Bitcoin – jak funguje, historie a kde nakoupit

Vaši kolegové v práci chodí v nových drahých oblecích, známí jezdí 2x ročně na dovolenou, sourozenec má opět nové auto a když se zeptáte, jak je to možné, to jediné, co vám řeknou, je – BITCOIN?!! A vy stále nechápete, o co se jedná a co je Bitcoin? Pak jste tu správně!

Bitcoin je forma digitální měny. Vytváří se a drží v elektronické podobě. Nikdo ji neřídí. A nejspíš i proto je tato měna tolik oblíbená. Bitcoiny nejsou tisknuté jako dolary nebo eura – jsou produkovány lidmi a čím dál více firmami po celém světě, kteří poskytují počítače pro řešení matematických úloh.

Bitcoin, co je bitcoin

Čím se liší Bitcoin od běžných měn?

Bitcoin může sloužit k online obchodování stejně tak, jako dolary nebo eura.

Nicméně, nejdůležitějším znakem, a díky němu se odlišuje od běžných měn, je fakt, že je měna decentralizovaná. Žádná instituce neřídí bitcoinovou síť.

Kdo vytvořil Bitcoin?

Neznámý softwarový vývojář Satoshi Nakamoto navrhl Bitcoin. Byl to vlastně systém elektronických plateb založených na matematickém důkazu. Myšlenkou bylo vytvořit měnu nezávislou na jakýchkoliv centrálních autoritách, která by byla elektronicky přenosná, více méně okamžitá a s velmi nízkými transakčními poplatky.

Kdo tiskne Bitcoin?

Nikdo. Tato měna není ve fyzické podobě. U běžných měn mohou banky tisknout další bankovky, aby pokryly státní dluh snižujíce tím jejich hodnotu.

Naproti tomu Bitcoin je vytvářen digitálně komunitou lidí, do které se může kdokoliv přidat.
Bitcoiny jsou “těženy” pomocí výpočetního výkonu v distribuované síti.
Tato síť také zpracovává uskutečněné transakce, prakticky tak vytváří svou vlastní platební síť.

Takže nemůžu vyprodukovat neomezené množství Bitcoinů?

Přesně tak. Bitcoinový protokol – řekněme princip – tvrdí, že “těžbou” lze vyprodukovat celkem a jen  21 milionů bitcoinů.
Pozn. Bitcoiny lze dělit, nejmenší možná částka je jedna miliontina tzv. “Satoshi”.

Na čem je měna založena?

Konvenční měny jsou založeny na zlatu nebo stříbru. Hypoteticky, pokud byste přišli do banky se stokorunou, mohli byste za ní obdržet příslušný obnos zlata ( I když to tak v praxi neplatí ).  Bitcoiny jsou založeny na matematice.

Existují programy, které využívají matematické rovnice, za účelem produkce bitcoinů. Ona matematická rovnice je volně dostupná a kdokoliv si ji může vyhledat. Software pro “těžbu” je open source, takže se kdokoliv může podívat a přesvědčit se, že dělá to, co má.

Charakteristika Bitcoinu

Bitcoin má několik důležitých vlastností, které ho odlišují od státem řízených měn.

1. Je decentralizovaný

Bitcoinová síť není řízená žádnou centrální autoritou.Každý stroj, který “vytěží” bitcoin a zpracuje transakci vytváří část této sítě. To znamená, že teoreticky, jedna centrální autorita nemůže ovlivňovat měnovou politiku a způsobit kolaps – nebo si usmyslet, že lidem sebere bitcoiny, jako se Centrální Evropská Banka rozhodla na Kypru v roce 2013. A pokud se z nějakého důvodu odpojí část sítě, peníze stále cirkulují.

2. Snadno se zřizuje

Pro zřízení účtu v konvenční bance musíte projít složitým zařizováním. Zřízení obchodnického účtu je dalším oříškem a bojem s byrokracií.
Bitcoinovou adresu si můžete vytvořit během minuty, bez zbytečných dotazů a bez poplatků.

3. Je anonymní

Uživatelé mohou vlastnit více bitcoinových adres, které nejsou spojeny se jménem, adresou či dalšími osobními informacemi. Avšak….


4. Je kompletně transparentní

… v případě bitcoinů se zaznamenávají veškeré transakce, které se v síti uskutečnily. “Účetní knihou”, kde jsou transakce archivovány, je tzv. Blockchain.

Zůstatek na bitcoinové adrese je přístupný všem, nikdo ale neví čí adresa ve skutečnosti je.

Existují opatření díky kterým jsou vaše aktivity na bitcoinové síti méně zřejmé. Kupříkladu nepoužívání stále stejné bitcoinové adresy nebo neposílání větších obnosů na jedinou adresu.

4. Poplatky za transakce jsou zanedbatelné

Vaše banka Vám zaúčtuje poplatek 200Kč za mezinárodní převod. Bitcoin to nedělá.

Jste rozhodnuti investovat do kryptoměny? Návod jak nakoupit kryptoměny najdete zde

6. Je rychlý

Peníze můžete poslat kamkoliv a do cíle dorazí během několika minut. Hned jak platbu zpracuje bitcoinová síť.

7. Neexistuje možnost navrácení uskutečněné platby

Jakmile jsou bitcoiny odeslány, není cesty zpět. Bez souhlasu příjemce své peníze zpět nedostanete.

Přečtěte si exkluzivní tipy, proč využívat Bitcoin a jak Vám to pomůže!

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

 

Sdílet

Autor

Jsem kryptonadšencem a vývojařem počítačových programů. Dávám přednost krátkodobým a rizikovým investicím do kryptoměn, ale i jiných aktiv.

Komentáře

Zanechat komentář