Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon zakazující platby digitálními aktivy v celé zemi. Podle novely je nově zakázáno používat digitální finanční aktiva (DFA) a tokeny jako platební prostředek za zboží, služby a produkty.
Platby digitálními aktivy jsou v Rusku zakázány
V prohlášení vydaném před několika dny ruská duma uvedla, že Putin podepsal zákon o pozastavení určitých částí federálního zákona „o bankách a bankovních aktivitách“. Původní text zákona, zveřejněný 7. června, jasně citoval „zákaz zavádění jiných měnových jednotek nebo měnových náhražek na území Ruské federace“.
Legislativa zavazuje provozovatele burz odmítnout zpracovávat transakce usnadňující používání digitálních finančních aktiv. Tento text se rovněž zabýval pojmem „elektronická platforma“. Elektronická platforma je podle textu finanční, investiční nebo informační systémová platforma, která vydává digitální aktiva.
V dubnu ruské ministerstvo financí dokončilo svůj návrh zákona, který měl za cíl regulovat kryptoměny v zemi. Předmětná legislativa obsahovala podrobný regulační rámec a řešila především těžbu a oběh aktiv.
Zatímco návrh zákona zakazuje výměnu DFA „za zboží, provedené práce, poskytnuté služby“, ponechává dveře otevřené pro případy plateb v rámci zahraničního obchodu, které předpokládají jiné federální zákony. Uprostřed rozšiřujících se finančních omezení, uvalených v rámci západních sankcí kvůli invazi na Ukrajinu, získává v Moskvě podporu návrh na legalizaci kryptoplateb v zahraničním obchodu s ruskými partnery.
Kryptoměny pro mezinárodní smlouvy
Rusko se letos dostalo pod drobnohled kvůli údajnému používání digitálních měn k obcházení globálních sankcí po invazi na Ukrajinu v únoru tohoto roku. V květnu 2022 bylo oznámeno, že Rusko zvažuje povolení používání kryptoměn pro své mezinárodní platby.
„Myšlenka používání digitálních měn v transakcích pro mezinárodní dohody je aktivně diskutována,“ řekl Ivan Chebeskov, vedoucí odboru finanční politiky na ministerstvu financí. Kromě toho Chebeskov také řekl, že akce umožní zemi obejít sankce uvalené západními zeměmi a USA.
S tímto nejnovějším zákazem se však zdá nepravděpodobné, že by země skutečně používala kryptoměny v mezinárodním obchodu.