Bitcoin peněženky, 4 fakty které musíte vědět

Bitcoin peněženky jsou základním prvkem celého procesu kryptoměn.  Bitcoiny jsou virtuální měna, takže si je prostě nestrčíte do kapsy. K uchovávání bitcoinů je potřeba peněženka. K téhle informaci jste se už dostali, proto vám přináším exkluzivní 4 fakty, které ještě o peněženkách nevíte.

  1. Staré peněženky a jejich obsah mohou být obnoveny. Tato skutečnost je popisována jako slabost a souvisí se změnou hesla peněženky. Podle Bitcoin Wiki je stará kopie peněženky častokrát snadno dostupná přes existující zálohovací zařízení (Apple time machine, dropbox, google drive). Obnovit peněženku  můžete pomocí tzv. seedu (je to 12 slov náhodně vytvořených po sobe jdoucích, které se dozvíte hned při vytvoření peněženky). Takže doporučuji uschovávat seed v nedigitální formě. Pokud si tyhle slova napíšete na papír a ten pečlivě uschováte, budete mít svou peněženku plně v bezpečí.

  2. Peněženky jsou ve výchozím nastavení uloženy nezašiforvané. Už tvůrci Bitcoinu věděli, že každá peněženka potřebuje být zašifrovaná, aby byla bezpečná.  Mnoho bitcoinových nováčků však tohle neví. Nicméně vzhledem k tomu, že čím dál tím více lidí vlastní část vytěžených bitcoinů, výchozí šifrování se stává důležitějším než kdy dřív.

  3. Došlo mnohokrát ke krádežím bitcoinu. Je to spíše připomínka než fakt, protože téměř každý, kdo vlastní bitcoin, to už ví. V červnu 2011 například jeden uživatel prohlásil v bitcoinovém fóru, že se mu z peněženky ztratilo 25 000 bitcoinů, což odpovídá 1 miliardě a 750 milionům k dnešnímu dni.  A poslední skandály s burzami tomu moc nepomáhají.

  4. Problém může pocházet od místa, které nejméně očekáváte. S přibývajícími znalostmi o kvantových počítačích se jednou může podařit dešifrovat seed u peněženek. Kdo Vám zaručí, že jednou nějaká internetová společnost neuteče i s vašimi bitcoiny? Jaká autorita by jí v tom mohla zabránit? Více informací jak chránit své bitcoiny se dozvíte v článku o hardwarových peněženkách.

Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt

Sdílet

Autor

Komentáře

Zanechat komentář