Obavy ohledně zvýšení úrokových sazeb (současné úrokové sazby v USA jsou na hodnotě 2,5 %), které by znamenaly konec éry levných peněz, velmi tvrdě zasáhly krypto společnosti. Některé z nich byly dokonce nuceni vyhlásit bankrot či vyhledat nouzovou kapitálovou infuzi. V tomto článku je zmíněno pět krypto společností, které byly zasaženy nejvíce.
Tváří tvář krypto pádu
Vše asi nejvíce shrne informace o pádu nejznámější a největší kryptoměny světa Bitcoinu, který zaznamenal pokles o více než 56 % oproti letošnímu maximu. K tomu ještě velká volatilita na trhu a problém je na světě.
V souvislosti s bankrotem krypto společností se asi nejvíce mluvilo o singapurském krypto hedgeovém fondu Three Arrows Capital (3AC), který podal návrh na bankrot podle kapitoly 15 1. července letošního roku. Fond několik měsíců nazpět byl považován za impozantního hráče v oblasti digitálních aktiv. Ovšem vaz mu zlomila nejspíše sázka na ekosystém Terra, který stál za neúspěšným stablecoinem terraUSD. Společnost s vysokým pákovým efektem po krachu tokenu nebyla schopna dostát svým závazkům a v důsledku toho zbankrotovala. Věřitelé tvrdí, že 3AC jim stále dluží více než 2,8 miliardy dolarů.
Příběh dalších dvou společností asi není nutné více přibližovat. O Celsius Network a Voyager Digital se toho za poslední měsíc napsalo mnohé. Obě společnosti byly velkým lákadlem pro malé investory, kteří do nich vložili leckdy i celoživotní úspory. Dalším jejich společným bodem je, že vyhlásily bankrot podle kapitoly 11. Nutno říci, že na bankrotu Voyager Digital se výrazně podepsal pád výše zmíněné 3AC.
Čtvrtou společností je už mediálně méně známý singapurský poskytovatel půjček Vauld. Společnost podala žádost o ochranu před věřiteli 8. července 2022, což bylo nedlouho poté co pozastavila výběry. Vauld dluží svým věřitelům celkem 402 milionů dolarů. Společnost se však nadále snaží udržet na trhu a zvažuje možnost restrukturalizace nebo akvizici s kryptopůjčovatelem Nexo.
Poslední společností je společnost BlockFi. Společnost se rozhodla po situaci okolo 3AC podepsat smlouvu s FTX, která poskytuje BlockFi revolvingový úvěr ve výši 400 milionů korun. Smlouva ale zahrnuje i opci, která FTX umožňuje koupit BlockFi až za 240 milionů dolarů. Zásah krachu kryptoměny byl pro společnost velký a i z toho důvodu se rozhodla pro několik opatření jako je snížení nákladů, počtu zaměstnanců a odměn pro vedoucí pracovníky.