambici vytvořit protokol pro decentralizované aplikace, a největší světové blockchainové sociální platformy samozřejmě dává smysl, tedy na první pohled. Tím spíše, že aplikace běžící na protokolu TRONu jsou aktuálně zaměřeny zejména na online hazard, zatímco Steem je v prvé řadě sociální sítí určenou autorskému obsahu. Běží na něm ovšem také celá řada multiplayerových her, za nimiž často stojí asijští vývojáři.
Oba projekty by ze spolupráce samozřejmě mohly těžit, i proto, že v některých regionech mají mnohem větší váhu než v českých luzích a hájích. Platí to například o Jižní Korei nebo Indii.
Proti spojení značek TRON a Steem, respektive Steemit, nicméně mluví skutečnost, že Steem v posledních měsících výrazně směřuje k silnější decentralizaci, a v očích případného kupce by tak firma, která za ním stojí, mohla ztrácet hodnotu. Zatímco až doposud stála za vývojem blockchainu Steemu téměř výhradně firma Steemit, poslední hard forky přenesly zodpovědnost na komunitu, která obecně sdružuje tvůrčí a kreativní lidi všech oborů, tedy včetně programátorů a vývojářů.
Sunovi tak hrozí, že koupí zajíce v pytli, nad nímž navíc nebude mít téměř žádnou kontrolu. Firma Steemit ostatně už oznámila, že do budoucna má být především ambasadorem svého blockchainu, jemuž se bude starat o PR. I proto je v čele firmy její bývalá marketingová manažerka Elizabeth Powell a nikoli někdo orientovaný spíše na technologický rozvoj blockchainu.
A co na to trh?
Spekulanti by nicméně měli bedlivě sledovat, zda se tato zvěst ukáže pravdivou. Potvrdí-li se, s cenami TRONu i Steemu na burzách se budou podle všeho dít velké věci. Alespoň krátkodobě. A pokud jde jen o spekulaci? Inu, i ta dokáže velké věci, pokud zasáhne takový region, jako je Čína.