Chcete obchodovat s kryptoměnami? Vyvarujte se těmto začátečnickým chybám!
Trh s kryptoměnami je nepochybně atraktivní místo. Závěr 2017 celému světu ukázal, jak rychle a jednoduše se dá díky obchodováním na kryptoměnách vydělat pohádkové jmění. Není proto žádným překvapením, že tato příležitost láká mnoho zkušených, ale i začínajících investorů. Uvádíme proto seznam 10 nejčastějších chyb, kterým je potřeba se vyhnout.
Tip: Kde koupit bitcoin
1. Uvěřit shillingu a neudělat si vlastní průzkum
Termín shilling označuje přehnané chválení nebo extrémně pozitivní názory na nějakou kryptoměnu. Účelem shillingu je propagovat a vychvalovat kryptoměnu proto, aby si ji koupilo co nejvíc lidí a došlo k růstu ceny. Na internetu existují různé kanály (Fb skupiny, Telegram skupiny, Reddit) a různí promotéři, kteří za shilling dostávají zaplaceno. Proto je důležité neutrácet peníze na základě doporučení anonymního člověka na internetu, ale udělat si vlastní průzkum – pročíst si whitepaper, pochopit přidanou hodnotu měny, poznat tvůrce. A až následně zvažovat případný nákup.
2. Neznalost základních prvků pro analýzu grafu
Mnoho obchodníků má pocit, že technická analýza je složitá nebo zbytečná. Ceny kryptoměn se ale často pohybují podle jistých vzorců, které lze díky technické analýze poměrně snadno identifikovat. Nedá se to říct s jistotou – pohybujeme se na extrémně proměnlivém trhu – určitě je ale vhodné znát alespoň svíčkové grafy, pásma podpory a rezistence a trendové linie.
Pásmo rezistence je cenové rozpětí, které se opakovaně kryptoměně nepodařilo překročit, pásmo podpory označuje cenové rozpětí, kde je naopak velká pravděpodobnost stabilizace ceny a otočení nepříznivého vývoje. Trendové linie označují předpokládaný další vývoj na základě současného stavu.
3. Prodej na minimu, nákup na maximu
Jak bylo řečeno výše, na trhu s kryptoměnou jsou běžné velké cenové výkyvy. Pokud cena kryptoměny prudce klesne, to nejhorší, co můžete udělat, je propadnou panice a prodat jí za účelem minimalizace ztrát. Při růstu ceny je zase známá zkratka FOMO (fear of missing out), která vyjadřuje nákup kryptoměny na její maximálních ceně, protože když člověk vidí obrovský nárůst ceny, chce se za každou cenou zúčastnit.
Cena kryptoměny se ale lehko může za pár dní vrátit na původní hodnoty, proto je důležité při cenových výkyvech zachovat chladnou hlavu. Nakupovat draze a prodávat lacině rozhodně není strategie, díky které budete úspěšní.
4. Nebrat zisky postupně a nemít východiskovou strategii
Máte v portfoliu kryptoměnu, které se daří a její cena stoupá. Skvělé, a co teď? Budete čekat, jestli se cena ještě nezvýší? Nebo budete čekat tak dlouho, že cena prudce poklesne? Tyto otázky je potřeba řešit předem, protože jinak se může stát, že skončíte na nule. Účinnou strategií může být například postupné braní zisků, vzít si část zisku a se zbytkem počkat, jestli se cena ještě nezvýší.
Mohlo by vás zajímat: Průzkum ukazuje, že každý pátý bohatý člověk investuje do kryptoměn
5. Hledání nového Bitcoinu nebo Etherea
Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin měli neuvěřitelně úspěšný rok 2017 a zaznamenali skvělý narůst cen. Bohužel, zdaleka ne všechny kryptoměny můžou zopakovat něco podobného. Některé brzdí příliš velká zásoba v oběhu, jiné mají ze své podstaty stanoveny pásma cen, kde můžou oscilovat. Slepo doufat, že nějaká kryptoměna bude další Bitcoin, je proto zbytečné – důležitější je udělat si důkladný průzkum měny a až následně odhadovat cenový vývoj.
6. Citová vazba na oblíbenou kryptoměnu
Žádný coin nebude generovat zisky navždy. Pokud jste holderem, jsou cenové výkyvy naprosto normální – v dlouhodobém horizontu ne nich nezáleží. Z pozice tradera je ale situace složitější – pokud váš oblíbený coin začíná ztrácet svou cenu a jiný coin má blízko před událostí, která požene cenu výš, je rozumnější investovat do něho. Jedná se o obchodovatelné komodity a proto je potřeba držet si od nich citový odstup.
Mohlo by vás zajímat: Nejlevnější & nejdražší země pro těžbu Bitcoinu
7. Minutí všech peněz najednou
Našli jste skvělý coin, který má před sebou slibný vývoj a rádi byste do něj investovali. Typickou chybou je investovat všechny peníze najednou. Mnohem lepší je investovat 50-60% peněz – kdyby došlo k poklesu ceny po vaší investici, můžete pak kryptoměnou koupit se zbytkem peněz levněji. Pokud dojde k růstu ceny, opět můžete dokoupit – snížíte si sice mírně profit, ale budete mít větší jistotu.
8. Sázka na jednoho koně
Každá kryptoměny zažije své vzestupy i pády, tak to prostě na trhu funguje. Pokud nechcete mít s každým vývojem ceny své kryptoměny šok, je lepší své portfolio diverzifikovat – investovat do kryptoměn z různých sektorů, které řeší různé problémy.
9. Levnější je vždy lepší
Fakt, že je kryptoměna levná, ještě neznamená, že má větší šanci na větší profit. Opět je důležité udělat si vlastní průzkum – zjistit, co ovlivňuje cenu kryptoměny, proč je levná a jaké nadcházející události můžou s cenou hýbat.
Sledujte živě ceny kryptoměn
10. Nesledovat zprávy
Díky tomu, že trh s kryptoměnami je vysoce spekulativní, ceny jsou často ovlivněny nadcházejícími událostmi, vyjádřením osobností, konferencí nebo uzavřením partnerství se známou společností. Klíčem k úspěchu je proto pravidelně sledovat zprávy, fanouškovské skupiny, Twitter nebo Reddit. Informace mají v dnešním světě obrovskou silu a člověk je musí umět jen správně použít.