Technologie blockchain

Tuto technologii známe především díky bitcoinu ale také díky kryptoměnám obecně. V jakých odvětvích života ale můžeme tento revoluční vynález využít, a to nemyslím kryptoměny? A používá se už blockchain ke zlepšení poskytovaných služeb? Na to vám odpoví náš článek.

Blockchain v jednoduchosti

Než se pustíme do samotného popisu a vysvětlení, kde všude se blockchain využívá, zkusme si jej trošku vysvětlit. Ve své nejjednodušší podstatě je blockchain databází. Konkrétně se jedná o distribuovanou databázi, kterou nespravuje jen jedna osoba, společnost. Díky tomu tak není možné takovou databázi úspěšně napadnout a prakticky tak nelze ovlivnit její fungování. Díky tomu tak můžeme zaznamenávat a přenášet data zcela transparentním způsobem. Tolik opravdu jednoduché představení blockchainu.

Zjistit víc o blockchainu

Mohlo by vás zajímat:  Amazon, Microsoft a Alibaba: Jak tři přední internetoví giganti využívají Blockchain?

Blockchain

Blockchain a jídlo

Ačkoli se může zdát téměř nepředstavitelné, že by se technologie blockchain spojila s jídlem. Opak je ale pravdou. Francouzský řetězec Carrefour se rozhodl informovat zákazníky o původu produktů, které prodává. Tím dokazuje zákazníkům nezávadnost jejich potravin. Všechny údaje jsou zaznamenány ve zmiňovaném blockchainu, jako zákazník pouze naskenujete etiketu a hned víte, co všechno se s jídlem dělo. Prakticky byste měli být schopni dohledat původy a manipulace všech majoritních složek té či které potraviny. Ani ostatní světové společnosti se nenechali zahanbit a pracují na zavedení blockchainu do svých výrobních procedur. Některé se snaží vymyslet vlastní řešení, jiní zavádějí již odzkoušené platformy.

Pokud by došlo k tomu, že by potraviny byly zkažené nebo by došlo díky nim k otravě z jídla, pomocí této technologie by měli být výrobci schopni dohledat, kde k nákaze došlo. Je jasné, že tato technologie zatím nefunguje 100% a někteří jí stále příliš nevěří. Rozhodně je to ale pokrok kupředu, který může znamenat potravinářskou revoluci a zamezení například nelegálnímu rybolovu.

Fiat jako bitcoin

Druhým výrazným použitím blockchainu v každodenním životě je právě v bankovnictví. Když bitcoin umožňuje poslat finanční prostředky někomu na druhé straně zeměkoule během několika vteřin, proč by totéž nešlo také s reálnými penězi? Mnoho bankovních institucí tak pracuje na zapracování blockchainu k posílání plateb. To může vést ke zrychlení i zjednodušení převodu peněz mezi účty, ale také k celkovému zlepšení bankovních služeb.

Mohlo by vás zajímat:  Kryptomeny: Francúzsko ako líder blockchain revolúcie?

Blockchain vidí do budoucnosti

Samozřejmě se jedná tak trošku o nadsázku, něco pravdy na tom ale bude. Tato technologie by se skutečně dala využívat (a už se i využívá) k nejrůznější predikci toho, co se stane. Díky tomu by se mohli dát odhadovat výsledky sportovních utkání, předpovědi počasí ale dokonce také výsledků sporů. Je jasné, že predikce nebude na 100% správná, výsledky tipování ale mohou být rozhodně na dobré procentuální úspěšnosti na základě precedentů z minulosti.

Kryptoměny a blockchain

Vzhůru k volbám

Na mnoha místech, v mnoha státech jdou vždy hlavním tématem volby. A jak už to tak bývá, vždy jsou jejich výsledky zpochybňovány, jedna strana slaví a ta druhá hledá možnosti, jak volby napadnout. To by se ale mohlo změnit, a to právě díky této technologii. Blockchain by mohl ověřovat legitimitu hlasů, zamezil by jejich zneužívání a zajistil by tak zcela legitimní a férové volby.

Závěrem

Kryptoměny nejsou jedinou možností, jak blockchain využívat. Reálných využití je čím dál více. Někteří předpovídají, že i kdyby kryptoměny padly na absolutní dno, přinesly rozhodně jedno velké plus, a tím je právě blockchain. Uvidíme, ve kterých odvětvích blockchain natrvalo zakoření a bude pomáhat s každodenními věcmi. Blockchain a historie věcí, dvě velké výzvy pro budoucnost.

 

Sdílet

Autor

Komentáře

Zanechat komentář

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ