Bitcoin.de – spolehlivá bitcoinová směnárna

Bitcoin.de je evropská bitcoinová směnárna, kde registrovaní zákazníci pod dohledem portálu Bitcoin.de si mezi sebou mohou navzájem prodávat bitcoiny.  Musí se na Bitcoin.de zaregistrovat a mít účet u SEPA banky.

Výhodou této směnárny je, že fiat měnu není třeba (ani možno) převádět před nákupem na Bitcoin.de a přesto můžete okamžitě nakupovat bitcoiny. Naopak, když bitcoiny prodáte, tak obdržíte platbu za ně na váš bankovní účet. Bitcoin.de je německá směnárna propojená s Fidor bankou. Přesto tam můžete bez problémů komunikovat i v angličtině. Na webových stránkách v angličtině se však někdy objeví trochu němčiny a někteří registrovaní účastníci, s kterými budete obchodovat, moc dobře anglicky neumí. Takže minimální pasivní znalost němčiny je užitečná ne však nezbytně nutná. 

Na webových stránkách Bitcoin.de si zdarma můžete založit účet. Stačí kliknout na “register” vpravo nahoře na této stránce. Registrace je důkladná. Musíte uvést svůj nick, který se zobrazuje. Také musíte uvést další údaje, které se nezobrazují: vaše jméno, adresu, údaje o vašem bankovním účtu, číslo vašeho mobilu a e-mail adresu. Toto musí udělat každý účastník, takže to zvyšuje bezpečnost této směnárny. Bitcoin.de vám pošle na vaše bankovní konto trochu peněz, např. 2 eurocenty a v poznámce platby uvede kód, který pak někde na vašem účtu u bitcoin.de vyplníte. Takto si bitcoin.de ověří, že to je skutečně (vaše) bankovní konto, ke kterému máte přístup.

Po registrace již můžete omezeně obchodovat. Pokud se vám to bude líbit a budete chtít “neomezeně” obchodovat, tak se musíte plně identifikovat a zavést si Two factor authentication.

Během obchodování si vytváříte míru důvěry (trust level) tím, že po každém obchodu váš partner ohodnotí (a vy jeho), dá vám ranking, jak byl s obchodem spokojen  (dobře, neutrálně, špatně). Trust levels jsou: bronzová, stříbrná, zlatá a platinová.

Conditions for achieving the trust level

Um einen bestimmten Trust Level zu erreichen, müssen alle Bedingungen erfüllt sein:

Bronze   Bronze Silver   Silver Gold   Gold Platin   Platin
2-factor auth. mandatory X X X
Number of relevant ratings < 5 from 5 from 25 from 100
Percentage of positive ratings < 80% from 80% from 90% from 95%
Sales volume of all trades < €5,000.00 from €5,000.00 from €25,000.00 from €100,000.00

Consequences of the respective trust level

Bronze   Bronze Silver   Silver Gold   Gold Platin   Platin
max. payouts per day €5,000.00 €10,000.00 €75,000.00 €150,000.00
max. quantity per purchase €2,000.00 €10,000.00 €50,000.00 unlimited
max. quantity per offer €2,000.00 €25,000.00 €100,000.00 unlimited

 

Na vašem účtu u bitcoin.de máte tedy pouze bitcoiny. Ty si tam odjinud můžete poslat anebo je za peníze z vašeho ověřeného bankovního účtu koupit.

Fiat měna používaná u směnárny Bitcoin.de je euro. Ceny bitcoinů a celkové částky plateb jsou uváděny v eurech. U Bitcoin.de se může zaregistrovat každý, kdo má bankovní účet vedený v jedné ze SEPA zemí. Transakce mezi bankami SEPA zemí probíhají rychle a pokud se nemýlím u většiny bank zdarma. Nevím, jak je to s bankami v Česku a na Slovensku. V každém případě, poplatky za platby a příjem peněz přes SEPA transakce do ciziny musí být stejné jako u transakcí na účty vedených u bank ve vlastní zemi. Převody peněz do jiné SEPA země nemohou tedy být dražší.

Poplatky jsou 1% z transakce, 0.5% platí prodejce a  0.5% kupce. Nejsou žádné správní (měsíční nebo roční poplatky), ani žádné poplatky za přijímání anebo odesílaní bitcoinů z vašeho účtu (kromě malého poplatku, který platíte při odeslání za použití bitcoinové sítě).

Dva druhy obchodů – SEPA obchod a Express obchod

SEPA obchody mohou provádět všichni.

Zákazníci, kteří jako svou banku uvedli Fidor banku, mohou provádět i tak zvané express obchody (express nákupy i express prodeje). To jest jejich platby jsou okamžitě odečteny z jejich bankovního účtu a okamžitě obdrží bitcoiny.

Někteří vybraní zákazníci mohou express prodávat, i když nemají účet u Fidor banky. V tom případě se Fidor banka sama postará o to, že peníze jim budou okamžitě zaslány z účtu kupce, který je jejich zákazníkem.

Druhy kryptoměn

V tomto okamžiku je na Bitcoin.de možno obchodovat s bitcoiny (btc) a s bitcoin cash (bch).

Vybraní účastníci, myslím, že to je od stříbrné nebo zlaté úrovně důvěry mohou obchodovat i s etherem (eth). Sám s etherem, jak mi bylo oznámeno, obchodovat mohu, ale nevím, kde je hranice, od které to bitcoin.de umožňuje.

Minimální nákup/prodej není stanoven v příslušné kryptoměně, ale v eurech a je 60 eur.

Výhody této směnárny

Fiat měnu máte, jak jste běžně zvyklí, u své banky a tedy do jisté částky pojištěnou pro případ krachu vaší banky.

Bitcoin.de je velmi spolehlivá směnárna. Obchoduji na ní již od léta 2013 a pouze jednou jsem zažil, že zhruba na hodinu nečekaně vypadla.  Někdy je na ní provázena údržba. To je však vždy předem oznámeno, s uvedením dob od kdy do kdy údržba proběhne, a pokud je to během dne, tak to trvá maximálně 1 hodinu.
Směnárna Kraken v poslední době padá často a obzvláště když dochází k rychlým a velkým změnám kurzu bitcoinu, což je nepříjemné pro ty, kteří ji užívají. Bitfinex již byla částečně vykradena. MtGox a některé další bitcoinové směnárny zkrachovaly.

Bitcoin.de splňuje všechny předpoklady pro spolehlivé bitcoinové směnárny, jako je studené uložení většiny bitcoinů, pravidelné auditing nezávislou firmou, two factor authentication atd.

Jediné, co občas vždy na nějaký čas (maximálně jsem zažil 1 den) nefunguje, jsou express obchody. To je způsobeno spojením s Fidor bankou. Pak je třeba provádět pouze SEPA obchody.

Pro koho je tato směnárna vhodná

Jelikož směnárna účtuje poměrně vysoké poplatky za transakce a fiat měna při SEPA transakci musí být přeposlána na vlastní bankovní účet (to trvá zpravidla 1 den), tak se Bitcoin.de hodí pro ty, kteří neobchodují příliš často, tj.:

  • Pro ty, co bitcoiny v podstatě jen nakupují a pak drží (hodlery).
  • Pro hodlery, kteří jen občas prodávají a dokupují.

Bitcoin.de se navíc hodí pouze pro ty, kteří si prozatím vystačí s bitcoinem a bitcoin cash. Později asi přibude pro všechny uživatele možnost obchodovat i s etherem.
Pravděpodobně každý, kdo bude mít na Bitcoin.de v jistý okamžik bitcoiny, dostane automaticky zdarma i stejný počet bitcoin gold, viz Statement von Bitcoin.de zu “Bitcoin Gold” (BTG).

Na bitcoin.de není možno používat složitější způsoby investování do kryptoměn a spekulací s nimi jako jsou páky. Myslím si, že pro začátečníky a mírně pokročilé investory je to jen výhoda. Nesvádí je to příliš riskovat.

Závěr

Bylo by složité a zbytečné zde ještě obšírněji tuto směnárnu popisovat. Zájemci se na Bitcoin.de (v pravém rohu nahoře) mohou zaregistrovat a vše si tam zdarma prohlédnout, popřípadě vyzkoušet.

Začátečníkům i pokročilým doporučuji si přečíst také můj článek Základní pravidlo pro investice do bitcoinu a dvě jednoduché investiční strategie.

Disclaimer. Nejsem investiční poradce a neberu žádnou odpovědnost za vaše případné prodělky při investicích do bitcoinu nebo jiných kryptoměn, vzniklé tím, že jste byli ovlivněni přečtením tohoto článku.
Investovat do bitcoinu je z různých důvodů riskantní. Proto je třeba vždy dodržovat základní pravidlo: Investujte do bitcoinu pouze peníze, o které bez velké bolesti můžete přijít.

Sdílet

Autor

Matematik a informatik. Absolvent MFF-UK. Od roku 1977 žiji v Nizozemsku, kde jsem pracoval v softwarovém průmyslu a jako docent informatiky na dvou univerzitách (nyní si již užívám důchodu). O bitcoin jsem se začal zajímat v roce 2013. Od léta 2013 aktivně do bitcoinu (a nyní i do jiných kryptoměn) malé částky investuji a celkem úspěšně. Jsem především hodler, obchoduji jen občas: nakupuji při propadech cen a prodávám vysoko.

Komentáře

Zanechat komentář