Nedávné oživení trhu posunulo ceny Bitcoinu (BTC) nad 23 tisíc dolarů a překvapilo mnoho investorů. Spolu s vyššími cenami však někteří bitcoinoví investoři prodávají. Poslední analýza on-chain dat nám ukazuje, že krátkodobé vybírání zisků vzrostlo, povede to ke korekci ceny kryptoměny?
Několik on-chain metrik z bitcoinové sítě také bliká nákupními signály po letošním růstu. Pojďme si shrnout, co nám říkají data o stavu trhu v těchto dnech a co můžeme očekávat.
Analýza on-chain dat – STH vs. LTH
Jeden ze dvou hlavních segmentů trhu BTC je tvořen krátkodobými držiteli (STH), což je skupina zahrnující všechny investory, kteří získali své coiny za posledních 155 dní. Držitelé, kteří drží své mince déle, se nazývají dlouhodobí držitelé (LTH).
Relevantním ukazatelem je zde „Spent Output Profit Ratio“ (SOPR), který nám říká, zda průměrný bitcoinový investor právě nyní prodává své coiny se ziskem nebo se ztrátou. Když je hodnota této metriky větší než 1, znamená to, že držitelé jako celek realizují určité zisky ze svého prodeje v současné době. Na druhou stranu hodnoty pod 1 naznačují, že celkový trh se v současnosti přiklání k realizaci ztrát.
Jak je znázorněno na výše uvedeném grafu, Bitcoin STH SOPR (stejně jako jeho 7denní klouzavý průměr) nedávno vzrostl a dostal se nad 1. To znamená, že když došlo k růstu BTC, STH se dostali do zisků a nyní prodávají.
Graf také obsahuje data pro 7denní trojitý exponenciální průměr (TRIX) STH SOPR. TRIX je oscilátor hybnosti, který ukazuje procentuální změnu klouzavého průměru metriky po jejím trojnásobném exponenciálním vyhlazení (odtud název). Z grafu je vidět, že během tohoto medvědího trhu, kdykoli STH SOPR 7denní TRIX dosáhl pozitivního vrcholu, cena Bitcoinu zaznamenala také místní vrchol a následně klesla.
Vypadá to, že v poslední době 7denní TRIX STH SOPR opět vystřelil nahoru a zdá se, že metrika se nyní zakřivuje.
Zatímco krátkodobí držitelé prodávají, počet mincí, které se nehýbaly déle než 6 měsíců, roste tempem 100 000 BTC za měsíc. To znamená, že přesvědčení HODLerů zůstává silné, dokonce i uprostřed růstu trhu. Při současných cenách je průměrný dlouhodobý držitel zhruba na hranici rentability, což znamená, že jejich mince jsou za stejnou cenu, za kterou nakoupili.
Nákupní signály
Naše analýza on-chain dat pokračuje metrikami, které signalizují nakupní příležitosti. První metrikou je akumulační trendové skóre zvýrazňující zóny silné akumulace z hlediska velikosti entity a počtu nakoupených mincí. Velké entity byly v režimu hluboké akumulace již od kolapsu FTX, podobná akumulace se odehrála ve dnech 2018 a 2020.
Dormancy Flow upravený podle bitcoinových entit je měřítkem poměru aktuální tržní kapitalizace a anualizované hodnoty dormance. Dormance popisuje průměrný počet dní, po které každá utracená mince zůstala nečinná, než byla přesunuta. Kdykoli hodnota dormance předčí tržní kapitalizaci, lze trh považovat za plně kapitulovaný, což byla dobrá historická nákupní zóna. Podle Glassnode tato metrika klesla na historicky nejnižší úroveň v roce 2022.
Realizovaná cena Bitcoinu (RP) je hodnota všech coinů v oběhu za cenu, kterou se naposledy pohybovaly. Podle Woo Charts se bitcoin obchoduje pod touto úrovní od kolapsu FTX v listopadu do 13. ledna. Aktuálně je těsně nad RP, což představuje další nákupní příležitost.
Bitcoin MVRV Z-score ukazuje, kdy je BTC výrazně nadhodnocený nebo podhodnocený vzhledem ke své „spravedlivé hodnotě“ nebo realizované ceně. Když metrika opustí extrémně podhodnocenou zónu, je často považována za konec medvědího trhu. MVRV Z-score se v současné době pokouší znovu proniknout do zelené zóny.
Analýza on-chain dat nám říká, že těchto několik metrik ukazuje výjimečné nastavení poměru rizika a odměn v BTC. Všechny metriky jsou na podobných úrovních jako dna tržního cyklu v letech 2015, 2018 a 2020.
Zdá se, že nastává správní čas rozšiřovat své portfolio. Není od věci prozkoupat také nové projekty s případy použití v reálném světě, které by vám mohly přinést v budoucnu masivní zisky. Takovým projektem je C+Charge.
C+Charge
Někteří lidé váhají vlastnit elektromobily kvůli jejich vysoké pořizovací ceně a inherentním překážkám spojeným s jejich vlastnictvím. Jednou z takových překážek je nedostatek účinných a funkčních nabíjecích stanic. Mnoho řidičů elektrických vozidel tak musí vynaložit dost času, aby našli nabíjecí stanici. Zde přichází C+Charge.
C+Charge se svou mobilní aplikací usnadňuje nalezení nabíjecích stanic pomocí funkce geolokace. Cílem aplikace je také vyřešit spoustu dalších problémů s EV. Každá stanice má jiný poplatek za nabíjení a nabízí jiný způsob platby. Aplikace nabízí řidičům pohodlný způsob, jak najít nabíjecí stanice, které jako platbu podporují tokeny CCHG.
Zavedením standardu pro platby a pobídkou pro řidiče, C+Charge povzbudí více lidí, aby si koupili EV. Po vyřešení těchto dvou hlavních problémů se C+Charge také snaží přinést do odvětví nabíjení elektromobilů emisní povolenky. Když své auto nabijete, dostanete jako odměnu tokenizované emisní povolenky, díky čemuž je používání elektrického vozidla ještě přitažlivější.
C+Charge používá jako svůj nativní token CCHG. Vzhledem k deflační povaze tokenu CCHG bude každá jednotka odstraněna poté, co byla použita k platbě. V průběhu času, jak se nabíjecí stanice stanou více rozšířenými, se předpokládá, že aktivum bude kvůli jeho tokenomice stále vzácnější. Proto neváhejte a kupte si tokeny ještě dnes prostřednictvím předprodeje za zvýhodněné ceny.