Jedním z vážných důvodů, proč jsou bitcoin a kryptoměny obecně společností, popřípadě jednotlivými vládami odmítány, je energetická náročnost těžby a vypořádávání transakcí. Co se týče ekologické stránky kryptoměn, jedná se o jeho jednoznačnou nevýhodu, kterou bude potřeba vyřešit. Zelené organizace přišli s nápadem, že určitou změnu v ekologii bitcoinu by mohla přinést změna jeho kódu. Jakou změnu zelené organizace navrhují a bude skutečně přínosná? Pokusíme se odpovědět v tomto článku.
Greenpeace navrhuje změnu kódu bitcoinu
V dnešní době, kdy se rozhoduje o bytí a nebytí digitálních měn na vládní úrovni, jsou všeobecně velmi probíranými tématy jak jejich přínos pro ekonomiku, tak jejich dopady na životní prostředí. Organizace Greenpeace společně s miliardářem Chrisem Larsenem a dalšími organizacemi, proto spouští kampaň
“Změňte kód, ne klima”, která si klade za cíl vyvinout tlak na bitcoinovou komunitu, aby změnila způsob realizace transakcí. Tato kampaň by se měla rozběhnout příští měsíc a její součástí jsou i subjekty, které jsou zapojeny do těžby bitcoinu, a které se zavázaly dodržovat ekologická, sociální a vládní nařízení, tvrdí Michael Brunea, šéf této kampaně.
„Je to běh na dlouho trať, ale doufáme, zvláště když bitcoiny nyní financují subjekty a jednotlivci, kteří se starají o změnu klimatu, že dokážeme přimět vedení, aby souhlasilo s tím, že jde o problém, který je třeba řešit.
Vedoucí kampaně Brunea počítá se zapojením institucí jako jsou například Goldman Sachs, BlackRock, PayPal, Venmo, Fidelity a mnoho dalších. Kampaň má být cílená především do těch oblastí, kam se těžaři bitcoinu přesunuly poté, co byla v loňském roce v Číně zakázána těžba. Dalším důvodem, proč by bitcoin měl změnit svůj kód a přejit ze současného protokolu na ekologičtější Proof of Stake, je prostě to, že konkurence tam již je, nebo že připravuje přechod.
„Nyní, když se Ethereum mění, je bitcoin skutečně tím nejvzdálenějším“ řekl Larsen. “Některé z novějších protokolů – Solana, Cardano – jsou již postaveny na nízké energii.”
Larsen řekl, že problém s bitcoinovou spotřebou energie by mohl být vyřešen pomocí soft forku nebo hard forku – obojí změnou kódu sítě, aby bitcoiny nebyly tak energeticky náročné. Soft fork by zachoval bitcoiny jako jeden blockchain. Hard fork by rozdělil bitcoiny na dvě samostatné sítě, z nichž jedna podporuje těžaře a druhá provozuje jiný kód, možná Proof of Stake. Kampaň věří, že asi 50 klíčových těžařů, kryptoburz a klíčových vývojářů má moc změnit kód bitcoinu.