BTC: Co je Bitcoin, jak funguje, historie a kde nakoupit
Co je Bitcoin? Na čem jsou položeny jeho základy a proč je přelomovým vynálezem? Kdo vytvořil Bitcoin? Jak vznikl a co ho udržuje při životě? Jak funguje Bitcoin a jaká je Bitcoin historie? Na všechny tyto otázky se pokusím odpovědět, abyste mohli udělat edukovaný závěr o tom, zda byste rádi do krále kryptoměn investovali své těžce vydělané peníze. Kurz Bitcoin mění velmi rychle, je proto dobré vědět nejnovější info.
Bitcoin je forma digitální měny. Vytváří a drží se v elektronické podobě. Nikdo ji neřídí. A nejspíš i proto je tato měna tolik oblíbená. Bitcoiny nejsou tisknuté jako dolary nebo eura – jsou produkovány firmami i jednotlivci po celém světě, následkem čehož je celá síť decentralizovaná a do velké míry bezprecedentně bezpečná. Co je Bitcoin pro běžného uživatele a jak může být užitečný ve světě financí se dozvíte níže.
Co je Bitcoin a čím se liší bitcoin od běžných měn?
Bitcoin může sloužit k online obchodování stejně tak, jako dolary nebo eura.
Nicméně, nejdůležitějším znakem, a díky němu se odlišuje od běžných měn, je fakt, že je měna decentralizovaná. Žádná instituce neřídí Bitcoinovou síť. Síť zabezpečená gigantickým výpočetním výkonem nabídne rychlé a celosvětové přesouvání prostředků, které může v jistých ohledech strčit do kapsy i zavedené bankovní služby.
Kdo vytvořil Bitcoin: Bitcoin historie ve zkratce
Bitcoin historie je velmi komplikovaná. Neznámý softwarový vývojář Satoshi Nakamoto navrhl Bitcoin. Byl to vlastně systém elektronických plateb založených na matematickém důkazu. Myšlenkou bylo vytvořit měnu nezávislou na jakýchkoliv centrálních autoritách, která by byla elektronicky přenosná, více méně okamžitá a s velmi nízkými transakčními poplatky.
Bitcoin historie je svým způsobem jednoduchá a ospravedlnitelná. Po roce 2008 zůstalo světové bankovnictví na nohou jen díky silným zásahům světových vlád. Dluhy obrovských institucí zaplatili daňoví poplatníci.
Satoshi Nakamoto se proto rozhodl vytvořit BTC, který by tradičnímu finančnímu systému konkuroval. Brzy na to začaly vznikat další měny jako je Ethereum či Riplle. Každý má svůj cíl, nicméně BTC zůstává králem všech.
Kdo tiskne Bitcoin?
Nikdo. Tato měna není ve fyzické podobě. U běžných měn mohou banky tisknout další bankovky, aby pokryly státní dluh snižujíce tím jejich hodnotu.
Naproti tomu BTC je vytvářen digitálně komunitou lidí, do které se může kdokoliv přidat. Bitcoiny jsou “těženy” pomocí výpočetního výkonu v distribuované síti. Tato síť také zpracovává uskutečněné transakce, prakticky tak vytváří svou vlastní platební síť.
Každá transakce tedy projde nejdříve několika počítači. Ať už se jedná o počítač nadšence v Indii, společnosti v Číně či technologického giganta v San Franciscu. On samotný přitom vystupuje za malý poplatek jako prostředník. Našich prostředků se nemůže ani dotknout.
Takže nemůžu vyprodukovat neomezené množství Bitcoinů?
Přesně tak. Bitcoinový protokol – řekněme princip – tvrdí, že “těžbou” lze vyprodukovat celkem a jen 21 milionů bitcoinů.
Tím pádem nedochází k inflaci, což je možná nejsilnější stránka BTC. Poslední kryptoměna bude vytěžena zhruba za sto let. Do té doby se bude obtížnost zvyšovat, aby se pracovalo s novými předpovídanými technologiemi a se zvyšující se cenou kryptoměny.
Jak funguje Bitcoin?
Konvenční měny by měly být založené na krytí s pomocí zlata a stříbra. Je ovšem velice bláhové si myslet, že každý bankovka je krytá drahým kovem. Peníze mají hodnotu jen proto, že jim lidé a vláda, která ji ovládá, hodnotu dává.
Bitcoinu dává hodnota práce spojená s jeho vytěžením a důvěra, kterou díky matematické přesnosti získal.
Existují programy, které využívají matematické rovnice, za účelem produkce bitcoinů. Ona matematická rovnice je volně dostupná a kdokoliv si ji může vyhledat. Software pro “těžbu” je open source, takže se kdokoliv může podívat a přesvědčit se, že dělá to, co má.
Charakteristika Bitcoinu
Co je Bitcoin? BTC má několik důležitých vlastností, které ho odlišují od státem řízených měn.
1. Je decentralizovaný
Bitcoinová síť není řízená žádnou centrální autoritou.Každý stroj, který “vytěží” BTC a zpracuje transakci vytváří část této sítě. To znamená, že teoreticky, jedna centrální autorita nemůže ovlivňovat měnovou politiku a způsobit kolaps – nebo si usmyslet, že lidem sebere bitcoiny, jako se Centrální Evropská Banka rozhodla na Kypru v roce 2013. A pokud se z nějakého důvodu odpojí část sítě, peníze stále cirkulují.
2. Snadno se zřizuje
Pro zřízení účtu v konvenční bance musíte projít složitým zařizováním. Zřízení obchodnického účtu je dalším oříškem a bojem s byrokracií.
Bitcoinovou adresu si můžete vytvořit během minuty, bez zbytečných dotazů a bez poplatků. Například zde.
3. Je anonymní
Uživatelé mohou vlastnit více bitcoinových adres, které nejsou spojeny se jménem, adresou či dalšími osobními informacemi. Avšak….
4. Je kompletně transparentní
… v případě bitcoinů se zaznamenávají veškeré transakce, které se v síti uskutečnily. “Účetní knihou”, kde jsou transakce archivovány, je tzv. Blockchain.
Kurz bitcoin mění i na základě toho, kolik lidí síť využívá.
Existují opatření díky kterým jsou vaše aktivity na bitcoinové síti méně zřejmé. Kupříkladu nepoužívání stále stejné bitcoinové adresy nebo neposílání větších obnosů na jedinou adresu.
Jak anonymizovat svoji adresu se můžete dočíst zde.
5. Poplatky za transakce jsou zanedbatelné
Vaše banka Vám zaúčtuje poplatek 200Kč za mezinárodní převod. BTC to nedělá. Poplatek za rychlou transakci uskutečněnou v rámci půl hodiny kamkoliv na světě je zhruba 10 korun. Samozřejmě tato cena se může měnit, protože počítače logicky nejdříve vezmou klienty, kteří si zaplatili víc. Nicméně vždy na vás nakonec řada přijde a síť vaši transakci odešle.
BTC nabídl největší poplatky zhruba v hodnotě 50 korun. A to šlo o extrémně rychlé platby v maximálním vytížení sítě během obrovského růstu ceny roku 2017, kdy cena BTC dosáhla skoro 20 000 amerických dolarů.
6. Je rychlý
Peníze můžete poslat kamkoliv a do cíle dorazí během několika minut. Hned jak platbu zpracuje bitcoinová síť.
7. Neexistuje možnost navrácení uskutečněné platby
Jakmile jsou bitcoiny odeslány, není cesty zpět. Bez souhlasu příjemce své peníze zpět nedostanete.
Jak funguje Bitcoin na směnárnách?
Samozřejmě mnoho lidí chce nakoupit BTC, aby ho držela a prodala se zvyšující se cenou, Bitcoinová komunita projektu extrémně věří, což dokazují i studie. Například 64 % BTC se od roku 2018 nehnulo, protože ho lidi odmítají dát z ruky. Kurz bitcoin mění každou chvíli.
Můžete ho koupit na směnárnách jako je Simplecoin, EasyCoin nebo Virtual Property. Přečtěte si naše recenze a zjistěte, která směnárna se vám nejvíce hodí.
Pokud chcete koupit jiné kryptoměny, můžete využít zavedených extrémně bezpečných burz jako je Binance či Bitrex. Tyto směnárny nabízí velké bezpečí pro vaše prostředky a zároveň nabízí nabídku přes stovky kryptoměn, které jsou každá unikátní.
Nezapomeňte si ale nejdříve zjistit maximum informací! O tom, jak funguje Bitcoin, jsme psali řadu článků. Důležité jsou ale i novinky, které silně ovlivňují kurz bitcoin.
Přečtěte si exkluzivní tipy, proč využívat Bitcoin a jak Vám to pomůže!
Návod jak nakoupit kryptoměny najdete zde
Kurz Bitcoin: Jak sledovat cenu?
Cenu můžete nejlépe sledovat na kryptoměnových agregátorech. Jeden máme přímo na stránce a najdete ho zde.
Kurz Bitcoin se mění velice rychle, tomuto fenoménu se říká volatilita a je způsobem mnoha faktory. S tím, jak BTC jako kryptoměna stárne, se volatilita mění a z digitální měny se stává digitální zlato.
Každý, kdo tuší, co je Bitcoin, musí s tímto fenoménem počítat. U nás najdete řadu článků.
Co si myslíte o BTC? Už víte, co je Bitcoin? Přijde vám historie BTC kompletní? Máte výhrady k našemu popisu toho, jak funguje Bitcoin? Napište nám do komentářů.