Základní pravidlo pro investice do bitcoinu a dvě jednoduché investiční strategie
Investice do bitcoinu je z různých důvodů velmi riskantní záležitost. Proto je třeba dodržovat toto základní pravidlo:
Investujte do bitcoinu pouze peníze, o které bez velké bolesti můžete přijít.
Rozvedu to trochu konkrétněji. Předem se rozhodněte, kolik peněz do bitcoinu hodláte a dle tohoto pravidla též můžete investovat. Vezměte v potaz, že byste měli mít finanční rezervu alespoň ve výši tří vašich měsíčních příjmů. To pro případ, že byste přišli o zaměstnání anebo onemocněli. Též zvažte, jak velké mimořádné výdaje vás čekají během příštích dvou let. Volatilita bitcoinu je vysoká. Letos cena bitcoinu již velmi stoupla. Tento článek píši 7. října 2017, kdy cena je zhruba 3 700 eur, tj. zhruba 100 000 Kč. Jedná se nyní asi trochu nebo i dost o bublinu. Je možné, že cena bitcoinu brzo významně klesne, tak jako se to stalo v roce 2014, a bude zase dva roky trvat než stoupne na dnešní hladinu. Takže, ani když vám bitcoiny nikdo neukradne a neuděláte žádnou chybu, tak vaše investice do bitcoinu nebudou možná brzo zhodnoceny a tudíž byste je neměli vybírat, dokud bitcoin dostatečně nestoupnou v ceně. Jsem v principu bitcoinový optimista, ale varuji před možnými riziky.
Pokud od vaší současné finanční rezervy (kterou máte v českých korunách a možná též v investicích do jiných fiat měn, akcií, nemovití atd.) odečtete tři vaše měsíční příjmy a předpokládané výjimečné výdaje v příštích dvou letech, tak dostanete celkovou částku, kterou nyní máte na investice. Nazvěme tuto částku X.
Pokud je X rovno 0 nebo záporné, tak byste do bitcoinu a jiných kryptoměn neměli investovat ani korunu. Je to možná smutné, ale je to jediné rozumné rozhodnutí.
Investice byste měli diverzifikovat. Investovat do bitcoinu a jiných kryptoměn mohou být velmi výnosné, ale jsou hodně riskantní. Proto se doporučuje, abyste do bitcoin a jiných kryptoměn investovali maximálně 10% z částky, kterou máte na investice, tedy X : 10. Nazvěme tuto částku Y (Y = X : 10).
Rozhodněte se, jak velkou část Y chcete do bitcoinu investovat. Tuto částku nazvěme Z (Z <= Y), váš počáteční investiční prostor.
Dvě jednoduché investiční strategie do bitcoinu pro začátečníky i pokročilé
Nyní popíši dvě jednoduché investiční strategii do bitcoinu pro nováčky v investování do bitcoinu, ale i pro pokročilé. Technické otázky, výběr vhodného dealera, směnárny nebo burzy není téma tohoto článku. Též výběr peněženky a otázku, zda si nechávat alespoň část bitcoinů na webu nebo vždy co nejvíce bitcoiny přeposílat do vlastnich peněženek na svém počítači a do hardwarových peněženek zde neprobírám. Na těchto webových stránkách CryptoSvet.cz a na internetu obecně, včetně youtube najdete spoustu informací na tato témata. Je jen na vás si je prostudovat a posoudit, které z nich jsou rozumné a které zavádějící nebo nesmyslné.
Též se zde nevěnuji různým kryptoměnám a pro jistotu píši pouze o bitcoinu. Kryptoměn již existuje více než 1 000. Některé vypadají slibně, některé méně slibně a některé jsou myslím odsouzeny k rychlému zániku. Jen poznamenávám, že mně osobně se vedle bitcoinu zdají zajímavé a možná v budoucnu úspěšné ethereum (coin se nazývá ether – eth) a litecoin (ltc).
Pokud toho o bitcoinu moc nevíte, tak si o něm něco nastudujte. Pokud získáte přesvědčeni, že bitcoin je dobrá investice, tak si najděte vhodného dealera a založte někde bitcoinovou peněženku a/nebo najděte vhodnou směnárnu nebo burzu a tam si založte účet. U dobrých a spolehlivých směnáren a burz se zpravidla musíte identifikovat, udělat si tam 2-faktorovou autentizaci atd. Trvá to alespoň dva pracovní dny, ale vyplatí se to. Toto tam musí udělat každý účastník této burzy/směnárny a tudíž to snižuje riziko, že vás tam někdo ošidí, okrade, že směnárna-burza bude vykradena nebo že směnárna-burza bude státem zavřena, kvůli regulacím například regulacím proti praní špinavých peněz.
První nákup bitcoinu
Rozumné je na první nákup bitcoinů nebo jeho zlomku nevydat celý svůj počáteční investiční prostor Z, ale pouze například jeho desetinu až pětinu. Zbytek si zatím nechat na dokupování, nejlépe při propadu ceny bitcoinu. Ten zbytek se nazývá vaším novým (nebo současným) investičním prostorem.
Hodlování neboli “Buy and hold” (kup a drž)
Základní, velmi jednoduchá a pro bitcoin ne tak špatná strategie je hodlování, tj. koupení a následné držení bitcoinů nebo jejich zlomků. Provaděči této strategie se nazývají hodleři. “Hodl” je přesmyčka anglického slova “hold”. Cena bitcoinu od roku 2010 dlouhodobě stoupá. Významný a dlouhodobější pokles ceny nastal pouze v roce 2014, trval dva roky a cena bitcoinu pak opět stoupala. Toto ospravedlňuje držení koupených bitcoinů, pokud předpokládáme, že cena bitcoinu dlouhodobě nadále poroste.
Ryzí hodler (zatím) nikdy neprodává. Někdy však dokupuje. Například během propadů ceny bitcoinu a platí to (strhává to) ze svého současného finančního prostoru. Také může dokoupit, když měl v něčem jiném než investováním do bitcoinu finanční úspěch a může navýšit svůj současný investiční prostor. Ryzí hodler si před nákupem svého prvního bitcoinu určí svůj cíl (target), kterého chce dosáhnout a věří tomu, že jej dosáhne. Například, že bude mít minimálně 1 bitcoin a počká, až jeho cena stoupne na 100 miliónů Kč. Pak možná malou část svého bitcoinu prodá nebo použije na nákupy zboží a služeb.
Hodlování a trochu tradování
Strategie “hodlování a trochu tradování (obchodování)” je lehce vylepšený hodl.
Předem si nejen určíme kolik peněz maximálně do bitcoinu chceme investovat, ale také kolik bitcoinů minimálně bychom chtěli mít. To je pochopitelně ovlivněno současnou cenou bitcoinu a naším počátečním investičním prostorem. Také si určíme cíl (target), kolik chceme vydělat. Lepší než si stanovat cíl v korunách je cíl v bitcoinech a počkat, až cena bitcoinu stoupne tak, že váš cíl v korunách je uskutečněn.
Při propadech ceny bitcoinu, stejně jako hodler dokupujeme. Na rozdíl od hodlera však po významném nárůstu ceny velmi malou část našich bitcoinů prodáme. Tímto si zvýšíme náš současný investiční prostor, který můžeme využít při následném propadu ceny. Tímto tedy využíváme, když to budeme dělat chytře a budeme mít štěstí, volatilitu bitcoinu.
Tato metoda “hodlování a trochu tradování” má nesmírně mnoho variací, které se liší tím, po jak velkém propadu ceny dokoupíme a kolik dokoupíme a po jak velkém nárůstu ceny a kolik prodáme. Má osobní zkušenost je, že pro někoho, kdo není odborník v investování a ani tomu nechce věnovat příliš času, je nejlepší udělat pouze dva až tři nákupy a zhruba tři prodeje za rok. To jest nastavovat si poměrně velké intervaly na propad a na vzrůst ceny bitcoinu.
Tři důležitá pravidla investiční strategie
A. Během poklesu ceny bitcoinu, ať je pokles sebevětší, nepodléháme panice, ale pokud to náš současný investiční prostor dovoluje, tak opatrně dokupujeme.
Je třeba i během poklesů ceny mít pevné nervy a nepropadnout panice. Pokud jste do bitcinu investovali pouze maximálně 10% svého celkového investičního prostoru, jak jsem zmínil výše, tak je myslím snadné panice nepodlehnout. Pokud toto však nesplňujete, podlehnete panice a chcete při propadu ceny zachránit, co se dá, tak za nízkou cenu prodáte. V propadech ceny však nakupují finančně silní investoři, někdy v bitcoinovém okruhu nazývaní velryby (whales). Takže se opět někteří chudí stávají chudšími a někteří bohatí bohatšími. Nebo spíš dle trochu cynického, ale dosti pravdivého motta tohoto článku, peníze opět tečou od hloupých k chytrým.
B. Stejně tak, jako nikdy neinvestujeme do bitcoinu více, než si můžeme dovolit, tak také nikdy neprodáváme více bitcoinů než si můžeme dovolit. Tj. stále si musíme držet svůj minimální target v bitcoinech. A to ať cena bitcoinu stoupne jakkoliv. Nikdy totiž nevíme, zda cena bitcoinu nebude nadále v podstatě jen stoupat.
C. Stanovte si předem svou investiční strategii a té se držte. Pokud možno nepodléhejte emocím, tj. euforii při velkém vzrůstu ceny, ani depresi a panice při náhlém velkém propadu ceny. Někomu to možná bude připadat divné, rada však zní: provádějte svou investiční strategii jako robot bez emocí.
Začátečníkům, kteří po dobrém zvážení do bitcoinu začnou investovat, přeji hodně úspěchů. Pokročilým, kteří dočetli až sem, děkuji za návštěvu a doufám, že se něco poučili, některé jejich názory jsem potvrdil nebo je alespoň pobavil. Těším se na vaše příspěvky v diskusi.
Disclaimer. Nejsem investiční poradce a neberu žádnou odpovědnost za vaše případné prodělky při investicích do bitcoinu, vzniklé tím, že jste byli ovlivněni přečtením tohoto článku.
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt