O Arboletu, jeho směřování a následném pádu jste se na našich stránkách již mohli dočíst. Arbolet má nicméně svého pohrobka, jehož prostřednictvím se snaží uživatelům vrátit prostředky. Nebo se tak alespoň tváří. Oním pohrobkem je P2PGuru token, který má být k využití na stejnojmenné platformě, sloužící coby adresář torrentů. Token tak našla celá řada lidí, kterým Arbolet nevyplatil (a nevyplatí) bitcoin, pod stromečkem.
Vydat token býval skvělý nápad… Ale naposledy někdy v roce 2017, kdy různé ICO zažívaly boom. Od té doby se příliš nedaří ani zavedeným kryptoměnám, natož novým projektům s nepříliš jasnou budoucností. Pro nezúčastněného pozorovatele však P2PGuru token může být velmi zajímavý.
S nožem na krku
Tenhle token totiž není puštěn do světa už teď tak úplně dobrovolně. Lze důvodně očekávat, že až vyletí nahou bitcoin, o čemž je komunita přesvědčena, půjdou nahoru také ceny altcoinů. A poroste zájem soukromých i institucionálních investorů. Ti, kteří jsou nakloněni rizikovějším investicím, pak budou lovit i v neprobádaných vodách. Podobná atmosféra novým tokenům samozřejmě svědčí.
Arbolet nicméně tlačí čas. A taky trestněprávní zodpovědnost. Podle všeho na něj bylo podáno nejméně jedno trestní oznámení a navzdory všem proklamacím o anonymitě jeho vedení je pravděpodobné, že se najde celá řada stop, které povedou k prozrazení hlavních postav. V současné době není bitcoin a celá řada dalších kryptoměn anonymních, důvody prozradil v nedávném rozhovoru Karel Fillner. Vůdčích postav je sice podle dostupných indicií více, ale řetěz je jen tak silný, jako jeho nejslabší článek.
Snaha vyplatit alespoň nějaké prostředky a uspokojit alespoň nějaké věřitele tedy spuštění tokenu dozajista urychlila. Předčasně narozené dítě se ale bude potýkat s nepřízní trhů, a tak mu bude třeba pomoci v inkubátoru. Důležitými ukazateli jsou pro mnoho investorů a spekulantů tržní kapitalizace a zejména likvidita. Kde není likvidita, není prostor pro spekulace. Token však dostanou lidé, kteří se ho budou chtít povětšinou rychle zbavit. Velká část z nich nebude mít důvěru v token vydaný někým, kdo je půl druhého roku vodil za nos. To samozřejmě znamená pouze jeden obchod na jednoho uživatele. A převis nabídky nad poptávkou, tedy pokles ceny.
Likvidita na zakázku – bezplatný studijní materiál
P2PGuru ovšem s něčím takovým počítá, proto je část tokenů vyhrazena externímu subjektu, který má likviditu zajišťovat a vytvářet tak iluzi, že je o tento token zájem. A že je na rozdíl od stovek dalších živý. Není to úplně fér, ale je to více než racionální. Informaci nicméně najdete i v oficiálním whitepaperu (v angličtině tady).
Token bude, alespoň zpočátku, obchodován jen na jedné burze. Po vydání bude mít jen několik stovek majitelů a platba určená na zajištění likvidity by měla být poměrně snadno identifikovatelná, půjde o jednu desetinu celkového množství tokenů. Jak moc bude průhledná samotná manipulace s cenou a objemem obchodování si zatím odhadnout netroufám.
V každém případě půjde o zajímavou možnost studovat, jak podobné ovlivňování trhu vypadá v praxi. P2PGuru token dozajista není jediný, kdo podobnou možnost využije. Zejména v současnosti, kdy trhy vypadají tak, jak vypadají. Vzhledem k plánované distribuci tokenů je pak možné, že tokeny určené k zajištění likvidity budou tvořit výraznou část tokenů na burze. Může dokonce nastat situace, kdy jich bude více než polovina všech obchodovatelných tokenů. O to zajímavější by bylo dění na burze sledovat.
Když trh zavání monopolem…
Taková situace by samozřejmě měla všechny potenciální kupce tokenu odradit. Pokud je na trhu jeden subjekt, který trh de facto sám tvoří (a dokonce to má oficiálně v popisu práce), malí hráči mohou vydělat jen tehdy, kdy buďto znají záměry monopolu, nebo se do nich náhodou trefí.
Z dlouhodobého hlediska bude pravděpodobně cílem monopolisty zvýšit hodnotu tokenu, ale nemusí tomu tak být za všech okolností. Dovedu si představit situaci, kdy tento subjekt plní zadaný úkol a udržuje likviditu na vysoké úrovni. Je to ale nákladné. A tak se může rozhodnout, že při tom odvede prostředky do jiného aktiva. Nezapomínejme, že v tomto případě je monopolista placená třetí strana, nikoli ten, kdo token vydal. Sleduje tedy primárně své vlastní zájmy.
V krátkodobém horizontu pak může mít monopolista z mnoha důvodů zájem tlačit cenu oběma směry, případně držet na určité úrovni.
…je lepší stát opodál a dobře se dívat
Obchodování na burzách i transakce ERC-20 tokenů jsou zcela veřejné, a tak je dobré se hlavně dívat, co se bude dít. Likvidita je snadno měřitelná a postup monopolisty bude také dohledatelný. Případná investice by podle mého názoru byla velmi riziková, ale studovat trh P2PGuru se může vyplatit.