V poslední době se z odborné i politické veřejnosti ozývají otázky, ohledně energetické náročnosti těžby a provozování kryptoměn. K otázkám o energetické stránce se také přidávají dotazy ohledně ekologické stránky těžby kryptoměn. Dokonce podle některých studií je těžba kryptoměn velmi zatěžující pro životní prostředí, což činí tento argument jako jedním z prvních, při otázkách zavádění kryptoměn do společnosti. V tomto článku se budeme zabývat postojem Evropské unie (EU) k energetické a ekologické náročnosti kryptoměn.
Zákonodárci EU se připravují na jednání ohledně budoucích předpisů pro řízení krypto aktiv, které mají obsahovat i zákaz určitých kryptoměn, které jsou energeticky náročné.
Mezi kandidáty na této listině figuruje i bitcoin a ether. Na black listu by se měly nacházet i další kryptoměny, které používají již zastaralý
proof of work (PoF) protokol, který právě způsobuje tuto energetickou náročnost.
Regulace kryptoměn v EU
Obavy EU ohledně energeticky náročných kryptoměn jsou vyvolávány mezi politiky především kvůli dvěma důvodům. Nejprve se jedná o závazek EU, ve kterém se zavazuje k snížení emisí uhlíku do roku 2025, což by bylo v rozporu se zavedením kryptoměn, které naopak podíl CO2 v ovzduší zvyšují. V obavách EU také figuruje postoj Číny, která právě kvůli energetické náročnosti a negativním dopadům na životní prostředí kryptoměny na svém území zakázala.
Přezkoumání energetické náročnosti bylo v EU vyvoláno díky otevřenému dopisu od
švédského regulačního orgánu, který apeloval na EU a požadoval
celoevropský zákaz těžby kryptoměn. Za tuto výzvu se postavily státy jako Německo, Španělsko nebo Norsko. Celou situaci ohledně legislativního ošetření těžby kryptoměn na území Evropské unie komentoval Stefan Berger, zákonodárce odpovědný za zpracování postupu a obsahu legislativního balíčku MiCA.
„Zelení a socialisté, jak si dokážete představit, kritizují koncept proof-of-work a kritizují spotřebu energie s tím, že bitcoin potřebuje více energie než Nizozemsko.“
Legislativní ošetření počítá s limity těžby pro jednotlivé kryptoměny tak, aby nedocházelo k překračování ekologických limitů již stanovených. Ovšem jaké kvóty budou pro jednotlivé kryptoměny použity a jak chce EU toto realizovat v praxi, zatím zákonodárci nestanovili.
Zobrazeno: 525