Hodnota tokenů, jako je Bitcoin a Ethereum, v pondělí vzrostla poté, co v pátek dosáhla týdenních minim. Mnohé americké banky se ocitly pod nucenou správou a a narůstají obavy z vyhlídky na širší finanční krize. Úleva nastala v neděli, kdy se federální regulátoři zaručili ochranu všech vkladů.
Americké banky se potýkají s problémy
Řada incidentů z minulého týdne utlumila nadšení pro kryptoměny. Silvergate, hlavní věřitel v krypto-sektoru, ve středu oznámil plány na likvidaci své banky a ukončení operací. SVB, v té době 16. největší banka v zemi a klíčový věřitel v technologickém prostoru, zkolabovala v pátek. V jejích stopách se v neděli vydala další banka, Signature. Selhání, největší od finanční krize v roce 2008 a celkově druhé a třetí největší selhání v USA, otřáslo finančními trhy, včetně kryptoměn.
Silicon Valley Bank's liquidity crisis is causing shockwaves in the financial industry. The bank, which serves many high-growth tech startups, is struggling to meet the demands of its clients, leading to concerns about the broader impact on the startup ecosystem $SIVB pic.twitter.com/H8Va5RQMKj
— MarketScope (@MarketSumm) March 10, 2023
Tyto události vyvolaly mezi investory nejistotu, protože upozorňují na větší problém v bankovním sektoru: prohlubující se propast mezi hodnotou, kterou velcí věřitelé připisují dluhopisům, které drží, a jejich skutečnou hodnotou na trhu.
Pád SVB souvisel částečně s propadem hodnoty dluhopisů, které získala v dobách boomu, kdy do ní přicházelo mnoho klientských vkladů a potřebovala někde uložit hotovost. SVB však není jedinou institucí, která se tímto problémem zabývá. Podle FDIC americké banky vykazovaly na konci roku 2022 nerealizované ztráty ve výši 620 miliard dolarů (aktiva, která klesla na ceně, ale ještě nebyla prodána).
Když byly úrokové sazby blízko nule, americké banky nakoupily spoustu státních dluhopisů. Nyní, když Federální rezervní systém zvyšuje sazby v boji proti inflaci, hodnota těchto dluhopisů klesá.
Když úrokové sazby rostou, nově vydané dluhopisy začnou platit investorům vyšší sazby, což činí starší dluhopisy s nižšími sazbami méně atraktivní a méně hodnotné. Výsledkem je, že většina bank má ve svém účetnictví určité množství nerealizovaných ztrát.
Jinými slovy, banky mohou zjistit, že mají po ruce méně hotovosti, než si myslely – zvláště když ji potřebují -, protože jejich cenné papíry mají nižší hodnotu, než očekávaly.
Začátek širší finanční nestability
Regulátoři jsou přesvědčeni, že finanční systém je robustní, ale přetrvávají obavy z širšího dopadu kolapsu. Zejména technologické společnosti se obávají ztráty takových klíčových hráčů v ekosystému a zahraniční regulátoři situaci sledují kvůli možným vedlejším efektům.
Dceřiná společnost SVB ve Spojeném království, hlavní poskytovatel půjček technologickým a biotechnologickým startupům v zemi, byla v pondělí zachráněna bankovním gigantem HSBC.
HSBC is stepping in to help calm nerves over failed U.S. lender Silicon Valley Bank. The banking giant will acquire the UK operations of SVB for a token one pound https://t.co/ZH81XK4fmj pic.twitter.com/gInY3Hhml8
— Reuters (@Reuters) March 13, 2023
Riziko nekončí ani pro ostatní americké banky. Akcie First Republic Bank se v pondělí ráno v New Yorku propadly o 65 %, který přišel po obavách o likviditu banky navzdory tomu, že vydala prohlášení ujišťující investory, že má k dispozici 70 miliard dolarů ze zdrojů jako JPMorgan Chase a Federálního rezervního systému.
Někteří investoři a centrální bankéři se obávají, že propojení mezi finančními institucemi, hospodářský pokles nebo dokonce jen panika na trhu by mohly přivést více bank nebo jiných institucí do potíží a vytvořit v ekonomice širší smyčku zkázy.
Očekává se, že krachy amerických bank vstoupí do klíčových diskusí o politice centrálních bank v nadcházejících týdnech, včetně čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Prezidentka ECB Christine Lagardeová naznačila, že banka hodlá zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008.
Tyto plány se pravděpodobně nezmění, ale dopad z USA by mohl představovat argument proti dalšímu velkému zvyšování sazeb.
Proč kryptoměny rostou?
Fed 12. března oznámil „dodatečné financování“ na zajištění bankovního sektoru. Kryptoměnová tržní kapitalizace po oznámení vzrostla na předkrizovou úroveň, což spustilo vlnu býčí nálady. Program Bank Term Funding Program (BTFP) Fedu nabídne finančním institucím půjčky až na jeden rok k nominální hodnotě držených aktiv. Poskytne dodatečnou likviditu „proti vysoce kvalitním cenným papírům“, čímž odstraní tlak na nucený prodej uvedených cenných papírů.
Bitcoinový maximalista Max Keizer odhaduje, že program bude stát 50 bilionů dolarů, což povede k „snadnému 10x nárůstu“ přední kryptoměny.
„ Nyní nás čeká největší záplava tisku peněz v historii. Klidně více než 50 bilionů dolarů. “
Bývalý generální ředitel BitMEX Arthur Hayes zopakoval Keiserův sentiment a tweetoval: „ Jste připraveni na býčí trh?“
Bitcoin, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, se v úterý ráno obchodovala za téměř 24 500 USD, což je zhruba o 16,5 % více než v neděli.
1,08 bilionu dolarů. Tolik stojí celkový trh s kryptoměnami. Toto číslo, o dalších 7 % vyšší než den předtím, odráží širší růst kryptotrhu poté, co v neděli zasáhli regulátoři.
Nyní je tedy možný masivní nárůst cen kryptoměn, proto je vhodné rozšířit portfolio o několik zajímavých projektů. Mezi nejdiskutovanější patří C+Charge a Fight Out.
C+Charge
C+Charge je inovativní kryptoměnový projekt, který v současné době nabízí svůj nativní token, CCHG, prostřednictvím probíhajícího předprodeje. C+Charge překlenuje propast mezi trhem s emisními povolenkami a průmyslem nabíjení EV (elektrických vozidel). Projekt dosáhne tohoto cíle prostřednictvím blockchainu a dalších web3 technologií.
Hlavním konceptem je, že řidiči EV obdrží odměny ve formě tokenizovaných emisních povolenek pokaždé, když nabijí své auto. C+Charge vytváří robustní aplikaci pro zařízení iOS a Android. Aplikace zobrazí nejbližší nabíjecí stanici C+Charge na základě polohy uživatele.
Aplikace bude mít navíc vestavěnou peněženku, která uživatelům umožní ukládat tokeny CCHG i GNT. Zatímco GNT představuje emisní povolenky, CCHG je utility token podporující ekosystém C+Charge. CCHG má užitečnost, protože umožňuje uživatelům platit při nabíjení svých elektromobilů na partnerské stanici C+Charge.
Fight Out
Investoři, kteří hledají inovativní projekty, by měli zvážit také Fight Out. Mnozí analytici jej označují za nejlepší krypto pro investování v roce 2023. Jednoduše řečeno, Fight Out přináší fitness průmysl do světa blockchainu. Jakmile bude jeho ekosystém plně rozvinut, uživatelé budou moci získávat krypto odměny pokaždé, když cvičí. Každý pohyb bude sledován v reálném čase v rámci jakékoli myslitelné cvičební rutiny.
Například uživatel, který zvedá činky nebo dokončí 10km běh, obdrží odměny v tokenech REPS. Počet obdržených tokenů REPS bude záviset na náročnosti tréninku. To znamená, že Fight Out motivuje uživatele, aby posunuli svůj zdravotní a fitness režim na další úroveň.
Zásadní je, že koncept move-to-earn, který vyvíjí Fight Out, je založen na udržitelném a dlouhodobém modelu. Důvodem je to, že pro přístup k aplikaci Fight Out budou uživatelé muset stakovat tokeny FGHT. Fight Out vyvíjí mnoho funkcí, které dají FGHT hodnotu. V plánu má spuštění svého metaverza a sítě fitness center příští generace.