K titulku jsem přiřadil konkrétní případ, nicméně tento podvod najdeme v několika obměnách hned několikrát. Jednou jde o profesora Graham Le Roux, podruhé o profesora Adam Peterson. Jedno ale mají společné. Nabízejí “zázračné” investiční startovací balíčky. Peterson má být celosvětově uznávaný investor do kryptoměny TRON a Le Roux se specializuje na kryptoměnovou stálici Ripple. Pojďme se nyní společně na tento fenomén podívat a rozluštit, co za ním vlastně stojí a zda se jedná o podvod nebo ne. Spoiler alert: ANO, je to podvod. Startovací balíček Ripple podvod je nejnovější variace tohoto stále se opakujícího schéma.
Pokud je to příliš přitažlivé, než aby to byla pravda, jedná se o podvod!
Podvodníci mají velmi speciální strategii, která se pohybuje na hranici zákona a tím kryje případné stížnosti. Za cenu od 499 Kč do 2999 Kč si můžete koupit takzvané “startovací balíčky”. Trik je v tom, že za své peníze opravdu jistou formu startovacího balíčku dostanete, nicméně se vůbec nejedná o to, co byste čekali. Ano, zázračný startovací balíček jsou jen e-booky. Člověk by téměř řekl, že na podvod s zázračnými e-booky se nikdo už nenachytá.
Kdysi jsem o této problematice četl řadu článků. Jde o to, že podvodník ukradne pasáže z opravdových příruček, ani je neupraví a následně vydává za své dílo. S tím se rozhodl bojovat již před lety Amazon, když představil algoritmus, který u každé knížky kontroluje citace a zda se nejedná o vykrádání cizí práce. Podvodníci se proto přesunuly na své vlastní vyblýskané weby, kde se prezentují jako uznávaní odborníci snad z každého myslitelného odvětví. A Ripple podvod není výjimkou.
Mohlo by vás zajímat: Nejmladší Bitcoinový milionář
Co mají Graham Le Roux a Adam Peterson společného? Nejlepší možné dosažitelné vzdělání z uznávaného Harwardu.
Po diskuzi jsme se v redakci CryptoSvet.cz rozhodli, že o tomto podvodu vyšlo na uznávaných českých webech již několik článků, avšak je potřeba doplnit. Nikde se totiž nezmiňuje, že podvodník vás může kontaktovat i na Facebooku. Ano, i Facebook proti podvodníkům zakročil, ale peníze jsou peníze a politika Facebooku se dá snadno schovat za líbivá slova, která algoritmus nerozpozná. Dávejte proto velký pozor na cílenou reklamu. Kromě jména poznáte podvodníka i strojově překládanou češtinou.
To ale není všechno! Podvodníci jdou do takové hloubky, že si vytvořili kromě Twitteru i LinkedIN, který byl až do nedávna brán jako studnice inspirativních a hlavně reálných osobností ze světového byznysu či průmyslu.
Tip: Jak se vyhnout krypto podvodům
Web podvodníka
Graham Le Roux a Adam Peterson samozřejmě neexistují. Stejně tak jako jejich webové stránky, které prezentovaly zmíněné české weby zaměřené na finance. Jednou z oblíbených taktik podvodníků je totiž častá změna webových adres, aby mohli pracovat mimo radar informačních webů, které je pravidelně a s velkou pílí demaskují.
Proto pouze obecně uvedu časté taktiky, podle kterých se pozná nedůvěřivá nabídka. Možná se budete divit, jak často na ně narážíte i na webových prezentacích uznávaných společností.
Falešné a zdánlivě reálné recenze spokojených zákazníků
Na téměř každé šedé stránce na takové recenze narazíte. Obvykle se tváří jako plugin na web, díky kterému mohou uživatelé psát ze svého Facebooku komentáře na web. Nicméně není to nic jiného, než obrázek nebo případně plugin s mrtvými odkazy a falešnými recenzenty. Snadno si o ověříte, stačí na něco kliknout.
Komentáře samozřejmě aktivně podporují potenciální oběť v nakoupení balíčku, přípravku na hubnutí nebo nejnovějšího zázračného investičního portfolia. Ripple podvod tuto taktiku využívá na každém webu.
Falešný odpočet na stránce
S touto taktikou se setkáte velmi často i na seriózních webech. Například já jsem takového odpočtu byl svědkem u jisté nejmenované obrovské společnosti zabývající se webhostingem. Odpočet obvykle vypadá nějak takto:
“Máte 1 hodinu a 29 minut na využití naší skvělé nabídky!”
“Zbývá 82 kusů z 10 000!”
Tento odpočet je falešný. Pokud načtete stránku znovu, pravděpodobně se odpočet nezmění a vše bude vypadat reálně. Zkuste ale smazat soubory cookie. Ty ukládá váš prohlížeč, aby zefektivnil rychlost internetového připojení. Právě ty nesou data o tom na co se koukáte. Pokud je smažete, bude web nucen odeslat je znovu. A světe div se, odpočet se vrátí do původní přednastavené pozice. Nenechte se nachytat.
Závěr
Samotná kryptoměna Ripple samozřejmě podvod není. Za ten se nedá označit ani TRON, nicméně zázračné investiční balíčky, jež je využívají, podvodem jsou. Přistupujte ke každé nabídce s extrémní opatrností. Nevadí, když budete na hranici paranoie. Ve světe kryptoměn jsou podvody velmi časté. Ripple podvod, Graham Le Roux a Adam Peterson jsou jen další pastička na nezkušené uživatele internetu.